Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Uszczerbek na zdrowiu jest najczęściej spotykanym określeniem odnoszącym się do uszkodzenia ciała wskutek wypadku

Jego wysokość wyrażona w procentach wyznacza jak poważny jest doznany uraz i jego konsekwencje. Im wyższy procent, tym poważniejszy uraz.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, to rekompensata pieniężna za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia powstały w wyniku wypadku i odnosi się przede wszystkim do polis NNW. 

W przypadku tego typu ubezpieczeń wartość wypłacanego świadczenia odpowiada wartości procentowej poniesionego uszczerbku na zdrowiu i wynika bezpośrednio z górnej sumy, do której została wykupiona polisa.

Świadczenia z ubezpieczeń OC określa się jako zadośćuczynienie. Stanowi ono rekompensatę pieniężną za ból i cierpienie, wywołane następstwami wypadku

Przyznana kwota powinna stanowić przybliżony ekwiwalent poniesionej przez poszkodowanego szkody niemajątkowej. Składa się na to: cierpienie fizyczne i psychiczne oraz te obecne i te, które będzie on odczuwać w przyszłości.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Wysokość przyznanego zadośćuczynienia ma jednak charakter uznaniowy. Często w postępowaniu likwidacyjnym oraz w trakcie procesu sądowego używa się “tabel uszczerbku na zdrowiu”. 

Jednak w odróżnieniu od odszkodowania za NNW, w przypadku określania należnej sumy zadośćuczynienia procentowo określony uszczerbek na zdrowiu ma jedynie charakter orientacyjny i pomocniczy.

Przy ustalaniu należnej kwoty zadośćuczynienia podmiot zobowiązany lub sąd powinien kierować się także innymi przesłankami. Można wymienić m.in.:

  • wiek poszkodowanego, 
  • utratę szans na normalne życie, w tym rozwój zainteresowań i realizację celów życiowych, 
  • poczucie bezradności, 
  • utratę zdolności do pracy, 
  • rodzaj i rozmiar doznanych obrażeń, 
  • długotrwałość oraz uciążliwość leczenia i rehabilitacji, 
  • nasilenie się dolegliwości bólowych, 
  • konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, 
  • zakres trwałych uszczerbków w sferze psychicznej i fizycznej poszkodowanego oraz ich wpływ na dotychczasowy jego sposób funkcjonowania.

W związku z tym zadośćuczynienia będzie za każdym razem zależeć od indywidualnej oceny konkretnego przypadku. Oznacza to, że sąd ma obowiązek brać pod uwagę wszystkie okoliczności wpływające na rozmiar doznanej krzywdy, a nie tylko procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)