Odszkodowanie dla pasażera sprawcy wypadku

Odszkodowanie dla pasażera TUiR Warta

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Odszkodowanie dla pasażera sprawcy wypadku. Jak je uzyskać? Zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. art. 435 Kodeksu Cywilnego odpowiedzialność kierującego pojazdem mechanicznym względem jego pasażerów kształtuje się na zasadzie ryzyka. W praktyce odszkodowawczej oznacza to tyle, że w celu wyegzekwowania wypłat ze strony ubezpieczyciela pojazdu dla jego pasażerów nie jest niezbędne oczekiwanie na zakończenia postępowania karnego i formalne przypisanie winy kierującemu. W takiej sytuacji wystarczy wykazać, iż poszkodowany doznał obrażeń ciała i nie był kierującym pojazdu w chwili zaistnienia zdarzenia. Wówczas ubezpieczyciel powinien wypłacić świadczenia odszkodowawcze choćby w zakresie bezspornym.

Odszkodowanie dla pasażerów

W sytuacji kiedy dojdzie do wypadku zakłady ubezpieczeń nie powinny wstrzymywać się z wypłatami środków na rzecz poszkodowanych pasażerów. Pasażerowie pojazdów mają uprawnienie do zgłoszenia szkody z polisy jednego lub drugiego z uczestniczących w zdarzenia pojazdów, a podmiot odpowiedzialny powinien wypłacić środki w określonym przepisami terminie. W przypadku gdyby okazało się, że wyrokiem sądu sprawcą został uznany drugi z kierujących wówczas ubezpieczyciele samodzielnie i bez udziału poszkodowanych będą odzyskiwać wypłacone środki od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy. Pozwala to poszkodowanym pasażerom dochodzić roszczeń niezależnie od sporu kierujących, tempa postępowania karnego czy też wiedzy w zakresie danych polisowych drugiego pojazdu.

Wyłączenie odpowiedzialności a odszkodowanie

Jak od każdej zasady tak i od tej występują pewne wyłączenia, są to współwłasność pojazdu oraz wina samego poszkodowanego pasażera. W przypadku gdy pasażer jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu – nawet z mocy małżeńskiej wspólności majątkowej, wówczas kierujący odpowiada względem niego na zasadzie winy nie zaś ryzyka. Co za tym idzie? Gdy np. właściciel pojazdu powierzy swój pojazd znajomemu, który spowoduje u niego obrażenia ciała uderzając w przydrożne drzewo to na odszkodowanie będzie musiał on czekać do momentu 

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

potwierdzenia winy kierującego w formie przyznania się do winy sprawcy, wyroku lub potwierdzającej to opinii biegłego. Drugim, rzadziej spotykanym wyłączeniem odpowiedzialności względem pasażera pojazdu jest sytuacja gdy jest on wyłącznym sprawcą takiego zdarzenia, czyli w sytuacji gdy np. podczas jazdy szarpnie kierownicą pojazdu czym spowoduje utratę kontroli nad pojazdem, uderzenie w drzewo a tym samym własne obrażenia.

Przyczynienie powodem pomniejszonego odszkodowania

Zupełnie odrębną instytucją jest regulowane przez art. 362 Kodeksu Cywilnego przyczynienie, mogące polegać na przyczynieniu do zaistnienia szkody lub zwiększenia jej rozmiarów. Nie wyłącza ona całkowicie odpowiedzialności względem poszkodowanego ale proporcjonalnie do jego zawinienia czy też zaniedbania pomniejsza przyznane przez ubezpieczyciela odszkodowanie. Może polegać ono na wspólnym spożyciu alkoholu lub środków odurzających z kierującym, świadomości pasażera, iż kierujący pozostaje pod ich wpływem, wiedzy o braku uprawnień po stronie kierującego, czy braku pasów bezpieczeństwa u pasażera.

Wypadki drogowe to traumatyczne przeżycia, niestety często tragiczne w skutkach. Uzyskanie odpowiedniej kwoty odszkodowania powinno umożliwić poszkodowanemu zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji. Wypłacone środki mają na celu zrekompensować wyrządzoną krzywdę.  Votum Odszkodowania S.A. od wielu lat jako ekspert pomaga ofiarom wypadków oraz ich rodzinom.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Zadbaj o siebie i bliskich

Skontaktuj się z nami, oddzwonimy do Ciebie.

    Poprzedni wpis
    Następny wpis

    At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

    Melbourne, Australia
    (Sat - Thursday)
    (10am - 05 pm)