Częste przypadki szkód na terenach eksploatowanych przez przedsiębiorstwa górnicze mogą nastręczać poszkodowanym wiele problemów. Nie tylko w zakresie naprawy powstałych uszkodzeń, ale też odzyskania należnego odszkodowania od kopalni. W tym artykule spróbujmy usystematyzować wiedzę dotyczącą niezbędnych czynności potrzebnych do wypłaty świadczeń. Oto jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze.
1. Zabezpiecz materiał dowodowy
Szczególnie ważne w procesie walki o odszkodowanie z kopalnią jest prawidłowe zabezpieczenie dowodów pozwalających na oszacowanie wartości powstałych strat. W dobie dzisiejszego poziomu rozwoju technologicznego praktycznie każdy ma dostęp do telefonu komórkowego. To znacznie ułatwia zrobienie dokładnych zdjęć uszkodzeń. Można też nagrać film, dzięki któremu zobrazowany zostanie stopień zniszczeń. Szczególne znaczenie tego rodzaju materiałów wystąpi w przypadku, gdy przed zgłoszeniem roszczenia zaczynamy dokonywać remontu. Odszkodowanie za szkody górnicze nie zostanie przyznane bez potwierdzenia ich dowodami.
2. Ustal, do której kopalni zgłosić szkody górnicze
W zależności od rejonu zamieszkania, mamy możliwość sprawdzenia map oddziaływania poszczególnych przedsiębiorstw górniczych. Dostęp do nich jest możliwy w serwisach internetowych spółek wydobywczych. Po znalezieniu swojego obszaru możemy zgłosić szkody górnicze wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania. Mapy wskazują, która konkretnie kopalnia ma swój rejon oddziaływania w miejscu położenia nieruchomości. Ma to istotne znaczenie, ponieważ roszczenia składane są do konkretnego zakładu górniczego.
3. Zgłoś roszczenia do kopalni
Po ustaleniu właściwej kopalni należy dokonać zgłoszenia szkody górniczej. Poszczególne spółki wydobywcze w swoich serwisach internetowych mają wydzielone specjalne zakładki dotyczące likwidacji szkód górniczych. Zawarte są tam informacje na temat niezbędnej dokumentacji. Zazwyczaj warto skorzystać z udostępnionego formularza wniosku o naprawienie szkody. W jego treści są gotowe pola, w które wpisujemy:
- dane właścicieli,
- informacje o budynku,
- stwierdzone uszkodzenia,
- oczekiwany sposób naprawy: przywrócenie do stanu sprzed szkody lub naprawienie jej przez zapłatę odszkodowania.
Wypełniony formularz można złożyć w ustalonym już konkretnym zakładzie górniczym bądź wysłać listem poleconym. Dodatkowo można także przesłać dowody, które udało się zabezpieczyć w związku ze zdarzeniem, które spowodowało szkody górnicze.
4. Oględziny i szacowanie wartości szkody górniczej
Po dokonanym zgłoszeniu należy liczyć się z możliwością przeprowadzenia oględzin przez rzeczoznawców przysłanych przez kopalnię. Będą oni ustalać zakres uszkodzeń, a także sprawdzą, czy powstałe straty są związane z ruchem przedsiębiorstwa górniczego. Po oględzinach sporządzany jest protokół potwierdzający poczynione ustalenia. Jest on kluczowy w dochodzeniu odszkodowania za szkody górnicze.
5. Naprawa lub wypłata odszkodowania za szkody górnicze
Przepisy przewidują, że kopalnia może dokonać lub zlecić dokonanie prac remontowych firmom budowlanym albo zaproponować wypłatę odszkodowania na pokrycie wartości niezbędnych prac. Jeżeli wybrana zostanie forma finansowego wynagrodzenia szkody, wówczas podstawą wypłaty może być zawarta pomiędzy stronami ugoda określająca wartość świadczenia.
Bardzo ważny jest fakt, że zawarcie ugody definitywnie kończy temat odszkodowania za szkody górnicze. Warto zatem jeszcze przed podpisaniem tego dokumentu zweryfikować, czy proponowane odszkodowanie faktycznie pozwoli na dokonanie remontu budynku. W sytuacji, gdy nie uda się porozumieć z kopalnią, istnieje możliwość skierowania roszczenia o odszkodowanie na drogę postępowania sądowego. Warto pamiętać, że tego rodzaju postępowanie sądowe zwolnione jest z obowiązku uiszczania opłat.
Ile mam czasu na zgłoszenie roszczenia do kopalni?
Polskie prawo wskazuje, że roszczenia dotyczące szkód górniczych przedawniają się z upływem 5 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie. Najczęściej będzie to moment, w którym zobaczyliśmy uszkodzenie na naszym budynku. Teoretycznie możemy zatem czekać ze zgłoszeniem. Z praktycznego punku widzenia warto jednak zrobić to jak najszybciej.
Po pierwsze, mamy lepsze możliwości dowodowe zaraz po wystąpieniu szkody górniczej. Po drugie, w kolejnych miesiącach mogą pojawić się nowe uszkodzenia i może powstać problem w ich precyzyjnym rozgraniczeniu. Może wreszcie pojawić się uszkodzenie spowodowane innym zdarzeniem niż ruch kopalni. W skrajnych przypadkach bywa, że długie oczekiwanie powoduje samoistne pogłębienie się uszkodzeń. To często rodzi problemy z udowodnieniem rozmiaru szkody.
Szkody górnicze – odszkodowanie
Zamieszkiwanie terenu, w pobliżu którego działa kopalnia, wiąże się z ryzykiem powstania uszkodzeń. Na szczęście za szkody górnicze można uzyskać odszkodowanie. W tym celu należy postępować zgodnie z opisanymi krokami. Eksperci Votum Odszkodowania pomagają w każdej fazie postępowania, począwszy od zgłoszenia szkody, poprzez negocjacje polubowne, aż po reprezentowanie klientów przed sądem. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.