Jakie świadczenia przysługują po śmierci osoby najbliższej?

Odmowa wypłaty odszkodowania PZU

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować straty osoby bliskiej. Jedynie mogą pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji, zwłaszcza, gdy osoba zmarła wnosiła do rodziny istotny wkład materialny. Ubieganie się o stosowne świadczenia w związku ze śmiercią osoby bliskiej zazwyczaj jest procesem trudnym i bolesnym dla rodziny. Stąd wiele osób rezygnuje z tego prawa, chcąc uniknąć jeszcze większego cierpienia.

Prawo do świadczeń po stracie najbliższej osoby

Zasady przyznawania odszkodowania, zadośćuczynienia i renty reguluje kodeks cywilny. Rodzina nie powinna rezygnować z prawa zagwarantowanego im przez państwo polskie. Odszkodowanie i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku może mieć bowiem istotny wpływ na sytuację materialną bliskich. Warto pomyśleć o przyszłych potrzebach rodziny, o które będą musieli zadbać sami – nie będą mogli bowiem liczyć już na wsparcie osoby zmarłej.

Zgodnie z jego zapisami, bliscy osoby zmarłej mogą ubiegać się o rekompensatę pieniężną w związku ze stratą bliskiej osoby. Oto te podstawowe świadczenia:

Odszkodowanie

Jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej jego najbliższych, mogą oni domagać się stosownego odszkodowania. Świadczenie jest uregulowane w art. 446 § 3 k.c. i ma na celu zniwelowanie uszczerbku natury ekonomicznej występujący po stronie najbliższych po śmierci poszkodowanego. Stosowne odszkodowanie wypłacane jest w formie jednorazowego świadczenia. Warunkiem jest szeroko pojęte pogorszenie się sytuacji życiowej.

Zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie, o którym mówi art. 446 § 4 k.c. od wcześniejszego świadczenia tym, że nie zależy od sytuacji materialnej. Stanowi rekompensatę za krzywdę, której doznają najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej. Zadośćuczynienie ma za zadanie  naprawić szkodę o charakterze niematerialnym, jak złagodzenie bólu i cierpienia po śmierci bliskiej osoby.

Wysokość zadośćuczynienia zależy od wielu czynników. Kluczowy jest stopień zażyłości i więzi pomiędzy zmarłym a osobą ubiegającą się o zadośćuczynienie. Im silniejsza więź, tym wyższa może być kwota zadośćuczynienia.

Więź rodzinna niezaprzeczalnie stanowi dobro osobiste, które należy szczególnie chronić, a jego utrata jest krzywdą wymagającą zadośćuczynienia.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej…

Zwrot kosztów pogrzebu

Zwrot kosztów pogrzebu należy się osobie, która faktycznie te koszty poniosła. Chodzi o wyrównanie szeroko pojętych wydatków związanych z pochówkiem poszkodowanego. Obowiązek zwrotu kosztów pogrzebu obejmuje zwrot kosztów bezpośrednio związanych z pogrzebem (przewóz zwłok, zakup trumny, zakup miejsca na cmentarzu i in.), jak również zwrot wydatków, odpowiadających zwyczajom danego środowiska. Do tych wydatków zalicza się koszt postawienia nagrobka, wydatki na wieńce i kwiaty, koszty zakupu odzieży żałobnej, koszt poczęstunku i in.

Renta alimentacyjna

To świadczenie ma na celu uzupełnienie dochodów osób uprawnionych po śmierci poszkodowanego, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny i które za życia wspierał stale i dobrowolnie finansowo, a przemawiają za tym zasady współżycia społecznego. Renta ustalana jest stosownie do potrzeb osób uprawnionych oraz możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zmarłej. Czas wypłaty świadczenia jest określany z uwzględnieniem potrzeb i wieku osób uprawnionych do jego otrzymywania – m.in. daty ukończenia nauki, znalezienia pracy itp.

Nie we wszystkich sytuacjach można zgłaszać wszystkie powyższe roszczenia, bowiem ich zakres zależy od konkretnej sprawy i rodzaju szkody.

Facebook
Twitter
LinkedIn

  Poprzedni wpis
  Następny wpis

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)