Renta wyrównawcza od Uniqa może okazać się realnym wsparciem dla osoby poszkodowanej w wypadku, która w jego wyniku stanie się częściowo lub całkowicie niezdolna do pracy. Jak ją uzyskać? Poniżej znajduje się odpowiedź na to pytanie.
Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może ubiegać się o przyznanie renty od ubezpieczyciela. Wskazaniem jest sytuacja, gdy utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej. Ponadto o taką rentę można wystąpić w sytuacji, jeśli zwiększyły się potrzeby poszkodowanego. Kolejną okolicznością jest fakt zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość. W sytuacji częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej renta od ubezpieczyciela powinna wyrównywać poszkodowanemu stratę w dochodach, jaka powstała na skutek niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem. Dlatego ten rodzaj renty określamy jako rentę wyrównawczą. Aby ustalić, czy poszkodowanemu należy się renta (a jeśli tak, to w jakiej wysokości), stosujemy ogólne regulacje przepisów kodeksu cywilnego. Jeśli podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania i renty jest Towarzystwo Ubezpieczeń Uniqa, warto uwzględnić kryteria i procedury, jakimi ubezpieczyciel posługuje się w praktyce postępowania likwidacyjnego.
Renta Uniqa – niezbędne dokumenty
Zgodnie z zasadą wyrażaną w art. 6 kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.Zatem to osoba występująca z roszczeniem o rentę (poszkodowany) zobowiązana jest zgromadzić i przedłożyć ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą niezdolność do pracy oraz stratę w dochodach będące następstwem wypadku.
Z całą pewnością zgłaszając roszczenie o rentę wyrównawczą poszkodowany powinien przedłożyć:
- Dokumentację medyczną.
- Orzeczenia lekarskie potwierdzające fakt, że na skutek wypadku stal się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy.
- Dokumentację potwierdzającą wysokość dochodów uzyskiwanych przed i po wypadku.
- Źródła utrzymania w okresie przed i po wypadku.
- Stałą stratę w dochodach, która ma zostać wyrównana w postaci renty od ubezpieczyciela.
Co ważne, konieczne jest wykazanie związku pomiędzy trwałym rozstrojem zdrowia spowodowanym wypadkiem a brakiem możliwości wykonywania pracy zarobkowej przez poszkodowanego. Przede wszystkim służy temu dokumentacja medyczna. Równie ważne są orzeczenia lekarskie wydane przez lekarzy orzeczników ZUS lub KRUS. Treść orzeczenia lekarza orzecznika określa:
- Czy poszkodowany jest niezdolny do pracy.
- Niezdolność do pracy częściową lub całkowitą.
- Okres czasu, na który ustalono niezdolność do pracy.
Niezdolność do pracy przed wypadkiem
W toku postepowania o ustalenie renty od Uniqa lub innego ubezpieczyciela związek przyczynowy polega na obiektywnym powiązaniu danej przyczyny, czyli wypadku, z określonym skutkiem, czyli niezdolnością do pracy powodującą stratę w dochodach poszkodowanego. Istnienie związku przyczynowego w konkretnej sprawie jest uzależnione od:
- po pierwsze: okoliczności faktycznych danego zdarzenia,
- ponadto: jego następstw,
- w następnej kolejności: sytuacji życiowej poszkodowanego.
Przepis artykułu 361 § 2 kodeksu cywilnego wyraża ogólną zasadę, zgodnie z którą adekwatny związek przyczynowy określa to, w jakim zakresie powinien naprawić szkodę podmiot, który jest do tego zobowiązany. Zasada ta oznacza, że sprawca lub jego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w granicach normalnych następstw działania lub zaniechania, z których szkoda wynikła.
Bywają sytuacje, kiedy ZUS wydał orzeczenie ustalające całkowitą lub częściową niezdolność do pracy przed wypadkiem. A co jeśli orzecznik stwierdzi, że doznany w wypadku uraz nie spowodował u poszkodowanego niezdolności do pracy i jest on niezdolny do pracy wyłącznie z uwagi wcześniejszy urazu lub chorobę? Wówczas ubezpieczyciel odmówi przyznania renty wyrównawczej z uwagi na brak związku przyczynowego z wypadkiem.
Ustalenie wysokości należnej renty od Uniqa
Renta wyrównawcza od Uniqa z założenia ma służyć wyrównaniu straty w dochodach, jaką poszkodowany ponosi w związku ze stwierdzoną niezdolnością do pracy będącą następstwem wypadku.
W związku z tym renta z tego tytułu jest wyliczana jako różnica pomiędzy wysokością dochodów, jakie poszkodowany potencjalnie mógłby uzyskiwać, gdyby do wypadku nie doszło i byłby nadal był zdolny do pracy, a wysokością świadczeń, jakie uzyskuje po wypadku.
Zgodnie z przywołaną wcześniej zasadą ciężaru dowodu, poszkodowany lub jego pełnomocnik gromadzi jak najpełniejszą dokumentację, która potwierdza możliwości zarobkowe poszkodowanego przed wypadkiem. Zdecydowanie do przydatnych dokumentów w tym zakresie zaliczamy:
- Świadectwa szkolne, dyplomy, certyfikaty potwierdzające posiadane kwalifikacje.
- Zaświadczenia o ukończonych szkołach, kursach, kwalifikacjach zawodowych.
- Umowy o pracę, świadectwa pracy i wszelkie dane związane z pracą zawodową. Dokumentację potwierdzającą przebieg zatrudnienia i kariery zawodowej przed wypadkiem.
- Kopie rocznych rozliczeń podatkowych PIT lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające wysokość dochodów przed wypadkiem.
W większości spraw ubezpieczyciel Uniqa przy wyliczaniu wysokości należnej renty wyrównawczej stosuje kryterium minimalnego wynagrodzenia. Ponadto ustalając rentę z tytułu utraty zdolności do pracy, towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem w kraju w danym roku a rentą przyznaną poszkodowanemu z tytułu ubezpieczenia społecznego w ZUS lub KRUS.
Jeśli poszkodowany wykaże, że przed wypadkiem jego dochody były wyższe niż minimalne wynagrodzenie, może to wpłynąć na wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji musi udowodnić, że gdyby nie doszło do wypadku, miałby możliwość osiągnięcia wynagrodzenia wyższego niż obecnie ustalone minimalne wynagrodzenie w kraju. Jeśli mu się to uda, wtedy ubezpieczyciel ustali rentę na podstawie wskaźnika średniego wynagrodzenia netto, jakie mógłby osiągnąć, pracując w wybranym zawodzie. Uwzględniane są tu konkretne kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe poszkodowanego.
Renta wyrównawcza a działalność gospodarcza przed wypadkiem
Jeśli poszkodowany przed wypadkiem prowadził działalność gospodarczą, ubezpieczyciel wymaga szerszego zakresu dokumentacji. W takim przypadku procedury przewidziane w postępowaniu likwidacyjnym ubezpieczyciela przewidują konieczność przedłożenia dokumentacji księgowej. Muszą być w niej ujęte zarówno przychody, jak i koszty działalności. Poszkodowany powinien przygotować ewidencję przychodów za okres przed wypadkiem. Ponadto będzie musiał przedłożyć faktury i rachunki wystawione w ramach działalności. W następnej kolejności ubezpieczyciel może zażądać ewidencji środków trwałych i wyposażenia.
W zależności od rodzaju i specyfiki prowadzonej działalności istotne może być również:
- Oświadczenie zawierające opis sposobu prowadzenia działalności.
- Wskazanie, w jaki sposób poszkodowany pozyskiwał zlecenia i klientów, czy zatrudniał pracowników lub podwykonawców.
- Wszelkie inne istotne informacje dotyczące prowadzonej firmy.
Podsumowując, w sprawach dotyczących ustalenia renty wyrównawczej od Towarzystwa Ubezpieczeń Uniqa najistotniejsze jest właściwe sprecyzowanie i udokumentowanie roszczenia. Z uwagi na złożony zakres koniecznej dokumentacji oraz obowiązujące w postępowaniu likwidacyjnym kryteria i procedury, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy pełnomocnika. Taka osoba posiada doświadczenie w uzyskiwaniu tego rodzaju roszczeń i zapewnia profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania.