Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od odsetek wypłaconych w 2021r. przez ubezpieczycieli

  • Start
  • Ekspert Radzi
  • Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od odsetek wypłaconych w 2021r. przez ubezpieczycieli

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Przepisy ustawy o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 4) zwalniają z opodatkowania, z określonymi wyjątkami, m. in. kwoty wypłacane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Wypłacane przez ubezpieczyciela zadośćuczynienia, odszkodowania czy renty nie podlegają opodatkowaniu. Dotąd wiele osób musiało jednak zapłacić podatek od odsetek od wypłaconych świadczeń przez ubezpieczycieli, nowe wprowadzone przepisy zwalniają z opodatkowania odsetki wypłacone przez ubezpieczycieli już od 2021 r.

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku

Dotąd Poszkodowani, którzy otrzymali odsetki od nieterminowo wypłaconych świadczeń, które wynikały z przepisów kodeksu cywilnego, musieli je uwzględnić jako przychód z innych źródeł w rocznym rozliczeniu PIT oraz odprowadzić należny podatek. Zakład ubezpieczeń z kolei był zobowiązany do wystawienia na rzecz uprawnionego informacji PIT-11, stanowiącej podstawę do rozliczenia podatku.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Zwolnione z opodatkowania były jedynie kwoty wypłacane z umowy ubezpieczenia. Za sprawą przepisów przejściowych odsetki wypłacone od 1 stycznia 2021 r. zwolnione będą z opodatkowania, dlatego też nie będzie trzeba ich ujmować w składanych w 2022 r. zeznaniach podatkowych, a zakłady ubezpieczeń nie będą wysyłały informacji PIT-11.

Odsetki wypłacone od 1 stycznia 2021 r. nie podlegają opodatkowaniu

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 r., jednak za sprawą przepisów przejściowych zwolnione z opodatkowania są odsetki wypłacane od 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że zakłady ubezpieczeń w tym roku nie będą zobowiązane wystawiać informacji PIT-11 w odniesieniu do odsetek wypłaconych w całym 2021 r., a podatnicy nie będą obowiązani do opodatkowania odsetek uzyskanych w 2021 r. i ujmowania odsetek w składanych zeznaniach podatkowych za 2021 r.:

Zmiana wprowadzona w życie jest korzystna dla Poszkodowanych i Uprawnionych, którzy doświadczają nieterminowej likwidacji szkód. Rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę ułatwi pracę również ubezpieczycielom, którzy nie będą mieli obowiązku sporządzania deklaracji i przekazywania jej poszkodowanym.

Dzięki nowym przepisom osoby poszkodowane nie będą musiały odprowadzać podatku od otrzymanych świadczeń i ujmować wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń odsetek w zeznaniach podatkowych. Nowe przepisy pozwolą na zakończenie sporów pomiędzy podatnikami, organami i sądami administracyjnymi, dotyczące prawidłowości opodatkowania otrzymywanych odsetek.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)