Zmieniający się klimat powoduje coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Szkody spowodowane przez siły natury, takie jak silne burze, powodzie, gradobicia czy pożary, zdarzają się coraz częściej. Czy można się przed nimi zabezpieczyć? Jak minimalizować ryzyko i ewentualne straty?
Najczęstsze szkody spowodowane przez siły natury
Nieoczekiwane zjawiska występują w Polsce coraz częściej. Są to m.in.:
- Wichury, huragany i grad – mogą uszkodzić dachy, okna oraz elewacje budynków.
- Powodzie – woda wdzierająca się do domów i budynków gospodarczych powoduje zniszczenia mienia i osłabienie konstrukcji.
- Pożary lasów i terenów zielonych – wysokie temperatury i długotrwałe susze sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia. Może on stanowić zagrożenie dla domów, budynków gospodarczych oraz ludzi.
Podczas takich kataklizmów uszkodzona może zostać także infrastruktura, taka jak drogi, mosty czy linie energetyczne. Skutkuje to przerwami w dostawach prądu i problemami z komunikacją. Szkody spowodowane przez siły natury są realnym zagrożeniem, niezależnie od regionu, w którym mieszkamy. By uchronić siebie i swoich bliskich przed tragedią, warto poświęcić czas i środki finansowe.
Szkody spowodowane przez siły natury – jak się zabezpieczyć?
Chociaż nie jesteśmy w stanie zapobiec klęskom żywiołowym, mamy możliwość minimalizowania skutków ich działania oraz zabezpieczenia się na wypadek strat. Oto kilka kluczowych sposobów, jak się zabezpieczyć przed szkodami spowodowanymi przez siły natury.
1. Zainwestuj w ubezpieczenie nieruchomości
Jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości. Polisy ubezpieczeniowe mogą obejmować:
- Zniszczenia spowodowane przez burze, huragany, grad czy powodzie.
- Uszkodzenia wywołane przez pożary lub lawiny błotne.
- Koszty naprawy bądź odbudowy zniszczonych budynków oraz mienia.
Najlepiej szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy i upewnić się, że polisa obejmuje wszystkie ryzyka związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Trzeba też zwrócić uwagę na sumę gwarancyjną, na jaką ubezpieczamy nasz dom czy mieszkanie. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje nasze ruchomości (np. meble, AGD, RTV). Jeśli tak, to w razie szkody możemy uzyskać odszkodowanie za ich utratę lub zniszczenie. Dodatkowo należy przeczytać wyłączenia odpowiedzialności w polisie i sprawdzić datę rozpoczęcia obowiązywania ubezpieczenia. Często ubezpieczyciel w tym zakresie korzysta z karencji.
2. Wzmocnij konstrukcję budynku
Aby zminimalizować szkody spowodowane przez siły natury, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku:
- Dach – zainstalowanie wytrzymałych materiałów odpornych na działanie wiatru i gradu oraz sprawdzenie mocowania dachówek.
- Okna i drzwi – montaż rolet przeciwwłamaniowych i okien odpornych na wstrząsy.
- Fundamenty – budowa fundamentów w sposób chroniący przed podmywaniem i zalewaniem wodą gruntową.
3. Zadbaj o otoczenie budynku
Szkody spowodowane przez siły natury dotyczą także otoczenia domu. Oto co można zrobić, aby chronić posesję:
- Drzewa i krzewy – regularne przycinanie gałęzi drzew minimalizuje ryzyko ich złamania i uszkodzenia budynku.
- System odprowadzania wody – prawidłowo działający system rynnowy i drenaż wokół domu pomaga w szybszym odprowadzaniu wody deszczowej.
- Ogrodzenie posesji – solidne ogrodzenie może stanowić barierę ochronną przed zalaniem lub przedmiotami przenoszonymi przez silny wiatr.
4. Monitoruj zagrożenia pogodowe
Korzystaj z aplikacji pogodowych oraz alertów meteorologicznych, które informują o nadchodzących zagrożeniach. Zdarza się, że szkody wywołane przez siły natury mogłyby być mniejsze, gdyby właściciel domu wcześniej wiedział o zbliżającym się niebezpieczeństwie. W przypadku zapowiedzi burzy, huraganu lub powodzi warto:
- Zabezpieczyć okna i drzwi, aby zmniejszyć ryzyko zalania lub zniszczeń.
- Zgromadzić zapas wody, jedzenia oraz leków w razie przerw w dostawach energii lub wody.
- Odłączyć urządzenia elektryczne od zasilania, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przepięciami.
Szkody spowodowane przez siły natury – ubezpieczenie
Szkody spowodowane przez siły natury mogą mieć poważne konsekwencje zarówno materialne, jak i zdrowotne. Aby zminimalizować ryzyko, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości. W przypadku kiedy dojdzie do szkody wywołanej przez siły natury, pozwoli ono na uzyskanie odszkodowania. Inwestycja w zabezpieczenia oraz należyta dbałość o nasz dom i posesję pozwala zmniejszyć ryzyko strat. To z kolei ułatwia szybki powrót do normalnego życia po wystąpieniu zjawisk wywołanych przez siły natury.
autorka artykułu:
Ewelina Czechowicz
Radca Prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji we Wrocławiu. Aktualnie wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach we Wrocławiu oraz w Krajowej Administracji Skarbowej. Specjalizuje się w sprawach z zakresu odszkodowawczych, ZUS oraz podatkowych. Wpisana na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.