Uzyskanie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie nie zawsze jest łatwe. Może pojawić się problem chociażby z ustaleniem odpowiedzialności, określeniem adekwatnej kwoty zadośćuczynienia do poniesionych krzywd czy z gromadzeniem dokumentacji. Czy wiesz, jak starać się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania?
Warto wiedzieć, że z odpowiednim wsparciem poszkodowany może zminimalizować stres i skomplikowane procedury związane z dochodzeniem świadczeń po nieszczęśliwym zdarzeniu. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania świadczą różne firmy odszkodowawcze. Co za tym idzie, ofiary wypadków mają duży wybór, jeśli nie chcą starać się o odszkodowanie po wypadku sami. Jednak decydując się na współpracę, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Czy firma ma wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej?
- Skutecznie walczy o prawa osób poszkodowanych w wypadkach?
- W jaki sposób przedstawia warunki oferty? Czy są zrozumiałe i na bieżąco tłumaczone klientowi?
- Czy firma dysponuje zaangażowanymi i empatycznymi ekspertami, którzy potrafią wczuć się w trudną sytuację osób poszkodowanych w wypadkach?
- Jakie opinie o firmie mają klienci?
W tym artykule omówimy, jak skorzystać z pomocy w uzyskaniu odszkodowania. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co może wpłynąć na wysokość odszkodowania po wypadku.

Pomoc w odszkodowaniu – gromadzenie dokumentów
Pierwszym krokiem w procesie uzyskiwania odszkodowania po wypadku jest zbieranie dokumentacji dotyczącej zdarzenia. O jakie dokumenty może chodzić? Aby otrzymać odszkodowanie dla poszkodowanego trzeba zebrać dokumenty, które potwierdzą okoliczności wypadku, rodzaj szkody oraz poniesione straty. To może być potrzebne!
Raport policyjny
Wypadek był związany z działaniami policyjnymi, na przykład po zdarzeniu komunikacyjnym? W takiej sytuacji notatka lub raport, które sporządziły służby, jest kluczowym dokumentem potwierdzającym, co się wydarzyło.
Dane osobowe i kontaktowe
Zadbaj, by zgromadzić szczegółowe informacje o tożsamości sprawcy wypadku.
Dokumentacja medyczna
Jeśli w wyniku wypadku doszło do obrażeń ciała, dokumentacja medyczna jest niezwykle istotna. Warto zebrać wszelkie informacje od lekarza, w tym raporty lekarskie, wyniki badań, recepty, faktury za leczenie, a także zdjęcia dokumentujące obrażenia.
Zdjęcia i nagrania wideo
Zbierz wszelkie dostępne zdjęcia i nagrania wideo z miejsca wypadku. Mogą one pomóc w zrekonstruowaniu przebiegu zdarzenia i dostarczeniu dodatkowych dowodów w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel będzie przeprowadzał postępowanie likwidacyjne.

Dokumenty pojazdu
W przypadku wypadku samochodowego ważne są dokumenty dotyczące pojazdu, takie jak polisa ubezpieczeniowa czy dowód rejestracyjny. Z kolei jeżeli chodzi o wypadek gospodarstwie rolnym, koniecznie trzeba posiadać dane dotyczące polisy OC rolnika. Sytuacja komplikuje się, gdy doszło do wypadku przy pracy. Z jednego z naszych poprzednich artykułów dowiesz się, jakich formalności musisz dopełnić, aby otrzymać odszkodowanie za wypadek przy pracy.
Faktury i rachunki
Zbieraj faktury i rachunki związane z leczeniem obrażeń, rehabilitacją powypadkową, zakupem sprzętu medycznego lub innymi kosztami poniesionymi w związku z wypadkiem, np. opieką osób trzecich.
Dane świadków
Jeśli przy wypadku byli świadkowie, postaraj się zebrać od nich zeznania. Takie informacje mogą stanowić dodatkowe potwierdzenie okoliczności wypadku.
Umowy i korespondencja
Zachowaj wszelką korespondencję związaną z wypadkiem, w tym listy od ubezpieczyciela, umowy, a także notatki z rozmów telefonicznych. Im więcej zbierzesz danych, tym lepiej.
Zaświadczenie i zwolnienia lekarskie
Zbierz zaświadczenia lekarskie potwierdzające rodzaj i skutki obrażeń.
Wysokość odszkodowania – pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienia
Jak oszacować roszczenia po wypadku?
Miałeś wypadek, ale nie wiesz, jakie odszkodowanie czy zadośćuczynienie może Ci się należeć? Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało bezsporną kwotę odszkodowania, lecz nie masz pojęcia, czy jest ona sprawiedliwa? Wcale nie jest łatwo to ocenić, a z doświadczenia wynika, że zdarzają się sytuacje, gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie. Wartość odszkodowania może zależeć od wielu czynników, takich jak:
- stopień obrażeń.
- utracone zarobki.
- koszty leczenia i rehabilitacji powypadkowej.
Nawet odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego w sprawie wysokości odszkodowania może nie przynieść oczekiwanych skutków. Dzieje się tak w sytuacji, gdy nie wiemy, jak negocjować z ubezpieczycielem i jakie okoliczności mogą świadczyć na naszą korzyść. W takich momentach nieocenioną pomoc w uzyskaniu odszkodowania świadczą doświadczeni eksperci z Votum Odszkodowania SA. 18-letnie doświadczenie w branży odszkodowawczej sprawia, że mają odpowiednie narzędzia, by starać się o adekwatne odszkodowanie po wypadku dla swoich klientów. Podwyższanie odszkodowania, zadośćuczynienia, renty powypadkowej czy zwrot kosztów leczenia to nasza codzienna praca, z której jesteśmy dumni. Dzięki naszym staraniom sytuacja osób poszkodowanych w wypadkach niejednokrotnie zmienia się na lepszą. Z kolei pieniądze pozyskane od ubezpieczyciela – PZU, Warta, ErgoHestia, HDI, Generali i innych – pozwalają na dostosowanie się do nowej trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się ofiary wypadków i ich rodziny.
Nieskuteczne negocjacje z ubezpieczycielem. Co dalej?
Jak można uzyskać pomoc w otrzymaniu odszkodowania?
Wiele spraw o odszkodowanie po wypadku nie musi mieć finału w sądzie. Z profesjonalnym pełnomocnikiem poszkodowany jest w stanie skutecznie prowadzić rozmowy z ubezpieczycielem. Wszystko po to, aby uzyskać jak najbardziej korzystne rozwiązanie, czyli zadośćuczynienie rekompensujące poniesione szkody, a także zwrot innych kosztów, np. rehabilitacji. Jeśli jednak negocjacje z zakładem ubezpieczeń nie przynoszą zadowalających efektów, konieczna może być pomoc w uzyskaniu odszkodowania w postaci skorzystania z usług prawników, którzy będą reprezentowali nasze interesy w sądzie. Eksperci Votum Odszkodowania SA współpracują z Kancelarią należącą do Grupy Kapitałowej Votum, która w prestiżowym rankingu Kancelarii Prawnych „Rzeczpospolitej” zwyciężyła w kategorii działalność odszkodowawcza. Doświadczeni adwokaci i radcowie prawni z Kancelarii świadczą kompleksową pomoc dla osób poszkodowanych w wypadkach. Główna siedziba Kancelarii jest we Wrocławiu, jednak ponad 300 prawników działających na terenie całej Polski pomaga ofiarom wypadków z całej Polski. To sprawia, że taka profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania jest dostępna dla szerokiego grona osób.
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania a przedawnienie roszczeń
W przypadku roszczeń odszkodowawczych istnieją określone terminy, których należy przestrzegać. Zaniedbanie może skutkować utratą prawa do odszkodowania. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym wszystkich kluczowych dat i działać zgodnie z nimi.

Okres przedawnienia standardowo wynosi 3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie. Termin wydłuża się do 20 lat, jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa (np. wypadki drogowe). Poszkodowani powinni uważnie przestrzegać tych wytycznych, ponieważ ich przekroczenie zamyka drogę do dochodzenia roszczeń. Czas szybko płynie, zwłaszcza że powrót do zdrowia po wypadku może zająć wiele lat i ważne, aby nie zabrakło czasu na zgłoszenie roszczeń. W tej sytuacji również warto skorzystać z pomocy w uzyskaniu odszkodowania oferowanej przez profesjonalistów. Eksperci wiedzą, jak przedłużyć czas na zgłoszenie roszczeń. W tym celu podejmują czynności, które mają na celu przerwanie terminu przedawnienia, np. składając pozew do sądu lub zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi. W efekcie przerwania terminu jego bieg zostaje zawieszony, a następnie wznowiony, co skutkuje istotnym wydłużeniem okresu dostępnego do podejmowania skutecznych działań.
Z naszego artykułu dowiedziałeś się, które etapy procesu starania się o odszkodowanie mogą być problematyczne. Podpowiedzieliśmy Ci też, na co musisz zwrócić baczną uwagę, gdybyś chciał samodzielnie walczyć o należne świadczenia po wypadku. Jeżeli jednak wolisz skorzystać z pomocy w uzyskaniu odszkodowania, masz taką możliwość, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszkasz. Eksperci Votum Odszkodowania SA działają na terenie całej Polski, dzięki czemu wsparcie dla poszkodowanych jest szeroko dostępne. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące odszkodowania po wypadku, zadośćuczynienia, renty powypadkowej, kapitalizacji renty czy innych świadczeń, skontaktuj się z nami. Jesteśmy Ekspertami w Pomaganiu, którzy działają w twojej sprawie.