Udostępnij:
Jazda na suwak/zamek to jedna z metod walki z korkami. Przydaje się szczególnie podczas remontów ulic i na przewężeniach, które napotykamy na drogach w całej Polsce. Zasada jest prosta, i wgląda miej więcej tak, iż każdy w korku ulicznym wpuszcza jednego kierowcę stojącego na ulicy podporządkowanej, czy też bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest niemożliwa.
Kierowcy z „głównego” pasa mogą jechać płynnie, ale zostawiając między sobą odpowiednio dużo odstępu, tak by pojedynczo wpuszczać kierowców z kończącego się pasa. Wielu kierowców nadal nie rozumie jednak, że jazda pasem, który zanika, nie ma nic wspólnego z cwaniactwem na drodze. Takie prowadzenie pojazdu nie wynika z chęci utrudnienia życia innym uczestnikom ruchu. Ta sama zasada może zadziałać, gdy kilku kierowców wyjeżdża np. ze stacji benzynowej czy parkingu, innego obiektu znajdującego się przy drodze lub stojąc na tzw. pasie rozbiegowym. W ten sposób auta nakładają się na siebie jak ząbki w zamku.
Jazda na tzw. suwak czy też jak to niektórzy wolą zamek, ma sens wtedy, kiedy stosują ją wszyscy. Z pewnością wielu kierującym przydałaby się zmiana nawyków. Uważam, iż najważniejszą zasadą poruszania się po drogach, choć nie jedyną jest zawsze zdrowy rozsądek. Zwróćmy chociażby uwagę jak często zdarza się, że kierowcy nie sygnalizują zamiaru zmiany pasa ruchu, wciskając się na siłę oraz nie stosując zasady pierwszeństwa. To sprawia, że o płynnej jeździe można tylko pomarzyć.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Jazda „na suwak” z powodzeniem sprawdza się w niektórych krajach europejskich. Jest to dobry sposób na zachowanie płynnego ruchu przy występujących zwężeniach drogi. Należy pamiętać, że stosując jazdę na suwak przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa ruchu w takich miejscach. Mimo odpowiednich regulacji w naszym kraju, jeszcze wielu kierujących nie przestrzega przepisów dot. przedmiotowego tematu.
Z pewnością jazda „na zamek” jest możliwa, o ile kierowcy oprócz respektowania prawa drogowego wykażą odrobinę chęci i kultury. Z tym niestety bywa różnie. Na szczęście coraz częściej zauważa się wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego kulturalne zachowania. Wciąż bardzo dużo jest także agresji i „cwaniactwa”. To jedne z czynników, które obniżają poziom bezpieczeństwa na drodze. Agresja jest częstą przyczyną wypadków komunikacyjnych. Czy znajdzie się jakieś wytłumaczenie na takie zachowania? Panaceum na ten problem z pewnością jest savoir-vivre i nie tylko drogowy.
Reasumując, pamiętajmy o tym, że każde nasze zachowanie na drodze nie powinno stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego jak i nas samych. Warto jest przestrzegać przepisów oraz zapewnić jak najwyższą kulturę jazdy. Pamiętajmy! Jazda na suwak ma nam kierującym pomóc, aby w bezpieczny i szybszy sposób dotrzeć do celu.
Z poważaniem
asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Wojewódzkiej Policji
we Wrocławiu
Udostępnij:
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.