Zadośćuczynienie za zerwanie więzi

Odszkodowanie za śmierć

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Więzi rodzinne należą do jednych z najsilniejszych. Przede wszystkim stanowią fundament prawidłowo funkcjonującej rodziny jako najmniejszej komórki każdego społeczeństwa. W związku z tym zasługuje na szczególną ochronę, którą gwarantują obowiązujące przepisy prawne. W wyniku których bliscy przysługuje zadośćuczynienie za zerwanie więzi.

Kiedy możemy wystąpić o zadośćuczynienie za zerwanie więzi?

Więź rodzinna, bliska więź emocjonalna, prawo do posiadania rodziny, prawo do wychowywania się w pełnej rodzinie należą do katalogu dóbr osobistych człowieka. Istotnie podlegają one szczególnej ochronie. Ze względu na to ich naruszenie czy utratę wskutek czynu niedozwolonego wiąże się z możliwością żądania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia pieniężnego.

Zadośćuczynienie za zerwane więzi, uprawnieni

Najczęściej kwestia zerwania bliskich więzi rodzinnych dotyczy wypadków komunikacyjnych w wyniku których poszkodowany stracił życie. W rezultacie osoby bliskie poszkodowanego zostały pozbawione istotnej relacji, utraciły silne więzi rodzinne, emocjonalne.  Najbliższym poszkodowanego przysługuje zadośćuczynienie za zerwanie więzi,.
Jest jednak jeszcze jedna grupą osób, która również może żądać zadośćuczynienia za zerwane więzi.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Do grupy tej należą osoby bliskie poszkodowanego, który w wyniku wypadku komunikacyjnego doznał bardzo poważnych obrażeń ciała. Chociaż przeżył, to jednak urazy jakich doznał powodują, że jego bliscy zostali pozbawieni możliwości nawiązania z nim kontaktu. W konsekwencji czego doszło do zerwania więzi. Najczęściej dotyczy to poszkodowanych w stanie wegetatywnym w stanie długotrwałej śpiączki albo innym stanie uniemożliwianym nawiązanie kontaktu z rodziną, domownikami.

Kim jest najbliższy członek rodziny?

Zgodnie z art. 446 ² k.c. w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania i kontynuowania więzi rodzinnej, najbliżsi członkowie rodziny poszkodowanego mogą żądać odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Godny uwagi jest fakt że ustawodawca szczególnie zaakcentował kwestie bliskości. Nie bez powodu posłużył się określeniem „najbliższy” członek rodziny, co nie jest już tożsame z pojęciem „członek najbliższej rodziny”. Oznacza to, że o zadośćuczynienie pieniężne mogą wystąpić nie tylko osoby spokrewnione z poszkodowanym, które łączyły więzy krwi. To czy ktoś jest najbliższym członkiem rodziny zależy od okoliczności konkretnej sprawy i faktycznych relacji jakie istniały z poszkodowanym.

Odszkodowanie za śmierć

Jak udowodnić zerwane więzi ?

W przypadku utraty bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym należy w pierwszej kolejności udowodnić stopień pokrewieństwa. Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ same więzy krwi nie decydują o bliskości. Istotne jest wykazanie i udowodnienie bliskich relacji z poszkodowanym. Można to udowodnić poprzez opis doznanej krzywdy, rodzaju utraconej więzi, przedstawienie wspólnych zdjęć, opis przebiegu procesu żałoby.

W przypadku najbliższych członków rodziny poszkodowanego, który doznał ciężkich urazów lub ciężkiego rozstroju zdrowia, konieczne jest przedstawienie dokumentacji medycznej poszkodowanego. Członek rodziny musi przestawić również dokument potwierdzających stopień pokrewieństwa oraz opis doznanej krzywdy, w tym zerwanych więzi. Opis ten z pewnością musi zawierać. Informacje jak wyglądały relacje przed wypadkiem i dlaczego nie można ich nawiązać obecnie.

Reasumując: odpowiednie udokumentowanie relacji z poszkodowanym wpływa na wysokość zadośćuczynienia. Roszczenia o zadośćuczynienie za zerwanie więzi nie są łatwym procesem w związku z przeżyciem jakim jest utrata relacji. Warto wiec skorzystać z pomocy profesjonalisty który pomoże odpowiednio zgłosić roszczenia, a jego wiedza będzie wsparciem w trudnym okresie.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)