Piesi na pasach – podstawowe zasady

swiatło_pieszy

Piesi uczestnicy ruchu zawsze maja mniejsze szanse w zderzeniu, niż  zmotoryzowani. Osoby, które są pieszymi nie są w żaden sposób fizycznie chronione. Nie chronią ich karoserie auta. Nie posiadają również ochrony w postaci systemów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa. Jak wskazują statystyki piesi stanowią około 40% ofiar wypadków.

Przyczyny wypadków

Ryzyko potrącenia pieszego diametralnie wzrasta w terenie niezabudowanym i w czasie złych warunków atmosferycznych. Najtragiczniejszym okresem są miesiące jesienno-zimowe. Dochodzi wtedy do największej ilości wypadków z udziałem pieszych. Niestety wypadki takie zdarzają się również na wyznaczonych przejściach. Mimo, że teoretycznie piesi w tym miejscu są, a przynajmniej powinni być względnie bezpieczni. Podstawowe zasady jakich powinno przestrzegać się na pasach dotyczą zarówno pieszych jak i kierujących pojazdami. Do zdarzeń na przejściach dochodzi często przez nieuwagę i brak ostrożności. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu.

Szczególnie narażeni są piesi w miejscach zatłoczonych zwłaszcza w godzinach szczytu. Do potrąceń często dochodzi, gdy podczas korku pieszy przechodzący przez jezdnię na pasach nie jest widoczny dla kierujących jadącym z przeciwnej strony. Pieszy wchodzący na przejście powinien zawsze upewnić się czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Natomiast kierujący powinien zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza w okolicy przystanków autobusowych – gdzie często pasażerowie wchodzą na jezdnię zza pojazdu. Dotyczy to także okolic szkół lub dużych zakładów pracy.

Oświetlenie przejść

Niestety w Polsce wszechobecny jest problem z doświetleniem przejść dla pieszych. A to w połączeniu ze złymi warunkami pogodowymi może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest, aby pieszy był dobrze widoczny, korzystał z odblasków, a nawet rozważył noszenie bardziej jaskrawych kolorów ubrań. Nawet w mieście, przy złych warunkach atmosferycznych i słabo oświetlonym przejściu, pieszy może nie być dostatecznie widoczny dla kierującego, który często też jest dodatkowo oślepiany światłami reflektorów aut nadjeżdżających z naprzeciwka.

Przede wszystkim znacznie ma zachowanie rozsądku przez wszystkich uczestników ruchu- pieszy nie może być przeświadczony o tym, że jest bezpieczny bo znajduje się na przejściu a kierujący pojazdem musi uwzględnić warunki panujące wokół. Aktualnie kierowca jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa, gdy pieszy znajduje się na jezdni- ograniczenie prędkości w okolicy przejścia zapewne umożliwi kierowcy zareagowanie w odpowiednim czasie.

Piesi z pierwszeństwem

Z początkiem roku znowelizowano przepisy Prawa o ruchu drogowym. Od 1 czerwca wprowadzona zostanie zasada pierwszeństwa pieszych nie tylko na przejściu, ale także przy wchodzeniu na pasy. Obecnie pierwszeństwo przed pojazdem ma pieszy znajdujący się na przejściu, czyli dopóki na nim nie jest, pierwszeństwa nie ma. Zgodnie z nowelizacją „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”. Zdaniem specjalistów zmiany mogą spowodować przejściowy wzrost liczby wypadków na przejściach dla pieszych. Zmiana która ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa osób pieszych nie spowoduje jednak, że z dnia na dzień zniknie ryzyko. Rozsądek i ostrożność zarówno kierujących jak i pieszych nadal będzie miała jednak znaczenie podstawowe.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)