Wygrane odszkodowanie GK VOTUM w listopadzie

Wygrane odszkodowanie GK VOTUM w listopadzie
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Wygrane odszkodowanie GK VOTUM w listopadzie

Z przyjemnością prezentujemy kolejne wygrane sprawy. W listopadzie 2022 roku dzięki działaniom Kancelarii z GK VOTUM, reprezentującej klientów w sprawach o zadośćuczynienieodszkodowanie i rentę zapadło 75 wyroków.

W toku postępowania sądowego pozyskaliśmy kwotę 5 572 062 złotych

Wygrane odszkodowanie GK VOTUM w listopadzie i opinie Votum:

  • Wypadek komunikacyjny z obrażeniami ciała: 23 wyroków
  • Wypadek w rolnictwie z obrażeniami ciała: 1 wyroków
  • Wypadek przy pracy z obrażeniami ciała: 4 wyroków
  • Wypadek przy pracy ze skutkiem śmiertelnym: 1 wyrok
  • Wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym: 43 wyroki
  • Szkoda na budynku: 1 wyrok
  • Wypadek ze skutkiem śmiertelnym: 2 wyroki

Śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku przy pracy

W dniu 12 kwietnia 2014 roku mąż naszej Klientki podczas wykonywania pracy przy obsłudze autoklawu przemysłowego uległ śmiertelnemu wypadkowi

Ustalenia zespołu powypadkowego wykazały, że w zakładzie pracy
zmarłego nie były przestrzegane zasady BHP
. Zmęczeni pracownicy często wykonywali niebezpieczne prace, przy których wymagana była zwiększona uwaga i zachowanie szczególnej ostrożności.

Postępowanie likwidacyjne

W sierpniu 2014 r. pełnomocnik żony zmarłego wezwał Ubezpieczyciela pracodawcy do zapłaty zadośćuczynienia. Towarzystwo Ubezpieczeń odmówiło uznania swojej odpowiedzialności za zdarzenie. Żona zmarłego nie zgodziła się z tą decyzją i postanowiła wystąpić na drogę sądową.

Postępowanie przed Sądem I instancji

Do Sądu przeciwko Ubezpieczycielowi został skierowany pozew zawierający żądanie zapłaty na rzecz żony zmarłego kwoty 150.000 zł za krzywdę związaną ze śmiercią osoby najbliższej. Dodatkowo zażądano kwoty 50.000 zł tytułem odszkodowania za pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci męża. 

W odpowiedzi na pozew Ubezpieczyciel ponownie zakwestionował swoją odpowiedzialność za zdarzenie wnosząc o oddalenie powództwa. W jego ocenie do wypadku doszło z wyłącznej winy pokrzywdzonego. 

Do odpowiedzi na pozew dołączył polisę zawierającą informację o sumie ubezpieczenia, która opiewała jedynie na część roszczenia. Konieczne było wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego pracodawcy zmarłego.

Liczne opinie wydane przez biegłych z zakresu BHP wykazały szereg zaniedbań po stronie pracodawcy. Biegli zwrócili uwagę m.in. na fakt, że prace przy obsłudze autoklawu zostały przez samego pracodawcę zaliczone do prac szczególnie niebezpiecznych. 

Prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej oraz udziału co najmniej 2 pracowników i osoby nadzorującej. Tymczasem zmarły wykonywał je samodzielnie. 

Zdaniem biegłych istotnym zawinieniem pracodawcy był też brak właściwego nadzoru nad przebiegiem prac. W ich ocenie właściwa organizacja pracy i nadzór pozwoliłby na uniknięcie wypadku.

Wyrok Sądu I instancji

Wyrokiem z października 2022 r. Sąd zasądził na rzecz żony zmarłego solidarnie od obu pozwanych następujące kwoty:

– 60.000 zł tytułem zadośćuczynienia
– 30.000 zł tytułem stosownego odszkodowania za znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej

W uzasadnieniu wskazano, że na pracodawcy zmarłego ciążył obowiązek zapewnienia mu bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy. Dowody ujawnione w toku postępowania wykazały, że pracodawca temu obowiązkowi nie sprostał. 

Wyrok Sądu Okręgowego w Radomiu z dnia 5 października 2022 r., sygn. akt I 408/16, wyrok jest nieprawomocny.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)