W tym tekście nasz ekspert odpowiada na pytanie czy należy zapłacić odsetki od zadośćuczynienia.
Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie o charakterze niemajątkowym. Ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do najtragiczniejszych wypadków.
Zasadniczą jego rolą jest kompensacja czyli naprawienie krzywdy. Ma ono za zadanie złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego.
Czy osoba poszkodowana powinna zapłacić odsetki od zadośćuczynienia?
Jakich formalności należy dopełnić, gdy ubezpieczyciel zrealizuje wypłatę?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku są otrzymane odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W związku z tym nie ma obowiązku zapłaty podatku od otrzymanego zadośćuczynienia.
Czy muszę zapłacić podatek od odsetek od zadośćuczynienia?
Wprowadzona przez Polski ład zmiana w ustawie o PIT zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od odsetek wypłaconych w 2021 r. przez zakłady ubezpieczeń.
Dotąd opodatkowaniu nie podlegały zadośćuczynienia, odszkodowania czy renty wypłacane przez ubezpieczycieli. Jednak trzeba było zapłacić podatek od odsetek.
Nowe przepisy zmieniają zasady na korzyść podatników. Podatnicy nie będą zmuszeni wykazywać otrzymanych odsetek od zadośćuczynienia w 2021 r. w zeznaniach podatkowych w 2022 r.
Dotąd Poszkodowani, którzy otrzymali odsetki od nieterminowo wypłaconych świadczeń musieli je uwzględnić jako przychód z innych źródeł w rocznym rozliczeniu PIT. A także odprowadzić należny podatek.
Zakład ubezpieczeń był zobowiązany do wystawienia na rzecz uprawnionego informacji PIT-11, która stanowiła podstawę do rozliczenia podatku.
Zwolnione z opodatkowania były jedynie kwoty wypłacane z umowy ubezpieczenia.
Odsetki od zadośćuczynienia wypłacone od 1 stycznia 2021 r. nie podlegają opodatkowaniu
Przepisy Polskiego ładu obowiązują od 1 stycznia 2022 r., ale za sprawą przepisów przejściowych zwolnione z opodatkowania są odsetki wypłacane od 1 stycznia 2021 r.
Oznacza to, że zakłady ubezpieczeń nie są już zobowiązane do wystawiania informacji podatkowych, które podatnicy powinni uwzględniać w swoich zeznaniach podatkowych.
Podstawa prawna: art. 70 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Korzystne zmiany dla podatników, którym zakład ubezpieczeń wypłacił odsetki
Zmiana wprowadzona w życie za sprawą przepisów o Polskim ładzie jest korzystna dla osób poszkodowanych i uprawnionych do wypłaty odsetek w przypadku postępowań odszkodowawczych.
Rozwiązanie to ułatwia pracę ubezpieczycielom. Nie mają już obowiązku sporządzania deklaracji i przekazywania jej poszkodowanym.
Przeczytaj tekst: Różnice między zadośćuczynieniem a odszkodowaniem.
#odsetki od zadośćuczynienia