Kiedy możemy mówić o wypadku przy pracy?

praca_maszyna

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Wypadki przy pracy występują bardzo często. Szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych, jednak zdarzają się także podczas wykonywania pracy biurowej. Dotykają coraz więcej osób, bez względu na rodzaj świadczonej pracy. W każdym zakładzie pracy może dojść do wypadku, w wyniku którego dojdzie do obrażeń ciała. A w najgorszym wypadku do śmierci pracownika.

Definicja wypadku w pracy

Ogólnie obowiązująca definicja wypadku przy pracy znajduje się w Ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr167 z 2009 r., poz. 1322).

Zgodnie z Ustawą wypadek przy pracy definiuje się jako zdarzenie:

1)  nagłe

w orzecznictwie sądowym za zdarzenie nagłe uznano takie zdarzenie, którego czas trwania nie przekracza jednego dnia pracy. Jest to zdarzenie raptowne, niespodziewane i odnosi się do konkretnego zdarzenia, a nie do przyczyny zdarzenia

2) wywołane przyczyną zewnętrzną

którą stanowi oddziałujący na organizm czynnik z zewnątrz (spoza organizmu człowieka). Czynnik ten, w normalnym przebiegu wydarzeń nie powinien wystąpić. Jednak wystąpił i spowodował lub w istotny sposób przyczynił się do powstania uszczerbku na zdrowiu

3) powodujące uraz lub śmierć

uraz definiuje się jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów na skutek działania czynnika zewnętrznego

4) które nastąpiło w związku z pracą

przy czym w związku z pracą można podzielić na:

 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności bądź poleceń przełożonych,
 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez jego polecenia,
 • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Nie będzie uznane jako wypadek przy pracy zdarzenie, gdy poszkodowany samowolnie opuści stanowisko pracy. aby załatwić swoje prywatne sprawy i wtedy dojdzie do wypadku.

Renta z tytułu wypadku przy pracy

Każda osoba poszkodowana w wyniku wypadku przy pracy może starać się o przyznanie renty odszkodowawczej. Będzie ona wypłacana przez pracodawce lub zakład ubezpieczeń.  Zakłady ubezpieczeń przy przyjmowaniu odpowiedzialności za zdarzenie biorą pod uwagę treść protokołu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy lub karty wypadku. W treści stwierdzone jest czy wypadek uznaje się jako wypadek przy pracy – a więc czy zostały łącznie spełnione wszystkie wymienione przesłanki. W punkcie siódmym protokołu zespół powypadkowy wskazuje, czy wypadek jest czy nie jest wypadkiem przy pracy. Jest następnie uzasadniane w odniesieniu do wszystkich przesłanek.

Facebook
Twitter
LinkedIn

  Poprzedni wpis
  Następny wpis

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)