Rehabilitacja po wypadku

rehabilitacja po wypadku

Rehabilitacja po wypadku ma ogromne znaczenie dla osób poszkodowanych. Powinni być natychmiast poddani profesjonalnej opiece. A po zakończeniu leczenia szpitalnego rozpocząć szybką i efektywną terapię. Konieczne są zabiegi usprawniające pomagające wrócić do samodzielnego funkcjonowania w pracy i codziennym życiu.

Rehabilitacja po wypadku jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia. Ma duży wpływ na końcowy wynik stanu efektywności poszkodowanego. 

W modelu opracowanym przez polską szkołę rehabilitacji wyróżnia się istotne elementy składające się na pozytywny wynik procesu rehabilitacji, a są to:

  • powszechność, 
  • wczesność zapoczątkowania, 
  • kompleksowość 
  • ciągłość terapii.

W zależności od zakresu obrażeń, ich charakteru i utrzymujących się następstw poszkodowani wymagają wielokierunkowego oddziaływania terapeutycznego. 

Na który składa się praca lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów i psychologów.

Dostępność rehabilitacji

W praktyce osoby poszkodowane zderzają się z nadal powszechnym problemem ograniczonej dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych w ramach NFZ.  

Zdarza się, że oczekiwanie na leczenie uzdrowiskowe na NFZ wynosi od kilku do kilkudziesięciu miesięcy od daty złożenia wniosku. 

Ten stan rzeczy zmusza pacjenta do szukania możliwości rehabilitacji prywatnej, za którą ponosi odpłatność i pokrywa związane z tym koszty.

rehabilitacja po wypadku

Stanowisko ubezpieczyciela

Wnioskując o zwrot poniesionych kosztów rehabilitacji poszkodowany niejednokrotnie spotyka się z odmową ze strony ubezpieczyciela. 

Odmawiając zwrotu poniesionych kosztów rehabilitacji ubezpieczyciele najczęściej wskazują na możliwość korzystania z zabiegów finansowanych przez NFZ. 

Warto zauważyć, iż wskazywany przez ubezpieczyciela obowiązek polega również na podejmowaniu właściwego leczenia i stosowania dostępnych terapii, które służą poprawie funkcjonowania. 

Jest oczywiste, że gdyby poszkodowany mógł korzystać z rehabilitacji w ramach NFZ nie musiałaby pokrywać kosztów z własnej kieszeni. 

Najczęściej jednak poszkodowani korzystają z fizjoterapii w ograniczonym zakresie lub wcale z uwagi na brak środków.

Należy podkreślić, że na ubezpieczycielu leży obowiązek wypłaty pełnego odszkodowania. 

Zgodnie z obowiązującą w polskim prawie cywilnym zasadą pełnego odszkodowania, którą wyraża przepis art. 361 § 2 KC, naprawienie szkody ma zapewnić całkowitą rekompensatę doznanego przez poszkodowanego uszczerbku. 

Z tego względu naprawienie szkody obejmuje – w granicach wyznaczonych przez związek przyczynowy – straty, jakie poszkodowany poniósł. 

Rola pełnomocnika

Podejmując decyzję o wyborze pełnomocnika, Poszkodowana wybrała firmę oferującą kompleksową usługę odszkodowawczą. Miała także zagwarantowany dostęp do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacyjnego w kraju.

Specjaliści z Votum Odszkodowania S.A. zajęli się nie tylko uzyskaniem odszkodowania i zadośćuczynienia za obrażenia ciała. 

Zapewnili również konsultację i kwalifikację pod kątem dalszej rehabilitacji pacjentki w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. S.K. w Krakowie. Pacjentka mogła być w nim rehabilitowana w trybie stacjonarnym.

Rehabilitacja po wypadku

Do ośrodka w Krakowie Poszkodowana została przewieziona bezpośrednio z niemieckiego szpitala. Przyjęcie nastąpiło mimo obostrzeń obowiązujących w tym czasie w publicznej służbie zdrowia. 

Działania pełnomocnika polegały zatem nie tylko na uzyskaniu odszkodowania i zadośćuczynienia za ból, krzywdę i cierpienia doznane na skutek wypadku. 

Podjął on także skuteczne działania w kierunku uzyskania od ubezpieczyciela środków na kontynuowanie przez Poszkodowaną terapii. Kilkumiesięczny pobyt w specjalistycznym ośrodku pozwolił na do powrót do samodzielnego funkcjonowania po wypadku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)