Wygrane Kancelarii z GK Votum – Marzec

Wygrane_Votum

W trzecim miesiącu 2021 roku dzięki poczynaniom Kancelarii GK Votum reprezentującej klientów w sprawach odszkodowawczych zapadło 113 wyroków zasądzających. W toku postępowania sądowego w marcu 2021 roku pozyskaliśmy dla osób Poszkodowanych kwotę 5.142.333 złotych. Najwyższa zasądzona kwota wyniosła 600.000 zł.

Łącznie zapadło 113 wyroków

  • 77 wyroków w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych ze skutkiem śmiertelnym
  • 23 wyroki w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych z obrażeniami ciała
  • 5 wyroków w sprawach dotyczących wypadków przy pracy z obrażeniami ciała
  • 3 wyroki w sprawach dotyczących wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym
  • 2 wyroki w sprawach dotyczących innego typu szkody
  • 2 wyroki dotyczący wypadku w rolnictwie z obrażeniami ciała
  • 1 wyrok dotyczący szkody w budynku z ubezpieczenia obowiązkowego

Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Ostatnie lata przynoszą widoczną zmianę tendencji w polskich sądach, jeżeli chodzi o przyznawanie konkubentowi zadośćuczynienia czy odszkodowania po śmierci partnera. O ile jeszcze kilkanaście lat temu, roszczenia po śmierci – nawet wieloletniego – życiowego partnera raczej nie spotykały się z uznaniem sądów obecnie dużo częściej zdarzają się z zasądzenia w tych sprawach.  Sądy zmieniają punkt widzenia i rzadziej dyskryminują osoby żyjące bez ślubu. Zdają sobie bowiem sprawę, że bardziej niż fakt zawarcia małżeństwa, istotna jest więź i uczucie między dwojgiem ludzi.

Okoliczność wypadku

Przykładem powyższego może być sprawa zdarzenia komunikacyjnego z października 2018r. Podczas wykonywania manewru skrętu w lewo, samochód nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu motocyklowi. W wyniku przedmiotowego wypadku na miejscu zginęła 54 – letnia pasażerka motocykla.

Uprawnionymi w tej sprawie było dwóch dorosłych synów zmarłej i jej życiowy partner, z którym związana była od 2011 roku. Na etapie postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy, dokonano niewielkich wypłat na rzecz synów zmarłej. Wypłaty na rzecz konkubenta odmówiono całkowicie, powołując się na fakt, że w świetle prawa był on dla poszkodowanej obcą osobą.

Skierowanie sprawy do sądu

Pełnomocnik bliskich zmarłej skierował w lipcu 2019r. pozew do Sądu Rejonowego. Żądaniem była dopłata dalszych kwot na rzecz synów i zapłata 75.000 zł na rzecz partnera. Powołano się na fakt, rażącego zaniżenia zadośćuczynienia dla dzieci, biorąc pod uwagę jak dobre relacje panowały w ich rodzinie. W stosunku do konkubenta posłużyliśmy się argumentacją Sądu Najwyższego który przyjął, że konkubenci tworzą rodzinę, a tym samym winni zostać uznani za najbliższych jej członków. (…) natomiast o bliskości nie decydują wyłącznie względy pokrewieństwa lecz faktyczny układ stosunków łączących zmarłego z osobą żądającą świadczenia. W związku z tym, fakt że zmarła i jej partner nie byli w chwili jej śmierci  formalnie małżeństwem, nie dyskryminuje go zatem w ubieganiu się o świadczenia należne z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Wyrok I instancji i apelacja pozwanego ubezpieczyciela

Sąd I instancji całkowicie zgodził się z nasza argumentacją i uwzględnił powództwo w całości. Częściową apelację od tego wyroku złożył pozwany, podnosząc że przyznane kwoty są za wysokie. Nie powoływał się już jednak na fakt, że konkubent nie powinien otrzymać świadczeń w ogóle, jak twierdził wcześniej.

Sąd II instancji czyli Sąd Okręgowy w wyjątkowo szybkim tempie bo już miesiąc po wpływie apelacji oddalił ją, utrzymując w mocy wyrok Sądu I instancji.  Dzięki naszym staraniom w postępowaniu sądowym, zakończonym prawomocnie wyrokiem z 16 marca 2021r. dla synów zmarłej wywalczono  po 64.250 zł a dla jej partnera – 75.000 zł.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)