Obowiązki zarządców dróg i chodników w zakresie ich właściwego utrzymania w okresie zimowym to nie tylko zagadnienie teoretyczne. Są one również ściśle związane z prawem administracyjnym. Odszkodowanie będzie musiał wypłacić zarządca, który naraża pieszych na upadek spowodowany brakiem odśnieżenia chodnika.
Odszkodowanie za wypadek
W najcięższych przypadkach zarządca będzie musiał zapłacić odszkodowanie sięgające kilkuset tysięcy złotych – informuje radca prawny Albert Demidowski z Votum Odszkodowania S.A. W jednym z najpoważniejszych wypadków na chodniku z jakim mieliśmy do czynienia, firma zobowiązana do zimowego utrzymania chodnika zaniedbała swoich obowiązków. Co w konsekwencji diametralnie zmieniło życie jednej z osób poruszającej się nim.
Chodnik był oblodzony, a w dodatku przysypany świeżą warstwą śniegu. Co powodowało, że poruszanie się po nim przez pieszych było ryzykowne. Poszkodowana pośliznęła się i upadła doznając złamania kości udowej oraz nadgarstka. Początkowo nic nie wskazywało, żeby w tej sprawie leczenie miało przebiegać inaczej niż w podobnego rodzaju przypadkach. Niestety okazało się, że wystąpiły znaczne komplikacje dotyczące złamania uda. W wyniku których wykształcił się staw rzekomy i doszło do bardzo dużego skrócenia nogi. Poszkodowana zaczęła odczuwać bardzo poważne problemy z poruszaniem się. Po ustaleniu winnego zaniedbań przeprowadziliśmy postępowanie z ubezpieczycielem. Ostatecznie uzyskano dla poszkodowanej blisko 250.000 zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Przytoczony przykład pozwala na uzmysłowienie sobie, jakie ryzyko finansowe wiąże się z zaniedbaniem obowiązku właściwego odśnieżenia drogi lub chodnika.
Obowiązek odśnieżania
W naszym przypadku odpowiedzialność ponosiła firma zawodowo trudniąca się utrzymaniem chodników w okresie zimowym. Firma ta miała zawartą odpowiednio wysoką polisę OC chroniącą jej finanse w razie wystąpienia wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązki ciążą również na właścicielach prywatnych posesji, wzdłuż których biegnie chodnik będący częścią drogi publicznej. Przepisy przewidują, że w takich sytuacjach za odśnieżenie chodnika odpowiadają właśnie właściciele przyległych nieruchomości. Jeżeli taki chodnik przebiega przy granicy naszej posesji, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia własnej odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zapłata dość niskiej składki pozwoli nam na uchronienie naszego majątku, gdy ktoś przewróci się przed naszą posesją w zimie.
Gdy zaniedbamy obowiązku zimowego utrzymania chodnika i nie mamy wykupionej polisy OC może się zdarzyć, że przyjdzie nam zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli aktualnie dana nieruchomość nie jest zamieszkiwana, to właściciel nie jest zwolniony z obowiązków w zakresie zimowego utrzymania.
Wyrok sądu
Przekonał się o tym właściciel jednej z niezamieszkałych posesji w Łodzi, do której przylegał nieodśnieżony i oblodzony chodnik. Poszkodowana, która doznała poważnych obrażeń w zakresie kończyn dolnych dochodziła swoich roszczeń na drodze sądowej. Sądy Okręgowy i Apelacyjny w Łodzi nie miały wątpliwości, że właściciel posesji zobowiązany był do odśnieżenia przylegającego chodnika. Nawet w przypadku jeśli nieruchomość była niezamieszkała. W związku z tym ponosi winę za szkodę na osobie powódki. Poszkodowana na mocy wyroku sądowego otrzymała 70.000 zł zadośćuczynienia wraz z odsetkami (wyrok SO w Łodzi z dnia 19.07.2016 r., sygn. akt I C 827/15 oraz wyrok SA w Łodzi z dnia 23.03.2017 r., sygn. akt I ACa 1249/16).