Kapitalizacja renty powypadkowej – zalety i wady

kapitalizacja renty powypadkowej

Kapitalizacja renty powypadkowej czy comiesięczne wypłaty? Oto jest pytanie. Renta powypadkowa to jedno ze świadczeń, które poszkodowany może uzyskać od ubezpieczyciela po wypadku. Taka renta powinna zmniejszyć szkody poniesione w wypadku komunikacyjnym. Pieniądze są wypłacane z polisy OC sprawcy nieszczęśliwego zdarzenia. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zamiany comiesięcznego świadczenia na jedno duże odszkodowanie po wypadku. Kapitalizacja renty powypadkowej, bo o niej mowa, odnosi się do przekształcenia bieżącej renty na jednorazową wypłatę z góry. Takie postępowanie umożliwia pozyskanie poszkodowanemu jednej dużej kwoty pieniędzy zamiast małych regularnych wypłat.

Kapitalizacja renty powypadkowej – zalety

Kapitalizacja renty może mieć pewne zalety, zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba poszkodowana w wypadku potrzebuje więcej pieniędzy np. na:

  • pokrycie kosztów leczenia,
  • opłacenie rehabilitacji,
  • sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego lub
  • opłacenie innych wydatków związanych z wypadkiem.

Przekształcenie renty na jednorazową wypłatę może również dać większą elastyczność finansową, umożliwiając osobie podjęcie decyzji, jak chce się wykorzystać środki. Poszkodowani często wolą otrzymać wyższe odszkodowanie po wypadku, które mogą przeznaczyć także na poprawę sytuacji zawodowej.

Co istotne, składając wniosek, należy podać ważny powód kapitalizacji renty powypadkowej, np.:

  • przekwalifikowanie zawodowe.
  • rozpoczęcie działalności gospodarczej.
  • zdobycie wykształcenia.
  • podjęcie specjalistycznego leczenia lub rehabilitacji po wypadku.
  • inwestycje: zakup nieruchomości lub instrumenty finansowe, z których dochód będzie stanowił zabezpieczenie na przyszłość.

Inną opcją dokonania kapitalizacji renty po wypadku jest podpisane ugody z ubezpieczycielem, takim jak PZU, Warta, ErgoHestia, HDI, Allianz, Compensa, Link4 czy innym.

kapitalizacja renty po wypadku

Kapitalizacja renty po wypadku – wady

Jednak trzeba nadmienić, że kapitalizacja renty powypadkowej ma również pewną wadę, którą warto wziąć pod uwagę, decydując się na zamianę świadczenia na jednorazowe. Przede wszystkim przy wyborze kapitalizacji renty poszkodowany rezygnuje z regularnych wypłat, które mogłyby stanowić stabilne źródło dochodu. Jeśli poszkodowany nie będzie potrafił rozsądnie zarządzać dużymi pieniędzmi, może to prowadzić do szybkiego wydania środków i trudności finansowych w przyszłości. Dlatego decyzję dotyczącą kapitalizacji renty powypadkowej należy podjąć ostrożnie, analizując wszystkie aspekty z tym związane. Co za tym idzie, warto skonsultować się z doświadczonymi ekspertami, którzy sprawdzą możliwości i potencjalne korzyści kapitalizacji renty.

Kapitalizacja renty PZU

Sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, miał polisę OC zawartą w PZU? Otrzymujesz rentę powypadkową od PZU? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na jednorazowe wyższe odszkodowanie po wypadku. Kapitalizacja renty PZU pozwoli Ci poprawić Twoją sytuację, w której znalazłeś się po nieszczęśliwym zdarzeniu. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę, że być może PZU zaniży odszkodowanie mające stanowić kapitalizację renty powypadkowej. Podobnie postępować mogą inne towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak chociażby Warta, HDI czy Compensa. Ale skąd wiedzieć, czy zaproponowana kwota kapitalizacji renty PZU jest adekwatna do potrzeb poszkodowanego? W weryfikacji tej istotnej kwestii od kilkunastu lat pomagają doświadczeni specjaliści z Grupy Kapitałowej Votum. Nie tylko potrafią ocenić, czy kapitalizacja renty PZU lub innego ubezpieczyciela jest sprawiedliwa. Mają także niezbędną wiedzę, umiejętności i wsparcie innych ekspertów, by negocjować kwotę kapitalizacji renty z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Czy zapłacę podatek?

Nie musisz się martwić, że od jednorazowego wyższego odszkodowania po wypadku będziesz musiał zapłacić podatek. Kapitalizacja renty powypadkowej, podobnie jak cyklicznie wypłacana renta, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że poszkodowany nie zostanie zobowiązany do zapłaty na rzecz państwa odsetek od otrzymanego świadczenia z polisy OC sprawcy wypadku. Całą kwotę pozyskaną z kapitalizacji renty po wypadku będziesz mógł wykorzystać na leczenie, rehabilitację powypadkową, zakup sprzętu medycznego, poprawę sytuacji zawodowej czy inwestycje mające zabezpieczyć twoją przyszłość.

Kapitalizacja renty odsetki

Odpowiedzialnie zarządzana kwota pozyskana od ubezpieczyciela jako kapitalizacja renty po wypadku może być sposobem na spokojniejszą przyszłość. Jak to możliwe? Zdarza się, że jednorazowe odszkodowanie po wypadku pozyskane jako kapitalizacja renty to kwota sięgająca kilkuset tysięcy złotych i więcej. Takie pieniądze od ubezpieczycieli takich jak PZU, Warta, Allianz, HDI, Link 4 czy ErgoHestia pozyskują dla swoich klientów eksperci z Grupy Kapitałowej Votum. Wysokie odszkodowanie umieszczone na koncie oszczędnościowym lub lokacie mogą dać odsetki, które będą dodatkowym wsparciem dla budżetu osoby poszkodowanej w wypadku. Co za tym idzie: kapitalizacja renty + odsetki to więcej środków na realizację zwiększonych potrzeb osoby poszkodowanej w wypadku.

kapitalizacja renty powypadkowej pieniądze

Ile wyniesie odszkodowanie?

Określenie tego, ile ubezpieczyciel zapłaci ci pieniędzy po dokonaniu kapitalizacji renty, nie jest zadaniem prostym. Nie wystarczy pomnożyć miesięcznej renty przez ustaloną liczbę lat. Trzeba dokładnie przeanalizować indywidualną sytuację ofiary wypadku, rodzaj pobieranej renty i aktualną sytuację poszkodowanego. W związku z tym warto skorzystać z usług pełnomocnika, który fachowo przeprowadzi negocjacje z ubezpieczycielem. Ekspert weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności związane z sytuacją poszkodowanego oraz zmieniające się wskaźniki ekonomiczne. Przede wszystkim dokona oceny, czy obecnie pobierana renta powinna być najpierw poddana waloryzacji, a następnie skapitalizowana.

Kapitalizacja renty Wrocław

Centrala Grupy Kapitałowej Votum, która od prawie 18 lat świadczy pomoc dla osób poszkodowanych w wypadkach, mieści się we Wrocławiu, jednak działa na terenie całej Polski. Dlatego możliwa jest nie tylko kapitalizacja renty w mieście Wrocław, lecz również dla ofiar wypadków z różnych regionów kraju. Eksperci Votum Group docierają do każdego miejsca w Polsce. Miałeś wypadek komunikacyjny?  Pobierasz rentę powypadkową od PZU lub innego ubezpieczyciela? Zastanawiasz się, czy kapitalizacja renty będzie dla ciebie korzystna? Napisz do nas. Analiza sprawy zawsze jest bezpłatna, a korzystne rozwiązania dla naszych klientów mające poprawić ich bezpieczeństwo i sytuację życiową są naszym priorytetem i jednocześnie misją.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)