Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela – jak ich uniknąć?

  • Start
  • Ekspert Radzi
  • Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela – jak ich uniknąć?
błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela po wypadku, dokumentacja zdjęciowa szkód materialnych, uszkodzenie samochodu po wypadku, pomoc Votum Odszkodowania

Prawidłowe zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela jest pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem w procesie skutecznego dochodzenia odszkodowania. Warto wiedzieć, czego nie robić, by uniknąć zaniżenia należnego odszkodowania albo całkowitej odmowy wypłaty odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Poniżej przedstawiamy podstawowe i najczęściej spotykane błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela.

Brak pełnego opisu zdarzenia oraz szkody

Zgłaszając szkodę do zakładu ubezpieczeń, należy opisać szczegółowo zdarzenie, zwłaszcza: 

  • datę, 
  • miejsce zdarzenia,
  • uczestników zdarzenia, 
  • dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, tj. marka pojazdów i numery rejestracyjne, kraj rejestracji, informacje o polisach ubezpieczeniowych (nazwa zakładu, numer polisy). 

Warto sporządzić szkic sytuacyjny i jeśli to możliwe, wykonać zdjęcia. Opis szkody powinien wskazywać informacje o charakterze szkody (szkoda rzeczowa lub na osobie) i jej rozmiarze. Oznacza to wykaznie, co komu się stało albo jakie poniósł szkody rzeczowe – zniszczone, utracone mienie. 

Ubezpieczyciele skrupulatnie analizują przedstawione okoliczności i mogą wykorzystać niespójności do zakwestionowania przysługującego odszkodowania. Ważne jest, aby zgłaszając szkodę, podawać dokładne i prawdziwe informacje, zgodne z dowodami i dokumentacją.

Pamiętaj! Niepełne informacje dotyczące zdarzenia mogą znacząco wydłużyć proces likwidacji Twojej szkody!

Błędy przy zgłaszaniu szkody: brak oświadczenia sprawcy

Gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie policji, która po przybyciu na miejsce sporządzi notatkę urzędową i zabezpieczy dowody. W takim raporcie zawarte są okoliczności i przebiegu wypadku oraz osoby i pojazdy biorące udział. 

Jeżeli uczestnicy zdarzenia, w którym nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, nie decydują się na wezwanie policji, to bezwzględnie należy sporządzić oświadczenie sprawcy wypadku lub kolizji. Ma to kluczowe znaczenie dowodowe. Oświadczenie takie powinno zawierać kilka najbardziej podstawowych elementów:

  • Jednoznaczne wskazanie, kto jest sprawcą wypadku wraz z danymi: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy.
  • Informacje pozwalające na identyfikację wszystkich innych uczestników wypadku.
  • Dane dotyczące pojazdów biorących udział w wypadku.
  • Dane świadków, które pozwolą na ich identyfikację i kontakt z nimi. 

W oświadczeniu warto wskazać, jakie są szkody, straty. Należy pamiętać, że jeżeli nikt nie czuje się winnym spowodowania wypadku albo sprawca odmawia sporządzenia oświadczenia, konieczne jest wezwanie policji.

pomoc przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela, Votum Odszkodowania

Zwłoka w zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że szkodę należy zgłosić możliwie najszybciej. Pozwala to na ustalenie wszystkich istotnych szczegółów dot. okoliczności zdarzenia oraz jego negatywnych skutków, a przede wszystkim ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Zwlekanie ze zgłoszeniem szkody w wielu przypadkach może niekorzystnie wpływać na przyjęcie odpowiedzialności przez zakład, a także na przebieg likwidacji szkody. Tego typu błędy przy zgłaszaniu szkody mogą skutkować nawet odmową wypłaty należnego odszkodowania

W zależności od rodzaju polisy, ubezpieczyciele przewidują określone terminy na zgłoszenie szkody. W takich przypadkach ich przekroczenie może prowadzić do utraty prawa do odszkodowania lub znacznego utrudnienia procesu likwidacji szkody. Aby tego uniknąć, należy niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu i zgłosić szkodę.

Brak gromadzenia dokumentacji obrazującej rozmiar szkody.

Błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela dotyczą także zbierania dowodów. Zarówno przy szkodzie rzeczowej, jak i osobowej należy gromadzić całą dokumentację. Warto zachować uszkodzone rzeczy (nie wyrzucać ich), co pozwoli na oszacowanie rozmiarów szkody przez zakład ubezpieczeń. 

Dobrym pomysłem jest dokumentacja zdjęciowa, zwłaszcza zniszczeń pojazdu i rzeczy. W niektórych przypadkach, jeżeli zostanie przedstawiona szczegółowa dokumentacja fotograficzna, zakład może odstąpić od oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę. W przypadku szkód materialnych, oprócz zdjęć, należy zgromadzić rachunki za naprawy uszkodzonego mienia, ekspertyzy techniczne oraz inne dowody potwierdzające straty. 

Jeżeli w wyniku wypadku doszło do szkody na osobie, konieczne jest zgromadzenie pełnej dokumentacji medycznej potwierdzającej doznane obrażenia ciała. Musi ona zawierać koszty leczenia i rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych, utraconego dochodu i wielu innych.

dokumentacja medyczna, Votum Odszkodowania

Błędy przy zgłaszaniu szkody: niedoszacowanie wartości szkody

Wielu poszkodowanych popełnia błąd, zgłaszając tylko część poniesionych strat. Wynika to przede wszystkim z braku świadomości przysługujących praw, ale często także z braku pełnej analizy poniesionych kosztów lub błędnej oceny wartości szkody. Warto skonsultować się z ekspertem, aby prawidłowo określić wysokość roszczeń i uniknąć zaniżonego odszkodowania.

Brak analizy podpisywanych dokumentów

Zakłady ubezpieczeń często przedstawiają poszkodowanym propozycje ugodowego zakończenia likwidacji szkody. Taki sposób zakończenia sprawy jest szybki i czasami bywa korzystny. Jednak zawsze należy przeanalizować, co jest zawarte w treści ugody, a zwłaszcza jakie są jej skutki prawne. Ugoda najczęściej jest równoznaczna z przyjęciem określonej kwoty przy jednoczesnym zrzeczeniu się możliwości dochodzenia dalszych roszczeń w przyszłości.

Brak składania reklamacji od decyzji ubezpieczyciela

W przypadku wydania niekorzystnej decyzji przez ubezpieczyciela, wielu poszkodowanych nie korzysta z przysługującego prawa do złożenia reklamacji od wydanej decyzji. Rezygnuje tym samym z walki o odszkodowanie, a taki sposób postępowania może spowodować korzystniejsze zakończenie procesu likwidacji szkody. Istnieją także inne środki prawne jak mediacje przy KNF czy skierowanie sprawy do Rzecznika Finansowego. W ostateczności można wytoczyć proces sądowy przeciwko zakładowi ubezpieczeń.

Błędy przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela – podsumowanie

Unikanie błędów w procesie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela jest kluczowe w skutecznym dochodzeniu należnego odszkodowania. Warto zatem przestrzegać kilku podstawowych zasad: terminowo zgłosić szkodę, dostarczyć pełne informacje i dokumenty, dokładnie przeanalizować wartość szkody. Dobrą praktyką może być również skorzystanie z profesjonalnego wsparcia ekspertów specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań. Pomoc Votum Odszkodowania pozwoli na uniknięcie błędów w trakcie dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia po wypadku. Szukasz wsparcia w uzyskaniu świadczenia od ubezpieczyciela? Skontaktuj się z nami!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)