Postępowanie karne po wypadku – ile czasu trwa?

Zaniżone odszkodowanie

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Postępowanie karne po wypadku – ile czasu trwa? Niestety nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dochodzenie w sprawie zdarzenia drogowego prowadzi się w sytuacji jest kiedy dojdzie do popełnienia przestępstwa. Co należy przez to rozumieć? Za przykład można podać sytuacje gdy przynajmniej u jednej z poszkodowanych osób doszło do poważnych obrażeń ciała.

Obrażenia ciała a postępowanie karne

O jakich obrażeniach mowa? Wskazać należy takie obrażenia ciała po wypadku, które naruszyły czynności narządu ciała lub spowodowały rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni. Należy pamiętać , że nie jest to równoznaczne z długością trwania zwolnienia lekarskiego tylko z hospitalizacją lub trwałą dysfunkcją organu. W praktyce często się zdarza, że w ten sposób kwalifikowana jest większość, nawet tych niegroźnych złamań. (np. złamania żebra.)

Poza zakresem tej definicji znajduje się większość stłuczeń, skręceń lub zwichnięć. Finalnie jednak decyzję w tym zakresie podejmuje biegły z zakresu medycyny sądowej powoływany w toku postępowania. W pozostałych przypadkach zdarzenia komunikacyjne kwalifikowane są jako kolizje drogowe. Prowadzone są one w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń nie z kodeksu karnego.

Czy rozmiar obrażeń ma wpływ na długość trwania postępowania karnego?

Forma oraz długość postępowania karnego zależą od rozmiaru obrażeń uczestników zdarzenia, czyli kwalifikacją karną czynu jego sprawcy. Jak wskazano w art. 25 § 1 KPK. wszystkie zdarzenia, których rozpatrzenie zastrzeżono do właściwości Sądów Okręgowych będą prowadzone w formie śledztwa, zaś w pozostałych wszczęte zostanie dochodzenie. Prócz wskazanych przypadków tzw. wartościami granicznymi pomiędzy zastrzeżonym do lżejszych przypadków dochodzeniem, a śledztwem pozostaje fakt, że przestępstwo zagrożone jest karną nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku przestępstw przeciwko mieniu gdy wartość przedmiotu przestępstwa lub rozmiar wyrządzonej albo grożącej szkody nie przekracza 200.000 zł.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Wśród licznych formalnych różnic pomiędzy ww. formami prowadzenia postępowania karnego, jedną z bardziej doniosłych jest czas jego trwania. Dochodzenie jest postępowaniem terminowym i powinno zostać zakończone w ciągu 2 miesięcy. Zdarzyć się, może że zostanie  przedłużone na okres do trzech miesięcy. Teoretycznie śledztwo powinno zostać zakończone w trzy miesiące. W uzasadnionych przypadkach okres śledztwa może być przedłużony na dalszy czas oznaczony przez prokuratora nadzorującego śledztwo lub prokuratora bezpośrednio przełożonego wobec prokuratora, który prowadzi śledztwo, nie dłuższy jednak niż rok.

W zależności od sytuacji - czas trwania postępowania karnego

Jak widać czas trwania postępowania karnego nigdzie nie jest określony wprost. Uzależniony jest za każdym razem od konkretnego przypadku. W praktyce jego długość warunkowana jest bardzo wieloma czynnikami takimi jak:

  • sprawność organów prowadzących postępowanie,
  • ilość dowodów do przeprowadzenia,
  • uczestnicy, ich chęć współpracy lub
  • unikanie współpracy z ich strony.

Równie ważna jest też dostępność biegłych i tempo w jakim wydadzą opinie, czy też postawa samego sprawcy. Sprawca może znacząco przyspieszyć postępowanie poprzez dobrowolne poddanie się karze. Bywają jednak sytuacje gdzie sprawca próbuje ekstremalnie je utrudniać np. poprzez składanie kolejnych wniosków dowodowych lub ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości.

Postępowanie karne w zależności od sytuacji może zostać przeprowadzone szybko lub być znaczenie wydłużone. Na czas trwania dochodzenia składa się wiele czynników. Pandemia COVID w wielu przypadkach spowodowała wydłużenie się tego procesu. Jak długą drogę trzeba pokonać aby uzyskać od ubezpieczyciela należne odszkodowanie? Bez zakończonego dochodzenia niestety nie będzie to możliwe. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy od samego początku będą wsparciem i w sposób rzetelny i odpowiedzialny zajmą się sprawą na każdym etapie postępowania a w szczególności na samym początku.

na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)