Wakacyjne podróże to czas oczekiwany przez wielu z nas z niecierpliwością. Jednakże niezależnie od tego czy wybierasz się na krótką wycieczkę czy w długą trasę, bezpieczeństwo podczas podróży samochodem powinno być zawsze priorytetem. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą uczynić Twoją podróż samochodem bezpieczną dla wszystkich pasażerów. W niniejszym artykule podpowiemy również, jakie ubezpieczenie podróżne zapewnia odszkodowanie komunikacyjne za odniesione obrażenia podczas jazdy.
Stan techniczny pojazdu
Przed rozpoczęciem podróży konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Regularne przeglądy samochodu są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Upewnij się, że:
- Opony są w dobrym stanie i mają odpowiednią głębokość bieżnika (3 mm w przypadku ogumienia letniego i 4 – 4,5 mm w przypadku ogumienia zimowego).
- Hamulce działają sprawnie i nie ma wycieków płynu hamulcowego.
- Wszystkie światła pojazdu działają poprawnie.
- Poziom płynu chłodzącego oraz oleju silnikowego jest prawidłowy.
- Sprawdź także stan akumulatora oraz działanie klimatyzacji, szczególnie podczas podróży w upalne dni.
- Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki – koniecznie zleć ich naprawę przed rozpoczęciem podróży.
Zapinanie pasów bezpieczeństwa i bezpieczeństwo dzieci
Zapinanie pasów bezpieczeństwa to kluczowa zasada podczas jazdy samochodem. Warto upewnić się, że są one dobrze dopasowane i przylegające do ciała, aby zapewniały ochronę w sytuacji awarii lub wypadku drogowego. Kobieta w widocznej ciąży zgodnie z obowiązującym w Polsce kodeksem drogowym nie musi zapinać pasów, ale ich poprawne użycie minimalizuje ryzyko dla niej i dziecka.
Dodatkowo dla rodziców podróżujących z dziećmi szczególnie istotne powinno być odpowiednie zabezpieczenie najmłodszych pasażerów. Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie wymaga stosowania fotelików odpowiednich dla ich wieku i wagi. Dodatkowo unikajmy umieszczania ich na przednim siedzeniu, szczególnie z aktywnymi poduszkami powietrznymi.
Ubezpieczenie podróżne
Podczas planowania podróży samochodem warto zastanowić się, jakie ubezpieczenie podróży i ubezpieczenie samochodu wybrać, żeby zagwarantowały nam bezpieczeństwo oraz odszkodowanie. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń podróżnych, z których możemy skorzystać:
- Polisa OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego. Polisa OC pokrywa szkody osobowe oraz materialne wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego.
- Assistance – ubezpieczenie to jest opcjonalne, ale bardzo przydatne podczas podróży samochodem. Zapewnia ono pomoc drogową w przypadku awarii pojazdu lub wypadku drogowego. Może obejmować: holowanie pojazdu, naprawy na miejscu awarii, czy transport zastępczy. Większość towarzystw oferuje ubezpieczenie assistance nie tylko na terenie Polski, ale także innych krajów w Europie.
- NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – ubezpieczenie to chroni kierowcę oraz pasażerów w przypadku obrażeń ciała lub śmierci spowodowanej wypadkiem drogowym. NNW pokrywa koszty leczenia, rehabilitacji oraz odszkodowanie komunikacyjne w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu.
- AC (ubezpieczenie autocasco) – jest to ubezpieczenie dobrowolne, które chroni pojazd przed szkodami wynikającymi z wypadków drogowych, kradzieży, pożaru czy zdarzeń losowych. Ubezpieczenie AC umożliwia naprawę lub wypłatę odszkodowania za szkody materialne wyrządzone naszemu pojazdowi.
Podstawowe kroki, które należy podjąć po wypadku drogowym:
- Zabezpieczenie miejsca zdarzenia – należy ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne pojazdu.
- Wezwanie pomocy – skontaktuj się z odpowiednimi służbami ratunkowymi, takimi jak policja i pogotowie ratunkowe.
- Dokumentacja zdarzenia – dokładnie udokumentuj przebieg wypadku, wykonując zdjęcia uszkodzeń pojazdów oraz sporządzając protokół zdarzenia we współpracy z innymi uczestnikami.
- Kontakt z firmą odszkodowawczą – skontaktuj się z firmą, która pomoże Ci uzyskać należne odszkodowanie komunikacyjne.
Odszkodowanie komunikacyjne dla kierowcy i pasażerów
Niestety, mimo wszystkich środków ostrożności wypadki drogowe mogą się zdarzyć. W takich sytuacjach kluczowe jest szybkie i skuteczne dochodzenie roszczeń odszkodowawczych. Firmy specjalizujące się w odszkodowaniach powypadkowych, takie jak Votum Odszkodowania S.A. i Kancelaria Votum Group, mogą pomóc w uzyskaniu należnej rekompensaty za poniesione szkody. Nasi eksperci zapewniają kompleksowe wsparcie, ułatwiając uniknięcie zbędnego stresu związanego z dochodzeniem roszczeń.
Wakacyjne wyjazdy – jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne?
Wakacyjne podróże samochodem mogą być przyjemne, o ile przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz odpowiednio przygotowujesz się do podróży. Pamiętaj o regularnych przeglądach pojazdu, zapinaniu pasów bezpieczeństwa oraz właściwym zabezpieczeniu dzieci. Dodatkowo nie zapominaj o odpowiednim ubezpieczeniu, które zapewni Ci spokojną podróż. Nawet w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Gdybyś jednak napotkał na problemy z dochodzeniem swoich roszczeń odszkodowawczych (np. uzyskałbyś odszkodowanie zaniżone przez ubezpieczyciela) – zalecamy kontakt z ekspertami z Votum Odszkodowania S.A.
Nasi profesjonaliści posiadają doświadczenie i wiedzę niezbędną do skutecznego prowadzenia spraw o odszkodowanie komunikacyjne oraz negocjowania z ubezpieczycielami w imieniu klienta.