Rehabilitacja po wypadkach

wozek_inwalidzki

Osoba, która doznała obrażeń ciała i rozstroju zdrowia powinna być nie tylko odpowiednio leczona, ale również poddana zabiegom usprawniającym. Wczesna rehabilitacja daje możliwość powrotu do samodzielnego funkcjonowania, zachowania zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

Czym jest rehabilitacja?

Znaczenie rehabilitacji poszkodowanych w następstwie wypadków komunikacyjnych jest kwestią obowiązkową. W zależności od zakresu doznanych obrażeń, ich charakteru i utrzymujących się następstw ofiary wypadków komunikacyjnych wymagają wielokierunkowego oddziaływania terapeutycznego. Terapia składa się z pracy lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów itp. Uważa się, że rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia. Jednocześnie współdecyduje o jego ostatecznej efektywności.

W modelu opracowanym przez polską szkołę rehabilitacji wyróżnia się elementy składające się na pozytywny wynik procesu rehabilitacji. Należą do nich:

  • powszechność,
  • wczesność zapoczątkowania,
  • kompleksowość
  • ciągłość.

Dostępność

Polska rzeczywistość od lat zdaje się potwierdzać, iż dostępność świadczeń rehabilitacyjnych jest jednym z najpoważniejszych problemów systemu ochrony zdrowia. W praktyce obserwujemy zmniejszenie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych. Pomimo, że raport NIK za lata 2010–2018 potwierdza systematyczny wzrost nakładów finansowych na rehabilitację leczniczą. Wyniki analizy wskazują na spadek liczby podmiotów leczniczych, w których świadczenia rehabilitacyjne realizowane były bez konieczności oczekiwania. Powoduje to wydłużenie rzeczywistego czasu oczekiwania na rehabilitacje. Problemy w dostępie do świadczeń rehabilitacyjnych dodatkowo przyczyniają się ograniczenia związane z funkcjonowaniem placówek medycznych w dobie globalnej pandemii.

Historia prawdziwa

O tym, jak ważna dla osoby po wypadku jest wczesna i kompleksowa rehabilitacja przekonała się pani Bożena, mieszkanka woj. Mazowieckiego. Pani Bożena w kwietniu 2020 r. uległa wypadkowi na terenie Niemiec. Bus, którego była pasażerką z dużą prędkością uderzył w barierkę ochronną na autostradzie. Na skutek tragicznego wypadku Pani Bożena doznała złamań miednicy, złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz licznych potłuczeń całego ciała. Bezpośrednio po wypadku Poszkodowana została przetransportowana do szpitala w pobliżu miejsca wypadku w Niemczech. Z chwilą zakończenia leczenia w niemieckim szpitalu powstało zasadnicze pytanie o dalsze leczenie i rehabilitację. Uwzględnić należy to, że w tym czasie polskie szpitale odwoływały przyjęcia nowych pacjentów, o ile nie istniało bezpośrednie zagrożenia życia. Pani Bożena musiałaby najpierw odbyć kwarantannę po przyjeździe z Niemiec do Polski, a następnie oczekiwać wyznaczenia terminu przyjęcia do placówki medycznej po wyjaśnieniu sytuacji epidemiczno-zdrowotnej w kraju.

Rola pełnomocnika

Podejmując decyzję o wyborze pełnomocnika, Poszkodowana wybrała firmę oferującą kompleksową usługę odszkodowawczą, gwarantującą dostęp do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacyjnego w kraju. Specjaliści z Votum Odszkodowania S.A. zajęli się nie tylko uzyskaniem odszkodowania i zadośćuczynienia za obrażenia ciała, ale również zapewnili konsultację i kwalifikację pod kątem dalszej rehabilitacji pacjentki w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. S.K. w Krakowie, w którym Pani Bożena mogła być rehabilitowana w trybie stacjonarnym. Transport Poszkodowanej z niemieckiego szpitala do ośrodka w Krakowie odbył się natychmiastowo. Przyjęcie nastąpiło pomimo obostrzeń obowiązujących w publicznej służbie zdrowia związanej z pandemią COVID-19.

Działania pełnomocnika polegał zatem nie tylko na uzyskaniu odszkodowania i zadośćuczynienia za ból, krzywdę i cierpienia doznane na skutek wypadku, ale również na podejmowaniu skutecznych  działań w kierunku uzyskania od ubezpieczyciela środków pozwalających na kontynuowanie przez Poszkodowaną terapii w trybie stacjonarnym w specjalistycznym ośrodku przez klika miesięcy, które okazały się czasem niezbędnym do powrotu do samodzielnego funkcjonowania po wypadku.

Previous Post
Newer Post

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)