Odszkodowanie dla motocyklisty

Odszkodowanie

Na skutek wypadku komunikacyjnego Poszkodowany, kierujący motocyklem doznał rozległych obrażeń ciała, w tym złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Odszkodowanie zaniżone przez ubezpieczyciela skłoniło Poszkodowanego do podjęcia decyzji o wytoczeniu powództwa o dalsze świadczenia z tytułu zadośćuczynienia i renty.

Zaniżone odszkodowanie

W wyniku wypadku doszło również do porażenia kończyn dolnych. Mężczyzna przez wiele lat zmagał się także z silnym zespołem bólowym kręgosłupa piersiowego. Pomimo wdrożenia różnych metod leczenia ból nie ustępował. Z uwagi na zaniżenie świadczeń przyznanych przez ubezpieczyciela Poszkodowany zdecydował się na wytoczenie powództwa o dalsze świadczenia z tytułu zadośćuczynienia i renty. Po wniesieniu pozwu sąd ustanowił rentę tymczasową na czas trwania procesu w kwocie po 2800 zł miesięcznie.

W związku z tym, że stosowane terapie przeciwbólowe nie przynosiły efektów, powodowi zaproponowano innowacyjną terapię leczenia zespołu bólowego. Polega ona na implantacji pompy, która dozuje odpowiednią dawkę leku. W wyniku zastosowanego leczenia dolegliwości bólowe zmniejszyły się. Dzięki temu Poszkodowany jest bardziej aktywny, mobilny i co oczywiste cieszy się lepszym samopoczuciem. Mężczyzna jest jedynym pacjentem w Polsce, korzystającym z podawanego mu leku, który sprowadzany jest specjalnie dla niego zza granicy. Lek nie jest jednak refundowany przez NFZ, a roczne koszty terapii przekraczają 200 000 zł.

Działania Votum

W związku z powyższym pełnomocnik powoda rozszerzył pierwotne powództwo, domagając się przy tym ustanowienia wyższej renty w drodze zabezpieczenia, wliczając na jej poczet koszty opisanej terapii. Pełnomocnik argumentował, że obowiązkiem pozwanego ubezpieczyciela jest pokrywanie wszystkich kosztów leczenia. Nawet jeżeli są to koszty znacznej wysokości za innowacyjną terapię najwyższej klasy. Podkreślono także, że nie można odmówić poszkodowanemu powodowi prawa do korzystania z terapii w możliwie największym zakresie, mając na względzie jego dobro i dążenie do poprawy stanu zdrowia i komfortu życia. Po upływie ponad miesiąca od dnia złożenia pisma sąd rozpoznał wniosek powoda. Sąd nie miał wątpliwości, że stosowane leczenie jest uzasadnione, mając na względzie pozytywne efekty dla zdrowia Poszkodowanego i jego funkcjonowania.

Postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. akt: XII C 393/18

Pełnomocnik przekonał sąd, że koszty terapii są należne powodowi, pomimo tego, że terapia faktycznie opłacana jest przez fundację, pod opieką której Poszkodowany się znajduje. Sąd uwzględnił wniosek pełnomocnika powoda o zabezpieczenie powództwa. Ponadto ustanowił rentę tymczasową na czas trwania procesu w kwocie niemal 16 000 zł miesięcznie. Postanowienie sądu jest natychmiast wykonalne. Dzięki ustanowionej rencie Poszkodowany ma zabezpieczoną możliwość dalszego leczenia. ponieważ pompę uzupełnia cyklicznie co 21 dni, a każda dawka leku kosztuje go ponad 12 000 zł.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)