Renta odszkodowawcza – szansa na godne życie po wypadku

Renta odszkodowawcza

Celem każdej osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym jest możliwie jak najszybszy powrót do dawnej sprawności. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy dolegliwości powypadkowe powodują tak poważne konsekwencje zdrowotne, że konieczne jest prowadzenie stałego leczenia czy rehabilitacji. Co zrobić, kiedy koszty zakupu leków są wysokie, a dolegliwości uniemożliwiają wykonywanie pracy? Z pomocą przychodzi renta odszkodowawcza.

Renta odszkodowawcza – o co mogę się starać?

Mówiąc o rentach najczęściej myślimy o tych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak renty powypadkowe dają szansę na uzyskanie dodatkowego źródła finansowania, poza rentą wypłacaną przez ZUS. Osoba poszkodowana w wyniku wypadku komunikacyjnego (kiedy nie była jego sprawcą) ponosi regularne koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją powypadkową lub też wymaga pomocy w zakresie codziennego funkcjonowania może zawnioskować do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb powypadkowych.

Podobnie ma się sytuacja osób, które utraciły możliwość wykonywania pracy zarobkowej. Jeśli poszkodowany wykaże, że dolegliwości powypadkowe uniemożliwiają wykonywanie pracy zarobkowej, przez co utracił zdolność samodzielnego utrzymania, może wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o przyznanie renty z tytułu utraconych możliwości zarobkowych.

Kto sfinansuje leczenie po wypadku?

Bardzo często, zwłaszcza w przypadku poważniejszych dolegliwości, leczenie i rehabilitacja trwają jeszcze długie lata po wypadku. Refundacja NFZ często pokrywa zaledwie niewielką część kosztów wymaganych zabiegów rehabilitacyjnych czy wizyt lekarskich. Jeśli poszkodowany będzie w stanie udowodnić, że ponosi koszty te mają charakter stały, powtarzający się oraz że koszty te wynikają bezpośrednio z urazów powypadkowych (a nie innych chorób, niezwiązanych z wypadkiem) może wtedy wystąpić o przyznanie renty. Odpowiednio udokumentowane roszczenia spowodują, że zakład ubezpieczeń będzie wypłacał comiesięczną rentę. Pozwoli ona na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych czy opieki osób trzecich.

Niezdolność do pracy – jak utrzymać siebie i rodzinę?

Konieczność opłacenia rehabilitanta czy zakupu leków jest ogromnym wyzwaniem dla poszkodowanych osób. Nie jest to jednak to nie koniec wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Kiedy dolegliwości powypadkowe uniemożliwiają podjęcie zatrudnienia pojawia się problem: skąd wziąć pieniądze potrzebne do opłacenia rachunków, czy codziennych zakupów? Jeśli przed wypadkiem pracowaliśmy, powinniśmy wykazać, że dolegliwości powypadkowe uniemożliwiają nam podjęcie pracy. Wtedy będziemy mogli starać się o przyznanie przez ubezpieczyciela stale płatnej renty wyrównawczej. Ma ona za zadanie wypełnić lukę, która powstała w budżecie domowym.

Renty powypadkowe wypłacane przez ubezpieczyciela sprawy wypadku mogą stanowić kluczową pomoc w procesie rehabilitacji jeszcze przez wiele lat po wypadku. Aby liczyć na stałą płatność renty na odpowiednim poziomie powinniśmy zadbać o dokładne dokumentowanie naszych roszczeń. Wtedy możemy być spokojni, że wypłacana renta pomoże, choć w jakiejś części, wrócić do normalnego życia.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)