Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadek w drodze do pracy różni się od wypadku w pracy. Zarówno pod względem postępowania jak i przysługujących świadczeń różnice okazują się całkiem spore. W rezultacie brak znajomości prawa może się przyczynić do pomniejszenia wypłacanej kwoty odszkodowania. Dowiedź się więcej o odszkodowaniu za wypadek w drodze do pracy.

Wypadek w drodze do pracy

Za wypadek w drodze do pracy uważa się zdarzenia które spełniają istotne warunki. Jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do miejsca wykonywania pracy. Wówczas kiedy droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Warto jest zwrócić uwagę na wyjątki od wspomnianych warunków. Jeden z nich dopuszcza uznanie wypadków w drodze do pracy mimo że droga została przerwana.

Jednak tylko wtedy jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Wyjątek stanowi również podpunkt określający, że aby mówić o wypadku w drodze do pracy ,droga musi być najkrótsza. Droga ta nie musi być najkrótsza jeśli ze względów komunikacyjnych jest najdogodniejsza.

Jak postępować w razie wypadku w drodze do pracy?

Według opinii ekspertów odszkodowawczych z Votum Odszkodowania S.A. Poszkodowany w wypadku w drodze do pracy powinien niezwłocznie powiadomić o tym zdarzeniu swojego pracodawcę. W związku z czym w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wypadku pracodawca sporządza kartę wypadku w drodze do pracy. Stanowi ona podstawę do wypłacenia świadczeń poszkodowanemu, jeżeli zdarzenia jest uznane za wypadek w drodze do pracy.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Prawnicy z kancelarii Grupy Kapitałowej VotumKancelaria Łebek i Wspólnicy wskazują, że osobie poszkodowanej w wypadku w drodze do pracy nie przysługuje z ZUS jednorazowe odszkodowanie. Takie odszkodowanie jest ustanowione dla poszkodowanych w wypadkach przy pracy lub osób, u których stwierdzono chorobę zawodową. Jeżeli do wypadku w drodze do pracy doszło na skutek zdarzenia komunikacyjnego poszkodowany może rościć o odszkodowanie od sprawcy wypadku.

Podobnie do wyżej wymienionego zdarzenia na skutek uszkodzonej nawierzchni , poszkodowany może rościć o odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego za należyte utrzymanie drogi. To od konkretnych okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku zależeć będzie czy i od kogo będzie mógł domagać się odszkodowania. Dodatkowo jeżeli poszkodowany posiadał wykupione ubezpieczenie NNW może oczywiście wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania z posiadanej prywatnej polisy.

  • Odszkodowanie z ZUS
  • Odszkodowanie z polisy NNW

Rodzaje odszkodowania za wypadek w drodze do pracy

Poszkodowanemu który w wyniku wypadku w drodze do pracy stał się niezdolny do pracy przysługuje pełne wynagrodzenie. Odszkodowanie wypłacane jest za okres 33 dni lub okres 14 dni w przypadku pracowników po 50 roku życia. Jeżeli natomiast okres niezdolności do pracy przedłuży się ZUS wypłaca 100% zasiłku chorobowego, który przysługuje na maksymalnie 182 dni. Po tym okresie poszkodowany może starać się o świadczenie rehabilitacyjne nawet przez 12 miesięcy

Odmowa wypłaty odszkodowania PZU

W wyniku wypadku w drodze do pracy może dojść do tragicznych skutków. W rezultacie poszkodowany może ucierpieć na zdrowiu i być niezdolnym do pracy. Dlatego tak ważne jest aby, powierzyć swoją sprawę profesjonalistom, którzy pomogą w uzyskaniu odpowiednich świadczeń w tym odszkodowania.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)