Przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej budzi kontrowersyjne opinie. Prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu wywołując burzliwą dyskusje. Nasi specjaliści zabrali głos w tej sprawie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą wypowiedzią.
Bliscy ofiar najciężej poszkodowanych w wypadkach oczekują na stanowisko połączonych Izb Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia problemu dotyczącego należnego im zadośćuczynienia.
Chodzi o świadczenie mające rekompensować krzywdę za zerwanie więzi z osobami, które w skutek wypadku doznały najcięższych obrażeń ciała. Publikacja wyroku ma nastąpić 25 maja 2021 r.
Przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej
Do 2019 r. nie budziło wątpliwości, że bliscy osób w stanie wegetatywnym lub poszkodowanych z którymi nie ma kontaktu wskutek obrażeń powypadkowych miały możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sądy przyznawały to świadczenia z tytułu naruszenia dobra osobistego. Wszystko zmieniła Uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2019 r., w której zanegowano możliwość przyznania zadośćuczynienia w tego rodzaju sytuacjach.
W międzyczasie Prezydent RP skierował do Sejm projekt ustawy. Przeniosłaby ona prawo do zadośćuczynienia bliskich najciężej poszkodowanym wprost do zapisów kodeksu cywilnego. Co ciekawe – projekt zakłada, że nowa regulacja objęłaby roszczenia wynikające ze zdarzeń powstałych przed jej wejściem w życie. Ma to zastosowanie o ile nie są przedawnione.
O szczegółach nowych rozwiązań w publikacji portalu prawo.pl wypowiada się Prezes Votum Odszkodowania S.A. mec. Agnieszka Ryznar, a także mec. Justyna Halaś Dyrektor Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.