PCRF – Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM

Konieczność zapewnienia rehabilitacji ofiarom wypadków komunikacyjnych wydaje się być sprawą bezdyskusyjną. W praktyce jednak osoby ciężko poszkodowane nadal zmagają się z ograniczona dostępnością do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Wiąże się to z nieracjonalnie długimi terminami oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji w placówkach NFZ. Z pewnością odpowiedzią na niedostatki publicznej służby zdrowia jest oferta Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie. PCRF od ponad 13 lat świadczy profesjonalną i kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji.

Początki  i rozwój placówki

Ośrodek powstały w Krakowie w 2008 roku ramach Grupy Kapitałowej Votum otrzymał początkowo status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej świadczącego usługi ambulatoryjne. Po kilku latach funkcjonowania ośrodek przy ulicy Golikówka 6 został znacznie rozbudowany i wyposażony w najnowocześniejszą infrastrukturę. Obecnie Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie posiada status Podmiotu Leczniczego i wykonuje świadczenia zdrowotne zarówno w systemie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym  całodobowym przeznaczone dla pacjentów z różnego typu schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Poprzez współpracę z wieloma szpitalami do ośrodka Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie trafiają poszkodowani po wypadkach komunikacyjnych w całej Polsce, którzy na rehabilitację w ramach NFZ musieliby oczekiwać tygodniami lub nawet miesiącami. Dzięki współpracy i skoordynowaniu działań pomiędzy szpitalem a ośrodkiem PCRF, pacjenci otrzymują szanse na możliwie jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Oferta PCRF

Wielu podopiecznych Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie to pacjenci po urazach doznanych w wyniku wypadków drogowych. Najczęściej są to osoby które przyjęte zostają bezpośrednio z oddziałów szpitalnych,  głownie OIOM.  Specjaliści ośrodka podejmują się pomocy i wdrożenia terapii w najcięższych przypadkach. Mowa tu o osobach po urazach:

  • czaszkowo-mózgowych,
  • urazach rdzenia czy nagłym zatrzymaniu krążenia,
  • pacjentów  wymagających wspomagania oddychania i podłączenia do respiratora, pozostających w stanie  śpiączki czy stanie wegetatywnym.

W każdym przypadku opieka i terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjentów. W zależności od stanu funkcjonalnego rehabilitacja obejmuje specjalistyczne terapie. Na przykład praca z pacjentem w zakresie pionizacji, przeciwdziałanie spastyczności poprzez pozycje ułożenia ciała i zastosowanie toksyny botulinowej. Odłączanie  od rurki tracheostomijnej i nauka połykania, oddziaływania komunikacyjne z zastosowaniem technik C-eye i biofeedback oraz terapii sensorycznej. W ośrodku PCRF w Krakowie do dyspozycji pacjentów pozostaje 30 pokoi. Funkcjonalne  i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z opieką pielęgniarską sprawowaną 24 godziny na dobę.

Specjalizacja i współpraca

Dynamiczny rozwój centrum sprawił, że twórcy sukcesu PCRF chcąc dzielić się swym doświadczeniem i wiedzą, poszukują wciąż nowych sposobów i kierunków rozwoju. Od 2018 roku PCRF prowadzi program wybudzania ze śpiączki pacjentów dorosłych w ramach gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia. Program „Budzik dla Dorosłych” dedykowany pacjentom w śpiączce realizowany jest we współpracy z ośrodkiem w Sawicach – SAWIMED.

Z myślą o pacjentach po urazach ortopedycznych powstał ośrodek PCRF w Otwocku, który świadczy stacjonarne  usługi medyczne w ramach kontynuacji rehabilitacji po okresie leczenia szpitalnego. Ośrodek w Otwocku dysponuje pokojami dostosowanymi w pełni do osób niepełnosprawnych z możliwością przebywania z własnym opiekunem. W ramach świadczonych usług ośrodek zapewnia leczenie i rehabilitację przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń i robotów terapeutycznych:

  • robot najnowszej generacji do reedukacji chodu,
  • innowacyjny robot do terapii kończyn górnych, bieżnia antygrawitacyjna stosowana głównie w rehabilitacji po operacji i urazach kończyn dolnych,
  • komora hiperbaryczna wykorzystująca tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym do nieinwazyjnego usprawniania procesów fizjologicznych,
  • fala uderzeniowa najnowszej generacji stosowana przy zwalczaniu przewlekłego bólu,
  • urządzenia laserowe stosowane w stanach zwyrodnień stawów, bólów kręgosłupa, bólów mięśniowo – powięziowych, urazach  mięśni i ścięgien.

Wsparcie bliskich w rehabilitacji osoby poszkodowanej

Specjaliści PCRF doceniają istotną rolę, jaką pełni opiekun  w procesie terapii. Istotne jest aby nie tylko pacjenci, ale również ich opiekunowie i osoby bliskie mogły liczyć na pomoc. Wsparcie ze strony personelu ośrodka jest bardzo ważne. Rodzina pacjenta jest najczęściej bezradna i zagubiona w nowej sytuacji. Po przybyciu do ośrodka otrzymują od personelu PCRF  wsparcie na poziomie medycznym i psychicznym. Terapeuci pomagają uwierzyć, że pomi­mo zmiany, jaka zaszła w ich ży­ciu, może ono być wartościo­we i harmonijne.

Obecnie, po kilkunastu latach funkcjonowania ośrodek PCRF w Krakowie cieszy się uznaniem i wysoką renomą wśród pacjentów i środowiska medycznego. Świadczy pomoc osobom potrzebującym z całego kraju i zagranicy. Twórcy sukcesu PCRF od początku wierzyli, że to w ludziach tkwi siła: w ich wiedzy, doświadczeniu oraz pracy zespołowej. Cały zespół ośrodka poświęca się każdemu pacjentowi z wielką uwagą i zaangażowaniem, nie bojąc się wyzwań, wychodzi na przeciw najtrudniejszym problemom i poszukuje niestandardowych rozwiązań.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)