Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jak napisać?

odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Zostałeś poszkodowany w wypadku, a ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Do kogo zwrócić się o pomoc? Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Wypadek to traumatyczna sytuacja, której każdy z nas wolałby uniknąć. Osoby poszkodowane w wypadku muszą nie tylko zmierzyć się ze skutkami zdrowotnymi i materialnymi nieszczęśliwego wypadku. Problemem może się też okazać postępowanie likwidacyjne przeprowadzane przez ubezpieczyciela. Dla przypomnienia postępowanie likwidacyjne polega na:

 • Ustaleniu odpowiedzialności cywilnej poszkodowanego.
 • Ustaleniu odpowiedzialności cywilnej towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Odtworzeniu przebiegu wypadku.
 • Wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego.

W pierwszym etapie towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje bezsporną kwotę odszkodowania, która może nie być adekwatna do poniesionych szkód. Zdarza się także, że z powodu różnych wyłączeń w polisie OC lub samego przebiegu zdarzenia ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

3 kroki, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania
 1. Skontaktuj się z ubezpieczycielem. Zgłoś się bezpośrednio do przedstawiciela ubezpieczyciela, aby uzyskać wyjaśnienie odmowy wypłaty. Zapytaj o szczegółowe powody i poproś o jasne wytłumaczenie. Możliwe, że istnieje nieporozumienie lub błąd, który można skorygować w trakcie rozmowy.

 2. Złóż reklamację do ubezpieczyciela. Jeśli uważasz, że decyzja dotycząca odszkodowania jest nieuzasadniona, możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Skonsultuj się z zakładem ubezpieczeń w celu uzyskania informacji na temat procedury składania reklamacji. Prześlij dokumentację i dowody, które mogą potwierdzić twoje roszczenie.

 3. Skonsultuj się z prawnikiem. Jeśli nie jesteś zadowolony z rozwiązania zaproponowanego przez ubezpieczyciela lub towarzystwo ubezpieczeniowe ponownie odmówiło wypłaty odszkodowania skonsultuj się z prawnikiem lub poszukaj doświadczonego pełnomocnika. Niezbędne będzie wsparcie osoby specjalizującej się w sprawach ubezpieczeniowych. Prawnik może pomóc Ci zrozumieć twoje prawa, ocenić sytuację i podjąć dalsze kroki, takie jak ugoda z ubezpieczycielem czy wniesienie sprawy do sądu, jeśli to konieczne.

Ile czasu na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Jeśli PZU, Warta, HDI, ErgoHestia, Compensa, Link4 lub inny ubezpieczyciel wydał decyzję, która Twoim zdaniem nie jest sprawiedliwa, masz 3 lata na złożenie reklamacji. Od tej reguły istnieją dwa wyjątki:

 • Jeśli szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest 10 lat.
 • Gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest aż 20 lat.

Warto więc dowiedzieć się, czy można otrzymać wyższe odszkodowanie po wypadku, nawet jeśli od nieszczęśliwego zdarzenia minęło dużo czasu. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że odpowiedź na Twoje zażalenie wcale nie musi być pozytywna. W takiej sytuacji konieczne bywa skierowanie sprawy na drogę sądową. Jeśli przerasta cię sama myśl o procesie sądowym z ubezpieczycielem, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych pełnomocników z Grupy Kapitałowej Votum. Dzięki prawie 18-letniemu doświadczeniu wiedzą, jak przeprowadzić negocjacje z ubezpieczycielem i jak bronić praw swoich klientów. Analiza sprawy zawsze jest bezpłatna. Co ważne dla poszkodowanych, na wstępie nie trzeba ponosić żadnych kosztów. Prowizja jest pobierana dopiero po wygranej sprawie.

Warta odmowa wypłaty odszkodowania

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Warta

Jak napisać odwołanie, jeśli Warta odmówiła wypłaty odszkodowania? Skontaktuj się z ubezpieczycielem i wyjaśnij swoje stanowisko. Numer telefonu TUiR Warta S.A. to 502 308 308. Reklamację do Warta możesz też zgłosić przez formularz dostępny na stronie www ubezpieczyciela. Pamiętaj, musisz mieć mocne argumenty. Nie wystarczy powiedzieć, że twoim zdaniem towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło za mało pieniędzy po wypadku. Przygotuj odpowiednie pismo, czyli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Opisz poniesione szkody osobowe. Dołącz dokumenty potwierdzające koszty poniesione po wypadku, np. faktury za leczenie, prywatną rehabilitację powypadkową, konsultacje u specjalistów itp. Im więcej dokumentów, tym lepiej. W zgromadzeniu ich może pomóc doświadczony pełnomocnik. Odwołanie od decyzji Warty możesz wysłać drogą elektroniczną lub pocztą, najlepiej listem poleconym za poświadczeniem odbioru na adres TuiR Warta S.A. Jeśli wolisz, możesz też osobiście złożyć dokumenty w placówce ubezpieczyciela.

PZU odmowa wypłaty odszkodowania

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela PZU

Sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, miał polisę OC wykupioną w PZU? Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania lub zaproponował zbyt niską Twoim zdaniem, bezsporną kwotę odszkodowania? Pamiętaj, że to nie jest ostateczna decyzja. Masz prawo odwołać się od stanowiska towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak odwołać się od decyzji PZU?

 • Przygotuj pisemne odwołanie (reklamację) od stanowiska PZU
 • Zawrzyj w nim argumenty popierające twoje roszczenia.
 • Załącz odpowiednią dokumentację, dotyczącą np. poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji po wypadku.

Odwołanie od decyzji PZU możesz złożyć:

 • Mejlowo: reklamacje@pzu.pl
 • Za pomocą formularza dostępnego na stronie www PZU.
 • Za pośrednictwem czatu.
 • Telefonicznie: 802 102 102.
 • Pocztą tradycyjną na adres siedziby PZU.
 • W jednym z oddziałów PZU.
odwołanie od decyzji ubezpieczyciela PZU

Compensa odmowa wypłaty odszkodowania

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Compensa

Po wypadku czekałeś na odszkodowanie od Compensa? Zgłosiłeś szkodę do ubezpieczyciela i czekałeś na przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego? W końcu otrzymałeś decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania. Niestety, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania lub zaniżył należną kwotę. Przyszykuj się na taką sytuację, lecz nie poddawaj się. Nawet trudne sprawy miewają pozytywne rozstrzygnięcia. Wystarczy wspomnieć o jednym z klientów Grupy Kapitałowej Votum, który został poszkodowany w groźnym wypadku. Mężczyzna podczas zdarzenia nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, co dla Compensa było tożsame z przyczynieniem się poszkodowanego do odniesionych obrażeń. Bezsporna kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela była rażąco niska. Dzięki działaniu ekspertów udało się udowodnić, że:

 • Mężczyzna powinien otrzymać wyższe zadośćuczynienie od ubezpieczyciela.
 • Gdyby klient Votum Group miał zapięte pasy, mógłby odnieść jeszcze poważniejsze obrażenia.
 • Poszkodowany słusznie korzystał z prywatnej rehabilitacji po wypadku, a co za tym idzie ubezpieczyciel powinien ponieść te koszty.

Więcej na temat wygranej sprawy i tego, ile pieniędzy od ubezpieczyciela udało się pozyskać dla klienta Grupy Kapitałowej Votum pisaliśmy w tym artykule. To przykład na to, że zawsze warto walczyć o sprawiedliwe odszkodowanie po wypadku, nawet jeśli sprawa wydaje się trudna, a ubezpieczyciel odmawia wypłaty pieniędzy. Jeśli Compensa odmówiła wypłaty odszkodowania, odwołaj się od decyzji ubezpieczyciela.

 

odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Votum

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, np. Compensa?

W odwołaniu powinny znaleźć się takie informacje:

 • data i miejsce sporządzenia odwołania.
 • dane towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa.
 • dane ubezpieczonego (imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu, adres e-mail).
 • numer polisy i szkody.
 • wskazanie orzeczeń, z którymi się nie zgadzasz.
 • określenie żądań i oczekiwań.
 • numer konta do przelewu odszkodowania.
 • uzasadnienie.
 • spis załączników.
 • podpis ubezpieczonego.

Te informacje są niezbędne do sporządzenia odwołania od decyzji każdego ubezpieczyciela. W piśmie trzeba tylko zmienić dane ubezpieczalni na taką, w której polisę OC miał zawartą sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany.

HDI odmowa wypłaty odszkodowania

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela HDI

Towarzystwo ubezpieczeniowe HDI, podobnie jak wiele innych, pozwala złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela na wiele sposobów. Co zrobić, jeśli zamiast pieniędzy na koncie, dostałeś list z odmową wypłaty odszkodowania od HDI lub przyznana kwota była za niska?

 • Wypełnij formularz dotyczący odwołania od decyzji HDI na stronie www ubezpieczyciela.
 • Zadzwoń do HDI – tel. 502 308 308. Tak, ten sam numer jest do Warty. Zastanawiasz się więc pewnie, czy HDI i Warta to to samo? To towarzystwa ubezpieczeniowe, które należą do tej samej grupy kapitałowej, dlatego dane kontaktowe dla poszkodowanych są takie same.
 • Wyślij odwołanie od decyzji HDI pocztą na adres TUiR Warta S.A.
 • Przyjdź do placówki ubezpieczyciela i wyjaśnij, dlaczego nie zgadasz się z jego stanowiskiem. Oczywiście zabierz ze sobą niezbędne dokumenty.

ErgoHestia odmowa wypłaty odszkodowania

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela ErgoHestia

Poszkodowani w wypadkach składają roszczenia o wypłatę odszkodowania do ubezpieczyciela, w którym polisę OC miał zawartą sprawca wypadku. Jeśli ErgoHestia odmówiła wypłaty odszkodowania, odwołanie od decyzji złożysz przez formularz na stronie www ubezpieczyciela lub przez adres e-mail. Możliwe jest także wysłanie dokumentów pocztą tradycyjną lub wizyta w oddziale ErgoHestia. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne wymówki, by nie wypłacić lub zaniżyć odszkodowanie po wypadku. Argumenty ubezpieczycieli takich jak np. PZU, Warta, HDI, ErgoHestia, Link4 czy Compensa skutecznie niejednokrotnie podważają doświadczeni eksperci. Od lat negocjują wysokość odszkodowań i innych świadczeń po wypadku i wiedzą, jakie są prawa osób poszkodowanych w wypadkach.

Wyższe odszkodowanie po wypadku z pełnomocnikiem?

Czy pełnomocnik jest potrzebny, aby po wypadku zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy? Nie. Takie działanie poszkodowany może podjąć samodzielnie. Jednak kiedy zaproponowana kwota zadośćuczynienia nie jest sprawiedliwa, zdecydowanie przydaje się pomoc doświadczonego eksperta. Jak pełnomocnik może nas wesprzeć w postępowaniu likwidacyjnym PZU, Warta, HDI, Allianz, Compensa, Link4 czy ErgoHestia?

1. Profesjonalnie poinformuje, co ci się należy po wypadku. Oprócz odszkodowania możesz mieć prawo do innych świadczeń, takich jak:

✔ zadośćuczynienie.

✔ pokrycie kosztów prywatnego leczenia.

✔ zwrot pieniędzy za rehabilitację powypadkową.

 1. Pomoże ci w formalnościach.
 2. Wesprze cię na każdym etapie prowadzonej sprawy.
 3. Prawidłowo oszacuje roszczenia po wypadku.
 4. Zweryfikuje decyzję ubezpieczyciela.
 5. Złoży reklamację lub odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
 6. Umożliwi dochodzenie wyższego odszkodowania po wypadku także na drodze sądowej.

Dodatkową zaletą w przypadku oferty Votum Odszkodowania S.A. jest brak konieczności płatności z góry. Chcesz, abyśmy bezpłatnie przeanalizowali Twoją sprawę? Napisz do nas!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)