Prawidłowa technika jazdy (cz. III – kierunkowskazy)

kierownica_technika_jazdy

W poprzedniej części poradnika “Prawidłowa technika jazdy” mogliście dowiedzieć się na temat techniki prowadzenia pojazdu, oraz jaką bezpieczną pozycję zająć za kierownicą w celu  zminimalizowania ryzyka  zostania sprawcą lub ofiarą wypadku drogowego. W dzisiejszej odsłonie nasz  ekspert opowie jak prawidłowo używać kierunkowskazy.

Istotny element bezpiecznej jazdy – kierunkowskazy

Kierunkowskazy służą one do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu nasze zamiary a dokładnie mówiąc o zamiarze zmiany kierunku jazdy naszego pojazdu. Używanie kierunkowskazów jest bardzo ważnym narzędziem komunikacji, dlatego nie używamy ich dla własnego widzi mi się czy od tak. Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga od kierującego pojazdem szczególnej ostrożności. Polega ona na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Powinien to zrobić wyraźnie, a po wykonaniu manewru niezwłocznie zaprzestać sygnalizowania. Pamiętajmy, iż mamy sygnalizować o zamiarze zmiany kierunku ruchu. Niestety zazwyczaj zdarza się informować w ostatniej chwili, że właśnie to czynimy. Spora ilość kierujących, to właśnie w powyżej opisany sposób postępuje. Niestety  większość kierujących uważa, że włączając kierunkowskaz może natychmiast zmienić pas czy też kierunek jazdy.

Przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO

Wyraźne i wczesne sygnalizowanie zmian na drodze czy pasach jezdni jest bardzo istotne. Ogromne ma oprócz tego wcześniejsze skontrolowanie, czy w ogóle taka zmiana jest możliwa. Powinniśmy upewnić się, że nie doprowadzimy nią między innymi do spowodowania zagrożenia w ruchu. W trakcie kierowania pojazdem powinniśmy nieustannie pamiętać o tym, iż nie jesteśmy sami na drodze.

Jak każdy z nas, tak i z pewnością inni użytkownicy dróg spodziewają się, że odpowiednio dużo wcześniej powinni być uprzedzeni o naszym manewrze. Wszystkie wykonywane przez nas manewry, powinny być przemyślane. Powinniśmy je wykonywać z uwzględnieniem tego, że właśnie oprócz nas kierujących pojazdami silnikowymi znajdują się też inni uczestnicy ruchu drogowego tacy jak motorowerzyści, rowerzyści czy osoby piesze.

Kieruj z głową

Reasumując dzisiejszy temat.

Pamiętajmy o tym, że wyłącznie poprawnie włączony kierunkowskaz będzie odpowiednio dobrze przekazaną i przydatną do wykorzystania przez innych informacją.

 

asp. szt. Tomasz Słuszniak

Wydział Ruchu Drogowego

Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)