Przedawnienie roszczeń w Niemczech

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Czas biegnie nieubłaganie i nie da się go powstrzymać. To wiedzą wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że czas biegnie również dla osoby poszkodowanej po wypadku lub dla jej członków rodziny. Roszczenia o naprawienie szkody, czyli inaczej mówiąc roszczenia o odszkodowanie, ulegają bowiem przedawnieniu i mogą przepaść. Warto o tym pamiętać. Przedawnienie roszczeń w Niemczech – wyjaśniamy.

Wypadek w Niemczech - przedawnienie

W każdym kraju obowiązują inne terminy przedawnienia roszczeń. I tak inaczej niż w Polsce najwięcej roszczeń w Niemczech przedawnia się – zgodnie z niemieckim prawem – zawsze na koniec roku. Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się mianowicie z terminem płatności roszczenia, lecz na koniec roku, w którym roszczenie staje się wymagalne.

  • Przedawnienie w Niemczech
  • Wypadek w Niemczech
  • Odszkodowanie GK Votum S.A.
wypadek w niemczech

Czas na zgłoszenie szkody a przedawnienie

Począwszy od dnia 01.01.2002 r. co do zasady regularny okres przedawnienia roszczeń o odszkodowanie w Niemczech wynosi 3 lata. Odnosi się to m.in. do roszczeń z wypadków drogowych i większości innych roszczeń cywilnoprawnych. Bieg przedawnienia liczony jest z końcem roku, w którym roszczenie powstało i wierzyciel dowiedział się o dłużniku oraz o wszystkich okolicznościach, które przyczyniły się do powstania roszczenia lub też co najmniej musiał o nich wiedzieć.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Okres przedawnienia wszystkich roszczeń dotyczących szkody na osobie czy życiu na podstawie § 823 I BGB i 823 II BGB wynosi trzy lata (§ 195 BGB) niemieckiego Kodeksu Cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie: BGB). Jednakże okres ten rozpoczyna się dopiero z końcem roku, w którym z jednej strony wystąpiło roszczenie, a z drugiej strony poszkodowany zyskał wiedzę o faktach, które doprowadziły do powstania roszczenia i osobie dłużnika/ osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. To samo dotyczy sytuacji, gdy wiedza ta nie została uzyskana z powodu rażącego niedbalstwa (§ 199 I BGB).

Wypadek w Niemczech

Polski obywatel Krzysztof Kowalski miał w kwietniu 2016 r. wypadek w Niemczech. Sprawcą zdarzenia był obywatel niemiec. Szkoda pana Krzysztofa wyniosła 12.000,00 €., a strona przeciwna Klaus Schadenverursacher jako sprawca wypadku i szkody jest winna spowodowanemu wypadkowi. Niemieckie towarzystwo ubezpieczeń Kfz-Haftpflichtversicherung (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) ostatecznie odrzuciło roszczenie 16.09.2016 r.

Prawo niemieckie - odszkodowanie

W danym przypadku obowiązuje niemieckie prawo, ponieważ wypadek miał miejsce w Niemczech. Spełnienie roszczenia musi nastąpić zatem zgodnie z niemieckim prawem jako prawem miejsca zdarzenia. Roszczenie o odszkodowanie staje się wymagalne 16.09.2016 r. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się jednak zgodnie z prawem niemieckim dopiero na koniec roku, a więc 31.12.2016 r. Okres przedawnienia wynosi przy wypadkach w Niemczech – 3 lata. Stąd roszczenie o odszkodowanie związane z wypadkiem samochodowym przedawnia się 31.12.2019 r.

Jak informuje ekspert z Votum Odszkodowania S.A., inaczej dzieje się jednak, kiedy działanie powodujące szkodę na osobie czy życiu nie było znane. Jest to np. stosunkowo powszechne w przypadku sprawy dotyczącej odpowiedzialności medycznej, jeżeli na przykład skutki nieprawidłowo wykonanej operacji stają się widoczne dopiero po wielu latach. Przypadki te obejmują § 199 II i następne ustępy BGB. Okres przedawnienia kończy się wówczas, niezależnie od kwestii wiedzy w przypadku obrażeń ciała najpóźniej po 30 latach. W przypadku wszystkich innych szkód po dziesięciu latach. W powyższym przykładzie, szkoda osobowa ulegnie przedawnieniu najpóźniej do 31.12.2034, nawet jeśli szkoda lub strona poszkodowana nie są do tego czasu znana.

  • Votum Odszkodowania S.A.
Początek biegu przedawnienia

Maksymalny termin przedawnienia wynosi 30 lat, zgodnie z § 199 BGB. Okres rozpoczyna się od momentu popełnienia przestępstwa, niezależnie od uzyskania wiedzy przez osobę poszkodowaną o czynie i sprawcy. Wyjątkiem są również prawnie obowiązujące wyroki zasądzające odszkodowanie, ugody sądowe i umowy notarialne. Ich okres przedawnienia wynosi 30 lat, zgodnie z § 197 BGB.

Warto pamiętać – jeżeli upłynie okres przedawnienia to nie będziemy mogli skutecznie dochodzić odszkodowania. Oznacza to, że tracimy możliwość uzyskania należnych nam po wypadku świadczeń. Niestety zdarza się, że dowiadujemy się o tym dopiero po fakcie. Każda sprawa wymaga szczegółowej analizy, dlatego warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. W zespole ekspertów Votum S.A. znajdują się również doradcy specjalizujący się w szkodach powstałych na terenie Niemiec. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)