Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy zmuszeni są do korzystania z prywatnego leczenia czy rehabilitacji regularnie odczuwają wzrost cen usług medycznych i leków. Samodzielne finansowanie kosztów leczenia staje się coraz większym wyzwaniem. Osoby, które pobierają regularnie wypłacaną rentę odszkodowawczą mają możliwość wnioskowania o podniesienie przyznanej im renty.
Podniesienie renty – kiedy jest możliwe?
Wielu rentobiorców zastanawia się, czy renta, którą otrzymuje może być podniesiona. O ile w przypadku osób pobierających renty wypłacane przez ZUS waloryzacja następuje z mocy przepisów prawa. Dzięki czemu nie jest wymagane każdorazowe wnioskowanie o podniesienie renty. Natomiast w przypadku rent odszkodowawczych sytuacja ma się inaczej.
Renty wypłacane przez ZUS podlegają corocznej waloryzacji, natomiast renty odszkodowawcze, wypłacane przez ubezpieczycieli podlegają innym zasadom. W przypadku renty odszkodowawczej podniesienie renty nie odbywa się automatycznie, potrzebne jest złożenie odpowiednio udokumentowanego wniosku.
Jak podnieść rentę odszkodowawczą?
Kiedy poszkodowany pobiera rentę z tytułu utraconych możliwości zarobkowych, wtedy do podniesienia renty koniecznym będzie zebranie odpowiedniej dokumentacji. Należy przedstawić, że potencjalne zarobki, które mógłby uzyskiwać poszkodowany gdyby nie wypadek, wzrosłyby. Renta wyrównawcza ma bowiem za zadanie zniwelowania różnicy, pomiędzy możliwymi zarobkami poszkodowanego a rzeczywiście uzyskiwanym dochodem. Wykazanie takiego faktu nie jest łatwe. Opiera się bowiem na pewnych założeniach i przewidywaniach, dlatego ważnym jest, aby taki wniosek należycie udokumentować.
Inaczej ma się sytuacja, kiedy poszkodowany pobiera rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, a więc związaną z finansowaniem regularnie ponoszonych kosztów leczenia, rehabilitacji czy też pomocy osób trzecich. Jeśli wnioskujemy o podniesienie renty, musimy udokumentować, że koszty ponoszone przez poszkodowanego są wyższe, niż kwota przyznanej renty.
Kiedy poszkodowany przedstawi zakładkowi ubezpieczeń faktury i rachunki, które potwierdzą, że średnie koszty zakupu leków, środków medycznych czy prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych z ostatnich kilku miesięcy są wyższe niż otrzymywana na ten cel renta, będzie miał możliwość ubiegania się o jej podniesienie.
Ryzyka związane z rentami
Osoby pobierające rentę odszkodowawczą powinny pamiętać, że ubezpieczyciele często decydują się dokonywać potrąceń z wypłacanych rent. Dzieje się to w przypadku, kiedy poszkodowani otrzymują z innych instytucji. Zasadność takich potraceń jest różnie oceniania. Dlatego, aby precyzyjnie obliczyć rzeczywistą wysokość należnej renty konieczna jest wiedza i doświadczenie w przedmiocie rent odszkodowawczych.
Ważne jest, aby pamiętać, że przepisy pozwalające na składanie wniosków o podnoszenie rent działają w dwie strony. Ubezpieczyciele mają więc możliwości kontrolowania, czy wypłacana przez nich renta jest odpowiada rzeczywistym potrzebom poszkodowanych.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.