Renta po wypadku – od czego zależy wysokość renty?

Renta po wypadku
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Renta po wypadku, która przysługuje osobie poszkodowanej ma za zadanie wyrównanie straty w dochodach poszkodowanego. Zadośćuczynienie wiąże się także z wyrównaniem kosztów związanych ze zwiększonymi potrzebami życia codziennego wynikającymi ze skutków wypadku. Poniżej wskazujemy na  różne sposoby obliczenia renty.

Renta po wypadku a renta ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza rentę opierając się na kwocie bazowej, czyli kwocie przeciętnego wynagrodzenia już z potrąconą składką ZUS, oraz podstawie wymiaru. Aby ustalić wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, ZUS dodaje do siebie odpowiednie wartości, uzyskując w ten sposób matematyczne wyliczenie wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy:

  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • ZUS może też przyznać rentę szkoleniową, której wysokość nie zależy od Twojego stażu ubezpieczenia i wynosi 75% podstawy jej wymiaru.
Votum Odszkodowania
Renta po wypadku

W sytuacji kiedy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Płatnikiem takiej renty zazwyczaj są zakłady ubezpieczeń. (PZU, Warta, Link 4, Allianz, Ergo Hestia, Interrisk itp.)

Renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych

Aby poprawnie wyliczyć rentę z tytułu utraconych możliwości zarobkowych trzeba uwzględnić wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia do momentu wypadku. Trudność może sprawić ustalenie hipotetycznych możliwości zarobkowych, ponieważ wymaga to ustalenia ile mógłby zarabiać poszkodowany, gdyby do wypadku nie doszło. Tak więc na co trzeba zwrócić uwagę przy wyliczeniu renty #EkspertRadzi 

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Renta! Z nami to proste!

  • zarobki poszkodowanego sprzed wypadku,
  • wszystkie możliwe podwyżki wynikające ze stażu pracy i rozwoju zawodowego,
  • potencjał branży, w której pracowała osoba poszkodowana.

Reasumując, do wyliczenia renty w tym przypadku konieczne jest dokładne przeanalizowanie dotychczasowej kariery zawodowej, uwzględnić wszystkie czynniki, które miałyby wpływ na sytuację zawodową.

 

#EkspertRadzi

Ekspert z Votum Odszkodowania S.A. stwierdza, że uzyskanie odpowiednio  może to być utrudnione, gdy od wypadku upłynęło wiele lat przez co doszło do znacznych zmian w branży w której pracował poszkodowany. Zdarzają się również sytuacje, w których dany zawód przestał istnieć lub doszło  do dużych zmian w zakresie jego wykonywania.

Renta z tytułu zmniejszonych widoków powodzenia w przyszłości

Najprościej mówiąc jest to renta, która należy się za zmniejszenie lub pozbawienie szansy na uzyskanie w przyszłości określonych dochodów. Zmniejszenie widoków na przyszłość pokrywa się zatem z ograniczeniem zdolności do pracy zarobkowej. Może też chodzić o ograniczenie możliwości osiągnięcia korzystnej sytuacji majątkowej w wyniku działań innych niż praca zarobkowa np. :

  • zmniejszenie lub ograniczenie szansy odniesienia sukcesów sportowych,
  • ograniczenie szansy odniesienia sukcesów naukowych,
  • szansy zawarcia małżeństwa.

W przypadku renty z tytułu zmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość niestety nigdy nie będą wyliczeniem arytmetycznym, zawsze będą uwzględniały jakiś element oceny.  
W tym przypadku warto odnieść się do aktualnego orzecznictwa wskazującego na zasądzane z tego tytułu kwoty, przy uwzględnieniu  czynników branych pod uwagę w danej sytuacji.

Podstawa żądania zadośćuczynienia (uchw. SN (7) z 17 czerwca 1963 r., III CO 38/62, OSNCP 1965, Nr 2, poz. 21)

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb

Renta na zwiększone potrzeby ma na celu wyrównanie strat wynikających z ponoszenia zwiększonych potrzeb funkcjonowania po wypadku. Należy ustalić ponoszone łącznie średnie koszty i zestawić je z kosztami jakie byłyby ponoszone, gdyby dana osoba była zdrowa. Różnica stanowić będzie wysokość należnej renty na zwiększone potrzeby. Renta ta obejmuje: 

  • koszty leczenia, rehabilitacji,
  • specjalnej diety,
  • koszty opieki.

Jeśli opieka nie jest sprawowana przez specjalistów stawka za opiekę może odwoływać się do stawek określonych w uchwale gminy, czy też stosowanych przez miejscowy OPS, lub odnoszących się do wskaźników wynagrodzeń w danym roku. WAŻNErenta na zwiększone potrzeby może przybrać charakter stały lub czasowy.

Każda renta może podlegać zmianom dlatego jej wymiar może się zmniejszać lub zwiększać. Warto jednak zauważyć, że jeżeli renta jest już wypłacana możliwe jest ustalenie jej wysokości na nowo, bez względu na to czy została przyznana w drodze decyzji czy wyroku. W każdym przypadku warto skorzystać z porady profesjonalnego pełnomocnika, który przed podjęciem działań oceni zasadność występowania z nowymi roszczenia lub ryzyko obniżenia renty.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Uzyskaj rentę po wypadku

Skontaktuj się z nami, oddzwonimy do Ciebie.

    Poprzedni wpis
    Następny wpis

    At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

    Melbourne, Australia
    (Sat - Thursday)
    (10am - 05 pm)