Odsetki od zadośćuczynienia stanowią istotny aspekt w procesie przyznawania rekompensaty za szkody niemajątkowe. Często pojawiają się pytania dotyczące ich natury i obliczania. Warto dowiedzieć się, jak działają te odsetki, kiedy mogą być przyznawane oraz jakie są zasady ich obliczania. W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania.
Zadośćuczynienie stanowi formę odszkodowania przyznawaną przede wszystkim w przypadku szkód niemajątkowych, zwłaszcza w sytuacjach najbardziej tragicznych wypadków. Jego głównym celem jest zrekompensowanie doznanej krzywdy przez osobę poszkodowaną, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ma ono szczególne znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach poważnych tragedii, ponieważ pomaga łagodzić cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne doświadczone przez ofiarę.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), otrzymane odszkodowania oraz zadośćuczynienia są zwolnione od opodatkowania, pod warunkiem że ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. To oznacza, że jeśli zadośćuczynienie jest przyznane zgodnie z przepisami prawa i jest uzasadnione w ramach tych przepisów, nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego od otrzymanego zadośćuczynienia
Wprowadzona w 2021 r. zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ramach Polskiego Ładu przyniosła korzyści dla podatników w kontekście odsetek wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń. Dotychczasowe przepisy nie nakazywały opodatkowania zadośćuczynień wypłacanych przez ubezpieczycieli, ale nakładały obowiązek opodatkowania odsetek.
Nowe przepisy eliminują ten obowiązek, co oznacza, że podatnicy nie muszą uwzględniać otrzymanych odsetek od zadośćuczynienia w swoich zeznaniach podatkowych za 2022 rok. Wcześniej osoby poszkodowane, które otrzymywały odsetki od świadczeń wypłacanych z opóźnieniem, musiały uwzględnić je jako przychód z innych źródeł w swoim rocznym rozliczeniu PIT i odprowadzić odpowiedni podatek.
Zakłady ubezpieczeń były zobowiązane do wystawienia informacji PIT-11 na rzecz uprawnionych, która stanowiła podstawę do rozliczenia podatku. Jedynie kwoty wypłacane w ramach umowy ubezpieczenia pozostają zwolnione z opodatkowania.
Zmiana wprowadzona w życie za sprawą przepisów o Polskim ładzie jest korzystna dla osób poszkodowanych i uprawnionych do wypłaty odsetek w przypadku postępowań odszkodowawczych.
Rozwiązanie to ułatwia pracę ubezpieczycielom. Nie mają już obowiązku sporządzania deklaracji i przekazywania jej poszkodowanym.
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.