Zwrot kosztów opieki

odszkodowanie od PZU

To temat właśnie opublikowanego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2020 r. (sygn. akt III CZP 31/19). Uchwała została wydana na wniosek Rzecznika Finansowego, który dostrzegł rozbieżności w orzecznictwie sądowym w zakresie zwrotu kosztów opieki nad poszkodowanym.

Zmiana praktyki ubezpieczycieli

Przez wiele dziesięcioleci nie budziło wątpliwości, że poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów opieki. I to niezależnie od tego, czy jest ona sprawowana nieodpłatnie przez bliskich, czy też za opłatą przez wykwalifikowanych opiekunów. Roszczenie było wypłacane przez ubezpieczyciela, z którym sprawca wypadku zawarł umowę ubezpieczenia OC. W ostatnich kilku latach doszło jednak do zmiany polityki niektórych ubezpieczycieli. W związku z tą zmianą odmawiano zwrotu kosztów opieki w przypadku, gdy wydatek nie został udokumentowany. Jednocześnie w orzecznictwie sądowym zaobserwowano różne rozstrzygnięcia co do możliwości zwrotu tych kosztów. Niektóre sądy zakwestionowały prawo zwrotu tego rodzaju kosztów z uwagi na brak udokumentowania wydatku na opiekę.

Zwrot kosztów nieodpłatnej opieki sprawowanej przez osoby najbliższe

W wydanej uchwale Sąd Najwyższy nie pozostawił jednak wątpliwości, że koszty opieki powinny zostać zwrócone z OC sprawcy niezależnie od tego czy zostały faktycznie poniesione. Istotne jest jedynie, aby były one uzasadnione w świetle stanu zdrowia osoby poszkodowanej. Nie można doprowadzać do zróżnicowania sytuacji osób poszkodowanych uzależniając wypłatę tego kosztu od faktu poniesienia wydatku. Odmienna interpretacja mogłaby powodować, że poszkodowani zawieraliby fikcyjne umowy o odpłatne świadczenie opieki z osobami najbliższymi. Jak podniesiono w uzasadnieniu uchwały: Wyniki wykładni językowej, systemowej oraz celowościowej skłaniają do wniosku, że art. 444 par. 1 k.c. może stanowić podstawę zasądzenia odszkodowania obejmującego koszty opieki nad poszkodowanym, które nie zostały przez niego faktycznie poniesione z uwagi na to, że opieka ta była sprawowana nieodpłatnie przez osoby bliskie. Kompletne uzasadnienie jest dostępne na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.

Rozstrzygnięcie SN

Stanowisko zaprezentowane przez Sąd Najwyższy powinno wpłynąć na ujednolicenie nie tylko orzecznictwa, ale również praktyki ubezpieczycieli i spowodować powrót do stanu sprzed kilku lat, kiedy to prawo domagania się zwrotu kosztów opieki nie było w jakikolwiek sposób kwestionowane.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)