Odszkodowanie po wypadku uszczerbek na zdrowiu

Odszkodowanie po wypadku

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadki komunikacyjne niosą za sobą spore konsekwencje, nie tylko finansowe ale i fizyczne. Niestety wciąż odnotowuje się sporą ilość osób poszkodowanych w wypadkach, które doznały licznych obrażeń ciała,  uszczerbku na zdrowiu. To jak duży jest trwały uszczerbek na zdrowiu zależy od rodzaju urazu i stopnia jego wpływu na codzienne funkcjonowanie, od tego też zależeć będzie jaką kwotę odszkodowania będziemy mogli uzyskać od zakładu ubezpieczeń.

Uszczerbek na zdrowiu po wypadku

Długotrwały uszczerbek na zdrowiu jest niczym innym jak naruszeniem sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności na dłuższy czas. Jako przykład można podać:

 • wszelkiego rodzaju złamania,
 • amputacje,
 • utrata organów.

Na skutek rozległych, poważnych obrażeń ciała po wypadku do końca życia możemy stać się wyłączeni z codziennego funkcjonowania. Bardzo często ofiary wypadków ponoszą ogromne koszty rehabilitacji, koszty leczenia. Do uszczerbku na zdrowiu może dojść wskutek różnych zdarzeń:

 • wypadek komunikacyjny,
 • wypadek w pracy,
 • w wyniku błędu medycznego,
 •  wypadek w rolnictwie.

Jak jest ustalany trwały uszczerbek na zdrowiu po wypadku?

Podstawę do określenia wysokości uszczerbku na zdrowiu stanowi pełna dokumentacja medyczna. Konieczne do tego dokumenty  z procesu leczenia zarówno szpitalnego jak i ambulatoryjnego. Zdarzają się sytuacje gdzie dodatkowo przeprowadzany jest wywiad z poszkodowanym i często w zależności od rodzaju wypadku powoływana jest komisja lekarska z udziałem lekarzy danej specjalności, która określa wysokość uszczerbku na zdrowiu, wyrażonego procentowo albo opisowo. Z badania poszkodowanego sporządzany jest dokument (protokół komisji lekarskiej), który jest jedynym z decydujących dokumentów mających wpływ na wysokość odszkodowania.

Czy uszczerbek na zdrowiu za dany uraz jest zawsze taki sam?

Obrażenia ciała choć z pozoru podobne np. złamanie kości piszczelowej, to jednak w zależności od rodzaju złamania, przebiegu leczenia, a ostatecznie od tego, czy złamanie po zakończeniu leczenia pozostawi niewielkie, średnie, czy znaczne zaburzenie chodu lub deformację kończyny, mogą zasadniczo różnić się orzeczonym uszczerbkiem. Dlatego właśnie każdy przypadek podobnego urazu jest mocno zindywidualizowany i zależy od wielu czynników. Kwota odszkodowania w takiej sytuacji również może się różnić.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Ile dostaniesz odszkodowania za 1% uszczerbku na zdrowiu

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju wypadku i od rodzaju ubezpieczenia. I tak z polisy NNW, która jest najczęściej dobrowolna wysokość odszkodowania za 1% zależy zazwyczaj od sumy ubezpieczenia (im wyższa suma tym wyższa kwota za 1%). Gdy odszkodowanie przyznaje ZUS (np. za wypadek przy pracy lub choroby zawodowej), wysokość jednorazowego odszkodowania za 1% ustalana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Każdego roku są ogłaszane obowiązujące kwoty za 1%. Od kwietnia 2022 r. do końca marca 2023 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku, za który przysługuje obecnie 1133 zł brutto. Rok wcześniej była to kwota 1033 zł brutto.

U poszkodowanych mających podstawę do zgłoszenia swoich roszczeń za wypadek, któremu ulegli np. w wyniku wypadku komunikacyjnego z obowiązkowego ubezpieczenia OC wysokość za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników:

 • rodzaju urazu,
 • długotrwałości leczenia,
 • nasilenia cierpień fizycznych i psychicznych,
 •  okresu wyłączenia z życia zawodowego, szkolnego, rodzinnego, społecznego.

 

Jak podaje ekspert z Votum Odszkodowania S.A. w tego typu wypadkach poza dokumentacją medyczną ważny jest szereg innych dodatkowych dokumentów i informacji, które mają ostatecznie wpływ na wysokość odszkodowania w związku z doznanym trwałym lub długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)