Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

dzień pamięci ofiar wypadków drogowych

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Jak co roku w trzecią niedzielę listopada każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten jest poświęcony pamięci  milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Hołd w tym czasie oddawany jest również ekipom ratunkowym które, na co dzień zajmują się następstwami śmierci i obrażeń na drodze.

NA POLSKICH DROGACH DZIENNIE ŚREDNIO GINIE AŻ 8 OSÓB, A 100 ZOSTAJE RANNYCH!

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Według policyjnych statystyk około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce w 2020 roku stanowili „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Należy zauważyć, że wraz z rozwojem motoryzacji równocześnie wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Dlaczego? Ponieważ jak widać powyżej, prowadzone analizy wskazują na znaczny udział tej grupy, a w szczególności pieszych w zdarzeniach drogowych.

Obowiązek używania elementów odblaskowych

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

"Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo"

W związku z ujawnionymi w ostatnim czasie przypadkami potrąceń na terenie woj. dolnośląskiego niechronionych uczestników ruchu drogowego a szczególnie najbardziej zagrożonych w tej grupie osób pieszych Wydział Ruchu Drogowego KWP i KMP we Wrocławiu wraz z partnerem akcji VOTUM-ODSZKODOWANIA SA zaplanował w dniu 19 listopada działania profilaktyczno-informacyjne pod nazwą „Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo”. Prowadzone przedsięwzięcie, ma na celu dążenie do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez dotarcie do jak największej ilości osób będących, na co dzień uczestnikami ruchu drogowego. Zarówno tych poruszających się pieszo, rowerem lub motorowerem. Działania mają uświadomić, a także pomóc w wypracowywaniu  nawyków prawidłowego poruszania oraz przemieszczania się po drogach.  Tego dnia dla wszystkich napotkanych osób rozdawane będą odblaski.

Odblaski ratują życie i zdrowie

Warto zwrócić uwagę, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni.

Ważne! Bycie bardziej widocznym równa się z tym, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie, czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych – PAMIĘTAJMY !

Z poważaniem
asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Wojewódzkiej Policji
we Wrocławiu

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)