Renta z tytułu zwiększonych potrzeb

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, przy pracy lub gospodarstwie rolnym często borykają się z dolegliwościami zdrowotnymi jeszcze wiele lat po wypadku. Leczenie i rehabilitacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb. Przy spełnieniu odpowiednich warunków osoby takie mogą uzyskać dodatkowo płatną rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.

Kiedy i w jakiej wysokości należy nam się renta?

Sfinansowanie kosztów zakupu leków, prywatnych wizyt lekarskich czy rehabilitacji jest bardzo dużym wyzwaniem dla osób poszkodowanych w wypadkach. Szczególnie, że leczenie i rehabilitacja trwają czasem jeszcze długo po wypadku. Co zrobić, kiedy w ramach NFZ możemy uzyskać jedynie kilka godzin rehabilitacji? Skoro potrzebne jest wykonywanie intensywnej, wielogodzinnej rehabilitacji każdego miesiąca? Jeśli obrażenia powstały w wyniku wypadku, gdzie wypłacone zostało już odszkodowanie z OC sprawcy, wtedy po spełnieniu warunków ustawowych poszkodowany może domagać się dokonywania stałych wypłat w formie renty odszkodowawczej. Rozmiar tych wydatków powinien wyznaczyć wysokość renty.

Jakie koszty sfinansuje ubezpieczyciel?

Aby otrzymać rentę z tytułu zwiększonych potrzeb należy udowodnić, że poszkodowany ponosi stałe koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją powypadkową. Należy również wskazać, że ponoszone koszty wynikały wprost z dolegliwości doznanych w wyniku wypadku, a nie innych często towarzyszących schorzeń. Ważne jest także, żeby koszty były ponoszone regularnie a nie jednorazowo. Renta może zostać przyznana tylko na podstawie stale ponoszonych kosztów.

Koszty, jakie mogą podlegać zwrotowi ze strony ubezpieczyciela to przede wszystkim:

  • koszty zakupu leków,
  • środków medycznych,
  • prywatnych wizyt lekarskich,
  • prywatnej rehabilitacji.

Czego potrzebuję, żeby uzyskać rentę?

Bardzo ważne jest, aby na bieżąco gromadzić dokumentację związaną z ponoszonymi wydatkami. W tym faktury i rachunki potwierdzające ponoszony koszt jak i dokumentacji medycznej z zaleceniami zakupu leków czy odbycia rehabilitacji. Dokumenty te mogą okazać się kluczowe o kontekście uzyskania renty. Innymi kosztami, które powinien zrefundować ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia są wydatki związane z opieką, pomocą, jakiej w codziennym życiu wymagają osoby poszkodowane. Co ciekawe, w kontekście takiej pomocy nie mówimy tylko o najciężej poszkodowanych osobach, ale także tych, które w pewnej części zachowały zdolność samodzielnego funkcjonowania. Pomoc takim osobom jest potrzebna tylko w niektórych aspektach życia.

Katalog kosztów, które mogą wejść w zakres renty z tytułu zwiększonych potrzeb jest otwarty, więc o ile spełniają one wskazane wyżej kryteria, można rozważać je w kontekście renty z zwiększonych potrzeb. Do kosztów takich należą np. koszty dojazdów do placówek medycznych czy na rehabilitację.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)