Renty odszkodowawcze, które pobierają osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych bardzo często stanowią znaczną część domowego budżetu. Dlatego bardzo ważnym jest, żeby każda osoba poszkodowana wiedziała, jakie zasady prawne wiążą się z kwestią przyznawania i wypłacania rent.
Kapitalizacja renty odszkodowawczej szansą na bezpieczną przyszłość
Poszkodowany, który pobiera rentę odszkodowawczą wypłacaną przez ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku może wnioskować o kapitalizacje. Oznacza to zmianę sposobu płatności renty z miesięcznej na jednorazową, znacznie wyższą kwotę. Mówimy wtedy o kapitalizacji renty, która umożliwia uzyskanie wysokiej, jednorazowej wypłaty zamiast cyklicznych, miesięcznych wypłat. Działanie takie ma swoje pozytywne aspekty, jednak decyzja o kapitalizacji powinna być dokładnie przemyślana. Nieumiejętnie przeprowadzona może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Kapitalizacja renty jest zawierana w formie ugody. Oznacza to, że zarówno towarzystwo ubezpieczeń jak i poszkodowany muszą pójść na ustępstwa. Osoba pobierająca rentę otrzymuje całość renty w formie jednej płatności. W związku z tym musi zrzec się dalszych roszczeń względem zakładu ubezpieczeń na przyszłość. Natomiast ubezpieczyciel wypłacając rentę jednorazowo ryzykuje, ponieważ podstawy do wypłaty renty mogą ustać znacznie wcześniej niż czas, który zostanie uwzględniony przy kapitalizacji.
Renta nie jest przyznawana raz na zawsze
Każdy rentobiorca pobierający rentę odszkodowawczą od towarzystwa ubezpieczeniowego powinien mieć świadomość, że żadna renta nie jest przyznana na zawsze i bezwarunkowo. Poszkodowani pobierający rentę bardzo często żyją w przekonaniu, że raz przyznana renta odszkodowawcza będzie wypłacana już do końca ich życia. Tymczasem nic bardziej mylnego.
Ubezpieczyciel będzie bowiem wypłacał rentę tylko do momentu, kiedy będą występowały podstawy do jej wypłat. Oznacza to, że jeśli renta została przyznana w związku z koniecznością zakupu leku, którego miesięczny koszt wynosi 300 zł, a w pewnym momencie ustanie konieczność przyjmowania leku, wtedy ubezpieczyciel będzie miał prawo do odebrania wypłacanej renty. Podobnie ma się sytuacja, kiedy lekarz orzecznik ZUS zmieni orzeczenie co do stopnia niezdolności do pracy z całkowitej na częściową. W takiej sytuacji również występuje duże ryzyko obniżenia wypłacanej renty.
Odpowiednio przeprowadzona analiza sytuacji rentobiorcy pozwala na precyzyjną ocenę, czy kapitalizacja renty w określonej sytuacji będzie korzystna dla poszkodowanego. Ważne jest oczywiście wynegocjowanie odpowiedniej kwoty kapitalizacji. Do tego przydaje się wiedza z zakresu prawa, ekonomii, medycyny, a także duże doświadczenie przy prowadzeniu podobnych negocjacji. Odpowiednio wynegocjowana kwota kapitalizacji może pozwolić na odpowiednie zabezpieczenie interesów rentobiorcy. Jednakże decydując się na zmianę płatności renty na jednorazową, warto dokładnie rozważyć wszelkie związane z tym okoliczności.