Kary dla sprawców wypadków drogowych

zadośćuczynienie

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

W Polsce w 2021 roku policja odnotowała 22 816 wypadków drogowych. Niewątpliwie jest to duża liczba. Konsekwencjami takich wypadków drogowych może być utrata zdrowia czy nawet życia poszkodowanego. W związku z spowodowaniem takie wypadku sprawca może ponieść poważne konsekwencje. Odpowiada on za spowodowane zdarzenie na dwóch płaszczyznach, karnej/wykroczeniowej oraz cywilnej. Dowiedz się więcej jakie przewidywane są kary dla sprawców wypadków drogowych.

Odpowiedzialność karna sprawców wypadków

Odpowiedzialność karna lub wykroczeniowa przypisana jest bezpośrednio osobie sprawcy. Jej wymiar różni się ze względu na rozmiar spowodowanych szkód. Jeśli poszkodowany w wypadku nie poniesie żadnych lub znacznych obrażeń, sprawca ponosi kare w formie mandatu. W przypadku zdarzeń powodujących poważniejsze obrażenia ciała poszkodowanych brak jest możliwości zastosowania sankcji kodeksu wykroczeń. Przeprowadzane jest postępowanie  w wyniku którego sprawa kierowana jest na drogę sądową. W takiej sytuacji sprawcy grożą kary przewidziane w kodeksie karnym tj. grzywna, ograniczenie wolności lub jej pozbawienie. Kara dla sprawcy wypadku komunikacyjnego zależy od rozmiaru spowodowanej krzywdy. Ważne są obrażenia poszkodowanego, czy poszkodowany poniósł śmierć. Podczas orzekania wymiaru kary dla sprawcy wypadku drogowego istotne jest zachowanie winnego. Współpraca z organami ścigania, przyznanie się do winy czy postępowania sprawcy podczas wypadku. Oprócz samej kary sąd może wobec osoby sprawcy zastosować tzw. środki karne takie jak np. świadczenie pieniężne na rzecz samego poszkodowanego.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Kary dla sprawców - odpowiedzialność cywilna

Drugą płaszczyzną odpowiedzialności sprawcy wypadku drogowego jest odpowiedzialność cywilna względem poszkodowanych. Niewątpliwie jest to konieczność rekompensaty pieniężnej wszelkich doznanych przez nich szkód zarówno tych majątkowych jak i niemajątkowych. Bezsprzecznie na posiadaczach pojazdów spoczywa obowiązek posiadania polisy OC .Odpowiedzialność sprawcy w tym zakresie ogranicza się do wskazania polisy ubezpieczeniowej pojazdu. Zakład ubezpieczeń, który na podstawie zawartej umowy udzielił przedmiotowej ochrony rekompensuje wszelkie szkody powstałe w wyniku wypadku. Niezależnie od majątku samego sprawcy.

Brak polisy OC-kary dla sprawców

Temat prezentuje się istotnie odmiennie w przypadku braku obowiązkowej polisy OC pojazdu. Również w sytuacjach takich jak m.in. jazda bez uprawnień, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy też umyślnego spowodowanie szkody. Pomocny w takich sytuacjach bez wątpienia jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG to instytucja która wypłaca odszkodowanie poszkodowanym w sytuacjach, gdy nie można wyegzekwować go od sprawcy wypadku. Jeśli sprawca nie posiada obowiązkowego OC lub jest niezidentyfikowany to szkodę można zgłosić za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel najpierw zrekompensuje szkody spowodowane przez sprawcę z własnych środków, a następnie zwróci się do samego sprawcy o ich zwrot w pełnym wymiarze.

Postępowanie karne niewątpliwie może być trudnym przeżyciem nie tylko dla sprawcy ale również poszkodowanego. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który niewątpliwe pomoże poszkodowanemu w odzyskaniu odszkodowania.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)