Q&A: Podatek od odszkodowania powypadkowego

znaki_zapytania
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Czy należy płacić podatek od odszkodowania powypadkowego? Administracja skarbowa  wymaga, aby podatnicy uwzględniali w rocznych deklaracjach PIT wszystkie rodzaje dochodów i przychodów. Z tego powodu wiele klientów zadaje pytania o ewentualną konieczność rozliczenia otrzymanego odszkodowania. Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Czy muszę zapłacić podatek od odszkodowania?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku są kwoty otrzymane m.in. z tytułu ubezpieczenia OC. Wynika z tego, że nie ma obowiązku zapłaty podatku od otrzymanego zadośćuczynienia. Wyjątkiem są kwoty otrzymane z ubezpieczenia majątkowego jeżeli dotyczą składników majątku firmy prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Podatek od odsetek od wypłaconego zadośćuczynienia?

Praktyka urzędów skarbowych jest różna, jednak najbardziej popularne stanowisko urzędów jest takie, że podatek naliczany jest od odsetek. Urzędy skarbowe interpretują obowiązujące przepisy tak, że wyłącznie zadośćuczynienie jest zwolnione od podatku. Nie dotyczy to odsetek, które są świadczeniem ubocznym. Warto również pamiętać o możliwości odwołania się od niekorzystnej decyzji urzędu skarbowego.

Po otrzymaniu informacji o wysokości zobowiązania podatkowego można postąpić na cztery różne sposoby:

  • zapłacić podatek od odsetek zgodnie z otrzymaną informacją;
  • nie zapłacić podatku od odsetek, mając jednocześnie na uwadze, iż może zostać wszczęte postępowanie skarbowe. W postępowaniu będą naliczane odsetki karne,
  • wystąpić o indywidualną interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy należy zapłacić podatek od odsetek od zadośćuczynienia. Należy wówczas mieć na uwadze, iż jeśli go nie zapłacimy w terminie, a interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskaże, iż podatek należało opłacić, to również zostaną naliczone odsetki karne,
  • opłacić podatek od odsetek w terminie, a jednocześnie zwrócić się o zwrot nadpłaconego podatku z uzasadnieniem, że odsetki również powinny być wolne od podatku (powołując się na wyrok NSA o sygn. akt II FSK 289/12). Wówczas urząd skarbowy wydając decyzję w sprawie zwrotu nadpłaty przedstawi swoją interpretację. Nawet jeśli uzna że podatek jest należny, to nie naliczy odsetek karnych.

Dodatkowe informacje oraz aktualne druki dotyczące wystąpień o indywidualne interpretacja znajdują się na stronach internetowych Krajowej Administracji Skarbowej.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Czy muszę podać ubezpieczycielowi dane swojego Urzędu Skarbowego?

Tak – w przypadku otrzymania pisma od ubezpieczyciela w zakresie wskazania właściwego Urzędu Skarbowego należy wypełnić go i odesłać na adres wskazany przez Towarzystwo Ubezpieczeń.

Z uwagi na brak ustawowego zwolnienia odsetek od podatku dochodowego firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek wystawić druk PIT 8C. W związku z tym zdarza się, że ubezpieczyciel zwróci się do klienta z prośbą o wypełnienie oświadczenia o właściwym Urzędzie skarbowym.

Nie dostałem żadnych dokumentów od ubezpieczyciela, ale otrzymałem zadośćuczynienie wraz z odsetkami czy muszę zapłacić podatek mimo to?

Ekspert z Votum Odszkodowania S.A. radzi.
Niestety podatek należy zapłacić nawet jeśli ubezpieczyciel nie wyśle druku PIT 8C dotyczącego odsetek. W przypadku braku informacji należy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

  • Votum Odszkodowania S.A.
Jak uzyskać zwrot kosztów po wypadku

Od jakiej kwoty odsetek powinienem zapłacić podatek dochodowy?

  • Podatek dochodowy należy zapłacić od pełnej kwoty odsetek przyznanej na mocy wyroku sądowego lub ugody.

Wysokość odsetek - gdzie uzyskać informacje?

W celu uzyskania pisemnej informacji o wysokości wypłaconych odsetek, należy kontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Kto wystawia druk PIT 8C – ubezpieczyciel czy pełnomocnik?

Pełnomocnik reprezentujący osobę fizyczną nie jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 oraz przesłania jej urzędowi skarbowemu. Wypłata należności w rozumieniu art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które jednocześnie ponosi ciężar finansowy tej operacji, dokonana została na rzecz poszkodowanego, który uprawniony jest do otrzymania świadczenia.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)