Osoba, która doznała obrażeń ciała i rozstroju zdrowia powinna być nie tylko odpowiednio leczona, ale również poddana zabiegom usprawniającym. Wczesna rehabilitacja daje możliwość powrotu do samodzielnego funkcjonowania, zachowania zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.
Czym jest rehabilitacja?
Znaczenie rehabilitacji poszkodowanych w następstwie wypadków komunikacyjnych jest kwestią obowiązkową. W zależności od zakresu doznanych obrażeń, ich charakteru i utrzymujących się następstw ofiary wypadków komunikacyjnych wymagają wielokierunkowego oddziaływania terapeutycznego. Terapia składa się z pracy lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów itp. Uważa się, że rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia. Jednocześnie współdecyduje o jego ostatecznej efektywności.
W modelu opracowanym przez polską szkołę rehabilitacji wyróżnia się elementy składające się na pozytywny wynik procesu rehabilitacji. Należą do nich:
- powszechność,
- wczesność zapoczątkowania,
- kompleksowość
- ciągłość.
Dostępność
Polska rzeczywistość od lat zdaje się potwierdzać, iż dostępność świadczeń rehabilitacyjnych jest jednym z najpoważniejszych problemów systemu ochrony zdrowia. W praktyce obserwujemy zmniejszenie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych. Pomimo, że raport NIK za lata 2010–2018 potwierdza systematyczny wzrost nakładów finansowych na rehabilitację leczniczą. Wyniki analizy wskazują na spadek liczby podmiotów leczniczych, w których świadczenia rehabilitacyjne realizowane były bez konieczności oczekiwania. Powoduje to wydłużenie rzeczywistego czasu oczekiwania na rehabilitacje. Problemy w dostępie do świadczeń rehabilitacyjnych dodatkowo przyczyniają się ograniczenia związane z funkcjonowaniem placówek medycznych w dobie globalnej pandemii.
Historia prawdziwa
O tym, jak ważna dla osoby po wypadku jest wczesna i kompleksowa rehabilitacja przekonała się pani Bożena, mieszkanka woj. Mazowieckiego. Pani Bożena w kwietniu 2020 r. uległa wypadkowi na terenie Niemiec. Bus, którego była pasażerką z dużą prędkością uderzył w barierkę ochronną na autostradzie. Na skutek tragicznego wypadku Pani Bożena doznała złamań miednicy, złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz licznych potłuczeń całego ciała. Bezpośrednio po wypadku Poszkodowana została przetransportowana do szpitala w pobliżu miejsca wypadku w Niemczech. Z chwilą zakończenia leczenia w niemieckim szpitalu powstało zasadnicze pytanie o dalsze leczenie i rehabilitację. Uwzględnić należy to, że w tym czasie polskie szpitale odwoływały przyjęcia nowych pacjentów, o ile nie istniało bezpośrednie zagrożenia życia. Pani Bożena musiałaby najpierw odbyć kwarantannę po przyjeździe z Niemiec do Polski, a następnie oczekiwać wyznaczenia terminu przyjęcia do placówki medycznej po wyjaśnieniu sytuacji epidemiczno-zdrowotnej w kraju.
Rola pełnomocnika
Podejmując decyzję o wyborze pełnomocnika, Poszkodowana wybrała firmę oferującą kompleksową usługę odszkodowawczą, gwarantującą dostęp do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacyjnego w kraju. Specjaliści z Votum Odszkodowania S.A. zajęli się nie tylko uzyskaniem odszkodowania i zadośćuczynienia za obrażenia ciała, ale również zapewnili konsultację i kwalifikację pod kątem dalszej rehabilitacji pacjentki w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. S.K. w Krakowie, w którym Pani Bożena mogła być rehabilitowana w trybie stacjonarnym. Transport Poszkodowanej z niemieckiego szpitala do ośrodka w Krakowie odbył się natychmiastowo. Przyjęcie nastąpiło pomimo obostrzeń obowiązujących w publicznej służbie zdrowia związanej z pandemią COVID-19.
Działania pełnomocnika polegał zatem nie tylko na uzyskaniu odszkodowania i zadośćuczynienia za ból, krzywdę i cierpienia doznane na skutek wypadku, ale również na podejmowaniu skutecznych działań w kierunku uzyskania od ubezpieczyciela środków pozwalających na kontynuowanie przez Poszkodowaną terapii w trybie stacjonarnym w specjalistycznym ośrodku przez klika miesięcy, które okazały się czasem niezbędnym do powrotu do samodzielnego funkcjonowania po wypadku.