Rowerzyści razem z pieszymi to najmniej chronieni użytkownicy ruchu. Są narażeni na duże niebezpieczeństwo, przed którym mogą ich ochronić zdrowy rozsądek, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek wszystkich użytkowników dróg. Wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się często wiosną i latem, bo właśnie wtedy zdecydowanie chętniej wyruszamy na ulicę na dwóch kółkach. Rowerowy trend jest dobry nie tylko dla naszego zdrowia i portfela, ale również dla środowiska. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów, żeby jazda jednośladem była przyjemnością, a nie stresem.
Wypadki z udziałem rowerzystów – statystyki policji 2022 r.
Choć coraz większy nacisk kładzie się na edukowanie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, to informacje o wypadkach z udziałem rowerzystów wciąż często pojawiają się w mediach. Takie zdarzenia często kończą się poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią. Ze statystyk policji wynika, że w 2022 roku rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach drogowych.
- Zginęło 170 rowerzystów.
- Rannych zostało 3356 osób:
– 3344 rowerzystów.
– 12 pasażerów.
Trzeba zaznaczyć, że w porównaniu do roku 2021 zanotowano wzrost liczby wypadków z udziałem rowerzystów o 172. Większość tych wypadków miała miejsce w obszarze zabudowanym (3251). Z kolei wypadki poza obszarem zabudowanym aż w 20% kończyły się śmiercią rowerzystów. Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów miało miejsce w czerwcu – 567, natomiast najwięcej rowerzystów zginęło w październiku – 23. Co ciekawe, najbardziej wypadkowe okazały się czwartki – 655, czyli 17,8% wszystkich wypadków rowerzystów. W większości nieszczęśliwych zdarzeń, w których ucierpieli rowerzyści, winni byli głównie kierowcy samochodów osobowych.
Jakie są przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów?
Cieszy nas to, że w Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych. Jednak stale rosnąca popularność jazdy na rowerze wiąże się z większą liczbą wypadków z udziałem tych pojazdów. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów?
Statystyki policyjne wskazują, że w zdecydowanej większości zdarzeń, w których poszkodowany jest rowerzysta, są to:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
- nieprawidłowe korzystanie z przejazdów dla rowerzystów.
W 2022 roku rowerzyści przyczynili się do 1 304 wypadków, w których zginęły 72 osoby. Znacznie więcej, bo 1286 osób, odniosło obrażenia ciała. W porównaniu do 2021 roku jest to wzrost o 83 wypadki (+6,8%) i o 88 rannych osób (+7,3%), przy jednoczesnym spadku liczby ofiar śmiertelnych o 4 (-5,3%).
Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystów to:
394 wypadki – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
204 wypadki – nieodpowiednia prędkość do warunków ruchu.
137 wypadków – nieprawidłowe wykonywanie skrętu.
98 wypadków – niewłaściwe zachowanie wobec pieszych.
94 wypadki – nieprawidłowe wymijanie.
Wyższe odszkodowanie po wypadku z udziałem rowerzysty
Bezpieczeństwo rowerzysty zależy głównie od niego samego, dlatego konieczne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jednak co zrobić, gdy zdarzy się wypadek z udziałem rowerzysty? Postępowanie powinno być takie samo, jak przy każdym innym wypadku komunikacyjnym. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. nagrali poradnik po wypadku informujący, jak powinniśmy postępować w takiej sytuacji. Z innego filmu dowiecie się, jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, takiego jak PZU, Warta, HDI czy Allianz. Nasi specjaliści od wielu lat zajmują się uzyskiwaniem wyższego odszkodowania po wypadkach z udziałem rowerzystów. Jeden z klientów Grupy Kapitałowej Votum został potrącony przez samochód ciężarowy. Kierowca nie udzielił rowerzyście pierwszeństwa przejazdu. Rowerzysta doznał poważnych obrażeń ciała. Musiał poddać się leczeniu i rehabilitacji po wypadku. W postępowaniu likwidacyjnym ubezpieczyciel wypłacił rowerzyście 8000 złotych zadośćuczynienia. Mężczyzna zwrócił się do ekspertów z Votum Group, którzy ocenili, że towarzystwo ubezpieczeniowe rażąco zaniżyło kwotę odszkodowania. Po zawarciu ugody sądowej klient otrzymał 100 000 złotych zadośćuczynienia za wypadek rowerowy.
8 zasad, które musi znać każdy rowerzysta
Aby wypadki z udziałem rowerzystów zdarzały się rzadziej
Niestety, nie mamy wpływu na to, jak zachowują się inni uczestnicy dróg, jednak jako rowerzyści możemy, a nawet powinniśmy zadbać bezpieczeństwo. Wszystko po to, aby wypadków z udziałem rowerzystów zdarzało się mniej. Aspirant sztabowy Tomasz Słuszniak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przygotował 8 zasad bezpiecznego rowerzysty, który każdy miłośnik dwóch kółek powinien znać i stosować. Oto one:
1. Zadbaj o to, by twój rower był sprawny technicznie
Przed rozpoczęciem każdego sezonu rowerowego zrób przegląd techniczny roweru. Musisz mieć sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek. Wymaga tego prawo! Zawsze jednak można sprawdzić inne elementy roweru. Aby cieszyć się przyjemną jazdą na dwóch kółkach, warto również przed wyjazdem upewnić się, czy mamy czysty i nasmarowany łańcuch oraz odpowiednie ciśnienie w oponach. Przegląd roweru możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak dla bezpieczeństwa, powinniśmy raz na jakiś czas udać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego. Wszystko po to, aby wypadków z udziałem rowerzystów zdarzało się coraz mniej.
2. Załóż kask rowerowy
Czy jazda w kasku rowerowym jest obowiązkowa? Nie, polskie prawo nie nakłada na rowerzystów takiego nakazu. Jednak dobrym (i bezpiecznym nawykiem) jest używanie kasków rowerowych nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. W trakcie upadku lub wypadku kask pomoże ochronić głowę przed poważnymi urazami głowy oraz kręgosłupa szyjnego. Warto więc pamiętać o tym elemencie wyposażenia rowerzysty, zanim wyruszymy w trasę.
3. Bądź widoczny na drodze
Według policyjnych statystyk w 2022 roku najwięcej rowerzystów zginęło w październiku. Mimo że zaczyna się jesień, to wciąż chętne jeździmy na rowerach, bo zazwyczaj pozwala na to pogoda. Niestety, zapominamy, że jesienią szybko zapada zmierzch, a wtedy jako rowerzyści jesteśmy słabiej widoczni dla innych kierowców. Właśnie dlatego takie istotne jest używanie odblasków rowerowych pod dowolną postacią – odblaskowych elementów na butach, ubraniach czy opasek zakładanych bezpośrednio na rower. Ponadto w złych warunkach rowerzyści powinni pomyśleć o jeździe w kamizelkach odblaskowych.
4. Włącz światła rowerowe
Jak napisaliśmy wcześniej, zgodnie z polskim prawem światła w rowerze są obowiązkowe. Twój pojazd powinien być wyposażony w przednie i tylne światła pozycyjne oraz tylne światełko odblaskowe. Przednie pozycyjne światło rowerowe powinno mieć barwę białą lub żółtą. Z kolei tylne – czerwoną. Jeżeli chodzi o znajdujący się z tyłu roweru odblask, to musi mieć kolor czerwony i kształt inny niż trójkąt. Używanie świateł rowerowych jest bardzo ważne, ponieważ poprawia naszą widoczność na drodze, co jednocześnie może zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku z udziałem rowerzysty.
5. Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
Jedziesz na rowerze? Skup się wyłącznie na trasie i nie rozpraszaj się innymi czynnikami. To kluczowe dla bezpieczeństwa rowerzystów, ale także innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych. Dlatego takie ważne jest, żeby podczas przemieszczania się na dwóch kółkach nie rozmawiać przez telefon ani nie korzystać z niego w inny sposób (np. sprawdzając SMS-y lub przeglądając internet). Co więcej, mandat za rozmowę podczas jazdy na rowerze może wynieść aż 500 złotych. O taką samą kwotę może zostać uszczuplony portfel kierowców samochodów w analogicznej sytuacji.
6. Sygnalizuj swoje manewry innym kierowcom
Wciąż niewiele osób ma zamontowane kierunkowskazy w rowerze, ale dla bezpieczeństwa trzeba sygnalizować swoje manewry innym kierowcom. Warto skorzystać ze starej i sprawdzonej metody. Jeśli skręcasz na rowerze, daj znać innym kierowcom, wyciągając prawą lub lewą rękę. Ważne, żebyś pamiętał o zrobieniu tego odpowiednio wcześniej przed zakrętem, aby dać szansę na reakcję kierowcom. Dzięki temu wypadki z udziałem rowerzystów mają szansę zdarzać się z mniejszą częstotliwością.
7. Zachowaj bezpieczną odległość od samochodów
Ta zasada obowiązuje wszystkich kierowców. Zachowaj taką odległość od poprzedzającego cię pojazdu, abyś zdążył się zatrzymać, gdy gwałtownie się zatrzyma. Jazda „na zderzaku” jest nie tylko niekulturalna, ale także bardzo niebezpieczna. Dla kierowców samochodów jadących zbyt blisko poprzedzającego go auta są przewidziane mandaty.
8. Traktuj ścieżkę rowerową jak każdą inną drogę
Pamiętaj, nie jesteś jedynym użytkownikiem ścieżki rowerowej. Nie jedź środkiem drogi dla rowerzystów. Trzymaj się prawej strony – zgodnie z obowiązującym w Polsce kierunkiem ruchu. Czasami ścieżki rowerowe są współdzielone z chodnikami na pieszych. Jeśli poruszasz się taką drogą, zwróć wtedy szczególną uwagę na bezpieczeństwo tych użytkowników ruchu drogowego. Szanujmy się nawzajem, aby wypadków z udziałem rowerzystów, pieszych i kierowców innych pojazdów zdarzało się jak najmniej.