Renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych

rozbity_samochod

Wypadek komunikacyjny i dolegliwości, które wywołuje bardzo często zmieniają całe życie osoby poszkodowanej. Poza bólem, cierpieniem związanym z doznanymi obrażeniami często powoduje konieczność całkowitej zmiany trybu życia. Jedną z większych zmian, jakie mogą przynieść jest brak możliwości wykonywania pracy. Wpływa to nie tylko na sytuację finansową poszkodowanego ale i kondycję psychiczną. W takiej sytuacji należy się renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych.

Renta po wypadku

Jeśli osoba poszkodowana spełnia warunki związane z przyznaniem renty ZUS, wtedy może się starać o przyznanie renty z ZUS. Niestety, ale renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są zazwyczaj bardzo niskie, rzadko wystarczają na pokrycie choćby podstawowych potrzeb. Warto pamiętać, że są też takie przypadki, kiedy renta z ZUS może nie przysługiwać wcale.

Dlatego każda osoba, która w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku komunikacyjnym utraciła zdolność do wykonywania pracy powinna sprawdzić, czy nie należy jej się renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych wypłacana przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Warunki przyznania

Aby możliwe było wnioskowanie o przyznanie renty z tytułu utraconych możliwości zarobkowych poszkodowany powinien wykazać, ze obrażenia odniesione w wyniku wypadku spowodowały utratę możliwości pracy. Najlepszym dowodem na wykazanie tego, jest przedstawienie orzeczenia lekarza ZUS, w którym stwierdzona będzie częściowa lub całkowita niezdolność do pracy.

Dla wysokości samej renty istotna jest różnica pomiędzy zarobkami (lub potencjałem zarobkowym) poszkodowanego z przed wypadku a jego sytuacją powypadkową. Co bardzo ważne, poszkodowani powinni pamiętać, że od kwoty wyliczonej renty ubezpieczyciel potrąci kwotę renty wypłacanej przez ZUS. Potrąci również dochody z wykonywanej pracy (choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy) lub niektóre świadczenia socjalne.

Prawidłowe oszacowanie kwoty renty wymaga bardzo precyzyjnej analizy, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i potencjału osoby poszkodowanej. Warto odnieść się także do sytuacji na rynku pracy, wskaźników gospodarczych czy prognoz na kolejne lata.

Zmiany wysokości renty

Przepisy prawa uwzględniają fakt zmieniających się warunków na rynku pracy, dlatego w uzasadnionych przypadkach umożliwiają dokonanie zmiany wysokości renty. Jeśli poszkodowany jest w stanie udowodnić, że wraz z upływem czasu zarobki, jakie mógłby uzyskiwać są wyższe to ma możliwość wystąpić do ubezpieczyciela z wnioskiem o podniesienie wypłacanego świadczenia. Poszkodowany może wnioskować również o kapitalizacje.

Ważne jednak, żeby pamiętać, że zasada ta działa w dwie strony. To znaczy, że w przypadku zmiany okoliczności (np. utraty przez poszkodowanego orzeczenia o niezdolności do pracy) także ubezpieczyciel ma prawo do weryfikacji wypłacanej renty. W skrajnych przypadkach ubezpieczyciele mogą całkowicie odebrać wypłacane wcześniej świadczenie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)