Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji i zgodziłeś się na spisanie oświadczenia, powinieneś sprawdzić, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to o tyle istotne, że od tego zależy dalszy sposób postępowania. Jeżeli sprawca kolizji ma ważne ubezpieczenie OC, to powinieneś skontaktować się z jego ubezpieczycielem.
Należne świadczenia
Poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego może wystąpić do zakładu ubezpieczeń o wypłatę należnych świadczeń. Wachlarz roszczeń przysługujących osobie, która doznała obrażeń ciała w wyniku wypadku jest szeroki i obejmuje m.in:
- rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę na zwiększone potrzeby,
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i dojazdów,
- zwrot kosztów opieki oraz utraconego dochodu.
Należy pamiętać, że w sytuacji gdy stracimy w wypadku bliską osobę, możemy ubiegać się od ubezpieczyciela o zwrot kosztów pogrzebu. Możemy również starać się o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub odszkodowania z tytułu pogorszenia się sytuacji życiowej. W określonych sytuacjach osobom uprawnionym przysługują także roszczenia rentowe.
Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Szkodę należy zgłosić do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku miał zawartą umowę OC. W sytuacji, gdy na miejsce zdarzenia nie została wezwana policja, należy pamiętać o spisaniu oświadczenia.
Oświadczenie powinno zawierać:
- opis kolizji (data i miejsce, opis okoliczności),
- dane poszkodowanego i sprawcy,
- nazwę firmy, w której jest ubezpieczony pojazd sprawcy, i numer jego polisy,
- dane pojazdów, które brały udział w wypadku lub kolizji,
- podpis sprawcy.
Jeżeli na miejsce wypadku wzywana była policja, powyższe informacje można uzyskać od właściwej jednostki, która prowadzi postępowanie. Wystąpić o naprawienie szkody możemy do zakładu ubezpieczeń telefonicznie, pisemnie za pośrednictwem poczty lub osobiście w wybranej placówce. Można to także zrobić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej, a nawet komunikatora Messenger na Facebooku. Warto w każdej sytuacji zajrzeć na stronę zakładu ubezpieczeń i wybrać właściwy dla siebie sposób zgłoszenia szkody.
Niezbędne dokumenty do zgłoszenia szkody z OC
Zgłaszając szkodę do zakładu ubezpieczeń powinniśmy przekazać komplet dokumentów, dotyczących wypadku. Najważniejsza będzie dokumentacja medyczna. Należą do niej karty informacyjne z leczenia szpitalnego lub udzielenia pierwszej pomocy przez Pogotowie Ratunkowe. Należy takie posiadać kopie historii choroby z placówek medycznych, w których jest podejmowane dalsze leczenie. Niezbędne będą też wyniki badań np. opisy badań RTG, tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Aby udokumentować ponoszone koszty leczenia, należy udostępnić ubezpieczycielowi rachunki i faktury za zakup leków, środków zaopatrzenia ortopedycznego lub rehabilitację.
Warto także przygotować oświadczenie, w którym opiszemy w jaki sposób wypadek wpłynął na nasze życie, czy wymagaliśmy opieki, czy w wyniku doznanych urazów na naszym ciele powstały blizny, które dodatkowo możemy udokumentować za pośrednictwem fotografii.
Na jakiej podstawie ubezpieczyciel wyda decyzję?
Zakład ubezpieczeń może skierować nas na osobistą komisję lekarską, co oznacza, że będziemy musieli stawić się w wyznaczonym terminie na badaniu. W wyniku komisji lekarz wyda orzeczenie lekarskie, które jest jednym z najważniejszych dokumentów, na podstawie których ubezpieczyciel wypłaca zadośćuczynienie w związku z doznanymi obrażeniami ciała. Alternatywą dla powyższej komisji jest badanie zaoczne. Oznacza, że zakład ubezpieczeń przekazuje komplet zgromadzonych w sprawie dokumentów do lekarza orzecznika i ten wydaje opinię lekarską, w oparciu o którą podejmowana jest potem decyzja.
Komisja lekarska z udziałem osoby poszkodowanej jest bardzo ważna i daje lekarzowi możliwość kontaktu z poszkodowanym, zbadania go, oszacowania w rzetelny sposób uszczerbku na zdrowiu i następstw wypadku. Należy pamiętać, że o takie osobiste badanie możemy wystąpić także wtedy, gdy nie zgadzamy się z komisją zaoczną.