Kary za brak OC w 2021

klucze

Jak co roku od 1 stycznia 2021 r. wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu. Karę będziemy musieli zapłacić nawet za 1 dzień zwłoki w opłaceniu polisy.

Ile wynosi kara za brak ważnego OC?

To, ile wyniesie jej wysokość w 2021, zależy od typu pojazdu podlegającego ubezpieczeniu oraz okresu, przez jaki nie mieliśmy ważnej polisy. Dla samochodu osobowego to nawet 5600 zł. Z kolei za brak polisy w przypadku samochodu ciężarowego zapłacimy nawet 8400 zł, a w przypadku pozostałych pojazdów – 930 zł.

Kara za brak OC dla samochodu osobowego:

  • 1-3 dni – 1120 zł,
  • 4-14 dni  – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Kara za brak OC dla samochodu ciężarowego, ciągnika i autobusu:

  • 1-3 dni  – 1680 zł,
  • 4-14 dni – 4200 zł,
  • powyżej 14 dni– 8400 zł.

Kara za brak OC dla pozostałych pojazdów, np. motocykli:

  • 1-3 dni – 190 zł,
  • 4-14 dni – 470 zł,
  • powyżej 14 dni – 930 zł.

Wysokość kary za brak ubezpieczenia zależy od wysokości płacy minimalnej. W związku z jej wzrostem w 2021 r. wzrosły więc również kary. Za brak OC powyżej 14 dni w przypadku samochodu osobowego należy zapłacić dwukrotność płacy minimalnej, w przypadku samochodów ciężarowych – trzykrotność, a dla pozostałych pojazdów jest to jedna trzecia płacy minimalnej.

Koszty w razie wypadku

Brak OC jest podstawą do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.  Jednak sama kara nie jest najgorszym co może nas spotkać w sytuacji, gdy spowodujemy wypadek. Najbardziej dotkliwa finansowo może okazać się konieczność zwrotu odszkodowania wypłaconego przez UFG. Poszkodowani w wypadku spowodowanym przez kierowcę bez ubezpieczenia OC mają prawo do odszkodowania. Po wypłacie UFG wzywa do zapłaty bezpośrednio sprawcę wypadku oraz właściciela pojazdu który nie dopilnował przedłużenia polis – nazywane jest to roszczeniem regresowym. Jeżeli jednak sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie OC to powinniśmy kontaktować się z jego ubezpieczycielem.

Odpowiedzialność kierowców

Nie da się ukryć, że kary finansowe są ważną kwestią w kontekście braku polisy. Ale najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem OC powinna być dla każdego kierowcy odpowiedzialna postawa. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przede wszystkim pełni ważną funkcję społeczną, ponieważ środki z tego ubezpieczenia pomagają wrócić do normalnego życia osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)