Udostępnij:
Żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować straty osoby bliskiej. Jedynie mogą pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji, zwłaszcza, gdy osoba zmarła wnosiła do rodziny istotny wkład materialny. Ubieganie się o stosowne świadczenia w związku ze śmiercią osoby bliskiej zazwyczaj jest procesem trudnym i bolesnym dla rodziny. Stąd wiele osób rezygnuje z tego prawa, chcąc uniknąć jeszcze większego cierpienia.
Prawo do świadczeń po stracie najbliższej osoby
Zasady przyznawania odszkodowania, zadośćuczynienia i renty reguluje kodeks cywilny. Rodzina nie powinna rezygnować z prawa zagwarantowanego im przez państwo polskie. Odszkodowanie i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku może mieć bowiem istotny wpływ na sytuację materialną bliskich. Warto pomyśleć o przyszłych potrzebach rodziny, o które będą musieli zadbać sami – nie będą mogli bowiem liczyć już na wsparcie osoby zmarłej.
Zgodnie z jego zapisami, bliscy osoby zmarłej mogą ubiegać się o rekompensatę pieniężną w związku ze stratą bliskiej osoby. Oto te podstawowe świadczenia:
Odszkodowanie
Jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej jego najbliższych, mogą oni domagać się stosownego odszkodowania. Świadczenie jest uregulowane w art. 446 § 3 k.c. i ma na celu zniwelowanie uszczerbku natury ekonomicznej występujący po stronie najbliższych po śmierci poszkodowanego. Stosowne odszkodowanie wypłacane jest w formie jednorazowego świadczenia. Warunkiem jest szeroko pojęte pogorszenie się sytuacji życiowej.
Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie, o którym mówi art. 446 § 4 k.c. od wcześniejszego świadczenia tym, że nie zależy od sytuacji materialnej. Stanowi rekompensatę za krzywdę, której doznają najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej. Zadośćuczynienie ma za zadanie naprawić szkodę o charakterze niematerialnym, jak złagodzenie bólu i cierpienia po śmierci bliskiej osoby.
Wysokość zadośćuczynienia zależy od wielu czynników. Kluczowy jest stopień zażyłości i więzi pomiędzy zmarłym a osobą ubiegającą się o zadośćuczynienie. Im silniejsza więź, tym wyższa może być kwota zadośćuczynienia.
Więź rodzinna niezaprzeczalnie stanowi dobro osobiste, które należy szczególnie chronić, a jego utrata jest krzywdą wymagającą zadośćuczynienia.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Zwrot kosztów pogrzebu
Zwrot kosztów pogrzebu należy się osobie, która faktycznie te koszty poniosła. Chodzi o wyrównanie szeroko pojętych wydatków związanych z pochówkiem poszkodowanego. Obowiązek zwrotu kosztów pogrzebu obejmuje zwrot kosztów bezpośrednio związanych z pogrzebem (przewóz zwłok, zakup trumny, zakup miejsca na cmentarzu i in.), jak również zwrot wydatków, odpowiadających zwyczajom danego środowiska. Do tych wydatków zalicza się koszt postawienia nagrobka, wydatki na wieńce i kwiaty, koszty zakupu odzieży żałobnej, koszt poczęstunku i in.
Renta alimentacyjna
To świadczenie ma na celu uzupełnienie dochodów osób uprawnionych po śmierci poszkodowanego, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny i które za życia wspierał stale i dobrowolnie finansowo, a przemawiają za tym zasady współżycia społecznego. Renta ustalana jest stosownie do potrzeb osób uprawnionych oraz możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zmarłej. Czas wypłaty świadczenia jest określany z uwzględnieniem potrzeb i wieku osób uprawnionych do jego otrzymywania – m.in. daty ukończenia nauki, znalezienia pracy itp.
Nie we wszystkich sytuacjach można zgłaszać wszystkie powyższe roszczenia, bowiem ich zakres zależy od konkretnej sprawy i rodzaju szkody.