Zadośćuczynienie dla bliskich – propozycja ustawowej regulacji

Przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej budzi kontrowersyjne opinie. Prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu wywołując burzliwą dyskusje. Nasi specjaliści zabrali głos w tej sprawie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą wypowiedzią.

Bliscy ofiar najciężej poszkodowanych w wypadkach oczekują na stanowisko połączonych Izb Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia problemu dotyczącego należnego im zadośćuczynienia.

Chodzi o świadczenie mające rekompensować krzywdę  za zerwanie więzi z osobami, które w skutek wypadku doznały najcięższych obrażeń ciała. Publikacja wyroku ma nastąpić 25 maja 2021 r.

Przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Do 2019 r. nie budziło wątpliwości, że bliscy osób w stanie wegetatywnym lub poszkodowanych z którymi nie ma kontaktu wskutek obrażeń powypadkowych miały możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sądy przyznawały to świadczenia z tytułu naruszenia dobra osobistego. Wszystko zmieniła Uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2019 r., w której zanegowano możliwość przyznania zadośćuczynienia w tego rodzaju sytuacjach.

W międzyczasie Prezydent RP skierował do Sejm projekt ustawy. Przeniosłaby ona  prawo do zadośćuczynienia bliskich najciężej poszkodowanym  wprost do zapisów kodeksu cywilnego. Co ciekawe – projekt zakłada, że nowa regulacja objęłaby roszczenia wynikające ze zdarzeń powstałych przed jej  wejściem w życie. Ma to zastosowanie o ile nie są przedawnione.

O szczegółach nowych rozwiązań w publikacji portalu prawo.pl wypowiada się Prezes Votum Odszkodowania S.A. mec. Agnieszka Ryznar, a także mec. Justyna Halaś Dyrektor Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Dowiedz się więcej

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)