Od 1 czerwca WAŻNE zmiany dla kierowców w kodeksie drogowym

Od dzisiaj wchodzą w życie ważne zmiany dla kierowców. Stanowią one kolejny etap zapowiedzianej kilka miesięcy temu przez rząd ofensywy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zapowiedzi dotyczyły przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach dla pieszych. Tymczasem proponowane zmiany dotyczą wszystkich uczestników ruchu wprowadzając nowe zasady, które odczują nie tylko piesi ale też wszyscy kierowcy.

Lepsza ochrona pieszych

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe obowiązki i zmiany dla kierowców w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Od tej pory kierowcy zobowiązani będą do obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale też jego bezpośredniego sąsiedztwa. Pieszy zaś zyskuje ochronę, nie tylko znajdując się na samym przejściu, ale też w momencie gdy na nie wchodzi.  Warto w tym miejscu dodać, że obowiązek zachowania szczególnej ostrożności dotyczy w tych przypadkach nie tylko kierowców, ale też pieszych. Zmiany nie wprowadzają też postulowanego przez niektóre środowiska bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na przejściach.

Jednocześnie z nałożeniem nowych obowiązków na kierowców wprowadzono przepis zakazujące korzystania przez pieszych z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w czasie przekraczania jezdni.  To rozwiązanie ma wymusić również na pieszych zwiększenie koncentracji w czasie przechodzenia przez przejście.

Ujednolicenie limitu prędkości

Dotychczasowe przepisy wprowadzały limit prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h za wyjątkiem pory nocnej (od 23.00 do 5.00) kiedy to dozwolone było poruszanie po terenie zabudowanym się z prędkością 60 km/h. Od 1 czerwca 2021 r. niezależnie od pory dnia i nocy obowiązuje jednolite ograniczenie do 50 km/h. Zmiana ta motywowana jest zmniejszeniem drogi hamowania przy niższej prędkości,  co jest szczególnie ważne przy często ograniczonej widoczności wynikającej z pory nocnej.

Zakaz jazdy „NA ZDERZAKU”

Nowe obowiązki dotyczą również kierowców korzystających z dróg ekspresowych i autostrad. Od dzisiaj obowiązkowo należy zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu. Odstęp nie może być mniejszy niż połowa prędkości pojazdu przełożona na metry. Przykładowo – jadąc z prędkością 140 km/h po autostradzie musimy zachować odstęp od pojazdu przed nami minimum 70 m.

Ocena zmian

Statystyki dotyczące ofiar wypadków drogowych, szczególnie wśród pieszych, stawiają Polskę na ostatnich miejscach wśród krajów Unii Europejskiej. Pomimo pewnych symptomów poprawy bezpieczeństwa i spadku liczby ofiar w dalszym ciągu jest jeszcze wiele do zrobienia.  W ostatnich 2 latach statystyki ofiar śmiertelnych na polskich drogach nawet nieznacznie wzrosły. W takim zakresie zmiany należy ocenić pozytywnie. Regulacje dotyczące ochrony pieszych na przejściach mogą przełożyć się na wyniki spraw sądowych i postępowań karnych prowadzonych przez Sądu i organy postępowania przygotowawczego. Pomimo szczególnej ochrony pieszego na przejściu w dalszym ciągu bardzo duża liczba takich spraw jest umarzana. Każdego roku nasza Kancelaria sporządza dziesiątki zażaleń na takie umorzenia, które w wielu wypadkach odnoszą skutek w postaci ich uchylenia przez Sąd. Po wejściu w życie przedmiotowych zmian spodziewam się jeszcze większej skuteczności takich działań. Ustawodawca z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i niewykluczone, że czekają nas kolejne zmiany w tym zakresie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)