Odszkodowanie z OC – obrażenia ciała

Odszkodowanie z OC obrażenia ciała

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Bezwzględnie każdy poszkodowany pasażer w wypadku komunikacyjnym może ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Dotyczy to zarówno tych osób, które jechały ze sprawcą zdarzenia, jak i tych, które podróżowały z poszkodowanym kierowcą. Kwestia wypłaty odszkodowania z OC ograniczana jest tylko do poszkodowanego kierowcy, który spowodował wypadek. Odszkodowanie za obrażenia ciała dla pasażera – dowiedz się więcej.

Odszkodowanie z OC - obrażenia ciała

Przewóz pasażera realizowany jest przez kierowcę nieodpłatnie lub odpłatnie. W pierwszym przypadku kierowcę może obowiązywać zasada winy. Jeżeli spowoduje on wypadek, w wyniku którego zostanie poszkodowany pasażer, to będzie musiał naprawić szkodę, po wykazania jego zawinienia. Zasada winy obowiązuje również podczas przewozu grzecznościowego. Kiedy kierowca auta z uprzejmości godzi się na np. podwiezienie do domu kolegi po pracy.

jak dostać odszkodowanie za wypadek w pracy

W sytuacji, gdy kierowca pobierze opłatę za przewóz pasażera lub umówiony jest na rewanż ze strony osoby przewożonej wówczas odpowiada on na zasadzie ryzyka. Jest to bardzo korzystny wariant dla poszkodowanego pasażera, ponieważ aby ubiegać się o odszkodowanie nie musi udowodnić winy kierowcy. To z kolei korzystnie wpływa na szybkość otrzymania odszkodowania.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla właścicieli pojazdów. Jeżeli w chwili wypadku właściciel pojazdu miał obowiązkowe ubezpieczenie OC, to właśnie z tej polisy zostaną wypłacone kwoty odszkodowania. Może się jednak zdarzyć tak, że sprawca w momencie wypadku nie będzie posiadał polisy OC. W takiej sytuacji pomaga Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) w Warszawie, który wypłaca odszkodowanie, gdy sprawca wypadku pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Za co przysługuje odszkodowanie?

Poszkodowany pasażer ma prawo do zadośćuczynienia ,odszkodowania oraz renty. Zadośćuczynienie to jednorazowe świadczenia, które ma charakter niemajątkowy. Wysokość zadośćuczynienia ustala się indywidualnie, ponieważ zależy ona od zakresu obrażeń, długości leczenia czy skutków na przyszłość na przykład w zakresie trwałego kalectwa. Kolejne świadczenie, o jakie może ubiegać się poszkodowany pasażer, to odszkodowanie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien zwrócić pieniądze za:

  • Koszty leczenia i rehabilitacji,
  • Poniesione koszty dojazdów do placówek medycznych,
  • Utracone dochody z powodu braku możliwości

Czy dostanę zwrot pieniędzy za koszty leczenia po wypadku ?

W przypadku ponoszenia kosztów leczenia, należy gromadzić wszelkie rachunki, paragony faktury, ponieważ ubezpieczyciel dokonuje zwrotu wyłącznie po udowodnieniu poniesionych rzeczywiście strat z tego tytułu. W sytuacji dużych i dotkliwych obrażeń ciała skutkujących długim rozstrojem zdrowia, poszkodowany pasażer może ubiegać się o wypłatę renty. Prawo do tego świadczenia przysługuje mu wówczas, gdy zaistnieje jedna z poniższych przesłanek:

  • utracił częściowo lub całkowicie zdolność do wykonywania pracy zarobkowej,
  • zwiększyły się potrzeby
  • zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość.

Kiedy zgłosić szkodę z OC i kiedy dostanę odszkodowanie?

Warunkiem koniecznym do wypłaty należnych świadczeń pasażerowi przez zakład ubezpieczeń jest zgłoszenie szkody. Kolejny krokiem jest dostarczenie dokumentacji potwierdzającej poniesione koszty oraz dokumentacji medycznej.
Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w ciągu 30 dni
, licząc od dnia poinformowania jej o szkodzie. W sytuacji konieczności ustalenia odpowiedzialności lub wysokości odszkodowania firma ubezpieczeniowa przed upływem 30 dni musi pisemnie powiadomić poszkodowanego o przyczynach zwłoki. Wypłata odszkodowania odbywa się w ciągu 14 dni od dnia, w którym wyjaśniono wszystkie okoliczności, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania lub w przypadku zaniżonego odszkodowania powinno się złożyć odwołanie lub reklamację. Kiedy ubezpieczyciel podtrzymuje swoje stanowisko, dalsze dochodzenie roszczeń może odbyć się już na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym. Na skierowanie pozwu poszkodowany pasażer ma 3 lata od dnia wypadku, jeżeli sprawca został ukarany mandatem karnym lub było prowadzone postępowanie karne jako wykroczenie. Jeżeli sprawca wypadku został skazany prawomocnym wyrokiem karnym za przestępstwo, to termin ten ulega wydłużeniu nawet do 20 lat.

Pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych to nasz główny cel. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika podczas pozyskiwania odszkodowania z OC sprawcy.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Zadbaj o siebie i bliskich

Skontaktuj się z nami, oddzwonimy do Ciebie.

    Poprzedni wpis
    Następny wpis

    At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

    Melbourne, Australia
    (Sat - Thursday)
    (10am - 05 pm)