Renta dla dziecka po zmarłym rodzicu

Renta dla dziecka
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Utrata rodzica na skutek wypadku jest traumatycznym przeżyciem dla dziecka. Niewątpliwie oprócz strat psychicznych może dojść do znacznego pogorszenia sytuacji życiowej. Renta dla dziecka – jak ją uzyskać? Dziecko po śmierci rodzica może ubiegać się od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy zdarzenia o odszkodowanie, zadośćuczynienie za ból i cierpienie, zwrotu kosztów pogrzebu, oraz rentę.

Komu przysługuje renta po wypadku?

Wypłacana renta przez podmiot odpowiedzialny na rzecz osoby uprawionej to tzw. renta alimentacyjna
. Zgodnie z art. 446 § 2 k.c. osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Wysokość renty oblicza się przede wszystkim uwzględniając potrzeby poszkodowanego. Istotne są również możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego rodzica, które zmarły mógłby wykorzystać przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. Mówimy wówczas o rencie fakultatywnej.

  • Renta po wypadku
  • Wysokość renty po wypadku
Odszkodowanie po wypadku

Renta dla dziecka - kiedy jest wypłacana?

Renta alimentacyjna przysługuje osobom pośrednio poszkodowanym. Takimi osobami są np. dzieci które dotychczas były na utrzymaniu rodzica i nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Nie dotyczy to tylko sytuacji, kiedy rodzic przed wypadkiem płacił alimenty. Odnosi się to również w sytuacji gdy rodzic dobrowolnie przeznaczał środki na utrzymanie dziecka. Wypłata renty alimentacyjnej jest zasadna w przypadku powstania niedostatku ze strony uprawnionej. W rezultacie której pogorszyła się sytuacja materialna dziecka. Renta alimentacyjna przysługuje do czasu, gdy dziecko usamodzielni się, zakończy naukę, podejmie pracę zarobkową. W przypadku niepełnosprawności dziecka renta może być przyznana dożywotnio.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Jak wysoka jest renta alimentacyjna?

Wysokość renty alimentacyjnej uzależniona jest od dochodów zmarłego przed wypadkiem oraz od tego jakie potrzeby ma uprawiony do renty. Nie może jednak służyć wzbogaceniu się, czy poprawie sytuacji materialnej. Jej celem jest wyrównanie strat. Do ustalenia wysokości renty konieczne jest przedłożenie dokumentacji dotyczącej dochodów zmarłego. Przede wszystkim umowy o pracę, zeznania podatkowe PIT, umowy zlecenia czy dokumenty dot. prowadzonej działalności gospodarczej. Przy ustalaniu wysokości renty alimentacyjnej należy także wziąć pod uwagę możliwości zarobkowe zmarłego
, które niekoniecznie realizował.

Oznacza to zatem nie zawsze zarobki sprzed śmierci, lecz to, co zmarły byłby w stanie uzyskać. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że konieczne jest zmniejszenie puli do dyspozycji o kwotę, jaką zmarły zużywałby na własne utrzymanie. Potrzeby uprawnionego dziecka można udokumentować przedkładając faktury, umowy i rachunki dokumentujące wydatki na bieżące utrzymanie. Istotne są również umowy dotyczące kosztów wykształcenia czy inne dowody uzasadniające ewentualne wyższe wydatki (np. leczenie choroby przewlekłej).

Renta dla dziecka - kapitalizacja

Rentę alimentacyjną można też skapitalizować, czyli dokonać zmiany formy płatności na jednorazowe odszkodowanie. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy jednorazowe świadczenie w zamian uprawniony zrzeka się roszczeń rentowych względem ubezpieczyciela.

Istotna przy zgłaszaniu roszczeń o uzyskanie renty alimentacyjnej jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Wystąpienie z roszczeniem o rentę wymaga ścisłego wyliczenia i szczegółowego udokumentowania żądanych świadczeń. W związku z tym warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika jakim są eksperci z Votum Odszkodowania S.A.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)