Odszkodowanie za wypadek – OC rolnika

OC rolnika, odszkodowanie

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Do wypadków gospodarstwie rolnym dochodzi niestety bardzo często. Przydarzyć się może każdemu, zarówno rolnikowi jak i osobom które mu pomagają a nawet odwiedzają. Co zrobić kiedy doszło do wypadku? Czy mam mam prawo do odszkodowania za wypadek OC rolnika? Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego gdzie i w jakich okolicznościach wydarzył się wypadek oraz jaka była jego przyczyna.

Wypadek a OC rolnika

W Polsce mamy kilka rodzajów obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnych tzw. OC. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Gospodarstwem rolnym uznaje się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna.

Wypadek na wsi

Jeżeli podczas pobytu na wsi wydarzył się wypadek na terenie gospodarstwa mamy prawo do odszkodowania. Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie. Jeśli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Ponadto jeżeli w skład tego gospodarstwa wchodzą maszyny rolnicze, ciągniki, pojazdy wolnobieżne mamy prawo do dochodzenia odszkodowania za wypadek spowodowany tym sprzętem poza terem gospodarstwa np. na drodze publicznej.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Odszkodowanie z OC gospodarstwa rolnego

Podstawą do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z OC gospodarstwa rolnego jest wykazanie winy rolnika za wypadek. O jakich działaniach bądź zaniedbaniach ze strony właściciela gospodarstwa mowa? Najbardziej rozpowszechnionymi przyczynami wypadków na wsi w gospodarstwie rolnym jest: zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, brak odpowiednich przejść i obejść, bałagan w obejściu, pomieszczeniach gospodarczych i produkcyjnych, brak poręczy i barierek przy schodach, zbyt wysokie i nieoznakowane progi, niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe, prowadzenie prac remontowo-budowlanych w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób postronnych, zły stan drabiny, używanie „samoróbek „ np. piły.

Każdy rolnik niesie odpowiedzialność za zwierzęta gospodarskie należące do gospodarstwa rolnego. Nieprawidłowe obchodzenie się ze zwierzętami gospodarskimi jest również często występującą przyczyną wypadków. Zgodnie z obowiązującym prawem kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło.

Ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania

W jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za wypadek na wsi? Nie otrzymamy odszkodowania za wypadek w gospodarstwie rolnym wtedy, kiedy sami będziemy winni za doprowadzenie do wypadku. Jednymi z przykładów takich zachowań może być wejście w miejsce zabronione, czy też używanie sprzętu nie zgodne z przeznaczeniem. Na pewno nie otrzymamy odszkodowania za wypadek na wsi jeżeli zaistniał on poza terem gospodarstwa rolnego oraz w okolicznościach nie związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Dochodzenie odszkodowania z polisy OC rolnika bywa dość skomplikowanym procesem. Warto jest skorzystać z pomocy specjalistów. Nie w każdym przypadku wypłata odszkodowania będzie oczywista, nieznaczący szczegół może przesądzać o odpowiedzialności rolnika.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)