Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, przy pracy lub gospodarstwie rolnym często borykają się z dolegliwościami zdrowotnymi jeszcze wiele lat po wypadku. Leczenie i rehabilitacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb. Przy spełnieniu odpowiednich warunków osoby takie mogą uzyskać dodatkowo płatną rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.
Kiedy i w jakiej wysokości należy nam się renta?
Sfinansowanie kosztów zakupu leków, prywatnych wizyt lekarskich czy rehabilitacji jest bardzo dużym wyzwaniem dla osób poszkodowanych w wypadkach. Szczególnie, że leczenie i rehabilitacja trwają czasem jeszcze długo po wypadku. Co zrobić, kiedy w ramach NFZ możemy uzyskać jedynie kilka godzin rehabilitacji? Skoro potrzebne jest wykonywanie intensywnej, wielogodzinnej rehabilitacji każdego miesiąca? Jeśli obrażenia powstały w wyniku wypadku, gdzie wypłacone zostało już odszkodowanie z OC sprawcy, wtedy po spełnieniu warunków ustawowych poszkodowany może domagać się dokonywania stałych wypłat w formie renty odszkodowawczej. Rozmiar tych wydatków powinien wyznaczyć wysokość renty.
Jakie koszty sfinansuje ubezpieczyciel?
Aby otrzymać rentę z tytułu zwiększonych potrzeb należy udowodnić, że poszkodowany ponosi stałe koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją powypadkową. Należy również wskazać, że ponoszone koszty wynikały wprost z dolegliwości doznanych w wyniku wypadku, a nie innych często towarzyszących schorzeń. Ważne jest także, żeby koszty były ponoszone regularnie a nie jednorazowo. Renta może zostać przyznana tylko na podstawie stale ponoszonych kosztów.
Koszty, jakie mogą podlegać zwrotowi ze strony ubezpieczyciela to przede wszystkim:
- koszty zakupu leków,
- środków medycznych,
- prywatnych wizyt lekarskich,
- prywatnej rehabilitacji.
Czego potrzebuję, żeby uzyskać rentę?
Bardzo ważne jest, aby na bieżąco gromadzić dokumentację związaną z ponoszonymi wydatkami. W tym faktury i rachunki potwierdzające ponoszony koszt jak i dokumentacji medycznej z zaleceniami zakupu leków czy odbycia rehabilitacji. Dokumenty te mogą okazać się kluczowe o kontekście uzyskania renty. Innymi kosztami, które powinien zrefundować ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia są wydatki związane z opieką, pomocą, jakiej w codziennym życiu wymagają osoby poszkodowane. Co ciekawe, w kontekście takiej pomocy nie mówimy tylko o najciężej poszkodowanych osobach, ale także tych, które w pewnej części zachowały zdolność samodzielnego funkcjonowania. Pomoc takim osobom jest potrzebna tylko w niektórych aspektach życia.
Katalog kosztów, które mogą wejść w zakres renty z tytułu zwiększonych potrzeb jest otwarty, więc o ile spełniają one wskazane wyżej kryteria, można rozważać je w kontekście renty z zwiększonych potrzeb. Do kosztów takich należą np. koszty dojazdów do placówek medycznych czy na rehabilitację.