Odszkodowanie to świadczenie, które należy się osobie poszkodowanej za wyrządzenie szkody, która może mieć charakter majątkowy lub niemajątkowy. Wysokość wypłaconego odszkodowanie przez ubezpieczyciela powinna być adekwatna do wielkości powstałej szkody. Istotnym celem wypłacanych odszkodowań jest nie tylko pokrycie wyrządzonej szkody rzeczywistej, ale także utraconych korzyści – takich, które osoba poszkodowana mogłaby osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.
Powypadkowe odszkodowanie przysługuje z ubezpieczenia OC właściciela pojazdu mechanicznego, którego ruch przyczynił się do powstania szkody. W tym przypadku szkody powypadkowe rozumiane są również jako zdarzenia powstałe podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu, jego zatrzymywania lub postoju, a także bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania.
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie wtedy, gdy właściciel lub osoba kierująca pojazdem jest do tego zobowiązana wskutek wyrządzonej szkody. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, zniszczenia lub utraty mienia, a także śmierci. W większości takich zdarzeń to właśnie zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do zapłaty należnego odszkodowania, przejmując tym samym obowiązki sprawcy wypadku.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym kiedy sprawca nie ma wykupionej polisy OC lub jest nieznany? Roszczenie odszkodowania należy skierować wówczas do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Warszawie.
Podstawą starania się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym lub zadośćuczynienie, stanowi szczegółowe wskazanie szkód oraz strat wraz z oszacowaniem ich wartości. Należy więc gromadzić wszelką dokumentację, w tym rachunki i faktury, które potwierdzą koszty poniesione w związku z wypadkiem. I mówimy tutaj o rachunkach za leczenie w tym:
Konieczne jest także przedstawienie rzetelnej dokumentacji lekarskiej. Dotyczy to zarówno uszczerbku na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Już w chwili zdarzenia osoba poszkodowana powinna pomyśleć o zebraniu najpotrzebniejszych dokumentów w sprawie. Warto pamiętać o spisaniu oświadczenia zawierającego opis cierpienia bólu, opieki ze strony osób trzecich w trakcie rekonwalescencji. Niezwykle istotne okażą się również zdjęcia fotograficzne obrażeń ciała.
Kwota wypłacanego poszkodowanemu odszkodowania wynika tak naprawdę z uznania ubezpieczyciela. W przypadku podobnych obrażeń może dochodzić do znacznych rozbieżności w wypłacanych świadczeniach przez ubezpieczycieli. To, jakie odszkodowanie po wypadku samochodowym lub innym zdarzeniu, w wyniku którego nastąpiła szkoda, otrzyma poszkodowany, zależy w głównej mierze od rozmiaru tej szkody.
Wysokość przyznanych świadczeń przez ubezpieczyciela może okazać się dla osoby poszkodowanej niesatysfakcjonująca. Wówczas istnieje możliwość złożenia reklamacji do firmy ubezpieczeniowej lub przekazania sprawy do sądu w drodze postępowania cywilnego.
Jak informuje ekspert z GK VOTUM, uzyskanie dobrego odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu złożonych formalności i przejścia przez skomplikowane procedury. Od skompletowania szczegółowej dokumentacji, przez szacowanie poniesionych strat i wysokości roszczeń, aż po negocjacje z ubezpieczycielem, który z reguły broni się przed wypłatą należnej realnej kwoty zadośćuczynienia i odszkodowania dla poszkodowanego.
Warto, w takich przypadkach, zastanowić się nad przekazaniem sprawy w ręce specjalistycznych firm odszkodowawczych. Kancelaria Odszkodowawcza jest w stanie skutecznie uzyskać wielokrotnie wyższe kwoty, niż był gotów wypłacić zakład ubezpieczeń przy samodzielnym zgłoszeniu roszczeń przez poszkodowanego.
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.