Zwrot kosztów opieki po wypadku

zwrot koszów opieki

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego oprócz świadczenia pielęgnacyjnego. W przypadku, gdy niepełnosprawność wynika z wypadku, w którym poszkodowana osoba została ciężko ranna i wymaga opieki, istnieje możliwość starania się o zwrot kosztów opieki od ubezpieczyciela z polisy OC sprawcy wypadku. Dla jednego z klientów Votum Odszkodowania S.A. udało się pozyskać ponad 23 tysięcy złotych z tego tytułu od ErgoHestia.

wypadek zwrot kosztów opieki

Świadczenie pielęgnacyjne a zwrot kosztów opieki

Osoba, która doznała poważnych obrażeń lub stała się niepełnosprawna w wyniku wypadku, często staje w obliczu ograniczeń wynikających ze swojego stanu zdrowia. W rezultacie potrzebuje opieki i pomocy osób trzecich podczas wykonywania codziennych czynności, w czasie podróży, a nawet podczas załatwiania formalności związanych z wypadkiem. W celu ułatwienia takiej osobie funkcjonowania, opiekunowie pełnią kluczową rolę, udzielając niezbędnego wsparcia.
Jednym z dostępnych świadczeń, które może przysługiwać opiekunowi osoby z niepełnosprawnością, jest tzw. świadczenie pielęgnacyjne. To specjalna forma wsparcia finansowego, której celem jest pokrycie kosztów związanych z opieką nad osobami z niepełnosprawnościami. Od stycznia 2023 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 2 458 zł miesięcznie. Aby otrzymać te pieniądze, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Darmowy wniosek o świadczenie pielęgnacyjne możesz pobrać z naszej strony.

Świadczenie pielęgnacyjne a świadczenie wspierające

Od 2024 roku pojawi się nowość – świadczenie wspierające. Będzie wypłacane bezpośrednio osobom z niepełnosprawnościami, a nie ich opiekunom. Nowe świadczenie wspierające budzi dużo kontrowersji. Wynika to z tego, że wysokość świadczenia będzie zależała od ściśle określonej punktacji, którą określono jako poziom potrzeby wsparcia. Więcej o tym, jak uzyskać świadczenie wspierające i o wątpliwościach z nim związanych pisaliśmy w artykule 8 pytań o świadczenie wspierające 2024.

Warto jednak zaznaczyć, że świadczenie pielęgnacyjne to tylko jedna z możliwości wsparcia finansowego, zwłaszcza że często te pieniądze nie pokrywają wszystkich potrzeb. Jeżeli niepełnosprawność wynika z wypadku, bliscy mogą ubiegać się także o zwrot kosztów, które ponieśli w związku z opieką nad poszkodowaną osobą. W tym przypadku kluczowym elementem jest ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. Właśnie z tej polisy można dochodzić roszczeń o zwrot kosztów opieki, podobnie jak w przypadku kosztów leczenia czy rehabilitacji.
Trzeba podkreślić, że aby uzyskać zwrot kosztów opieki, konieczne jest skuteczne uzasadnienie takiego roszczenia. Osoby ubiegające się o odszkodowanie za koszty opieki powinny zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i dowody, które potwierdzają poniesione wydatki związane z opieką nad poszkodowanym.

niepełnosprawny zwrot kosztów opieki

Świadczenia z polisy OC sprawcy wypadku

23 tysiące złotych dla klienta Votum Odszkodowania S.A.

Nietrudno się domyślić, jak dużo może kosztować opieka nas osobami z niepełnosprawnościami. Mnóstwo pieniędzy pochłaniają leki, specjalistyczny sprzęt, rehabilitacja czy też przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Gdy świadczenie pielęgnacyjne to za mało, a osoba stała się niepełnosprawna w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wtedy dodatkowe pieniądze można pozyskać z OC sprawcy. W obu przypadkach kluczową kwestią jest odpowiednie udokumentowanie potrzebnej opieki oraz poniesionych wydatków, aby uzyskać należne wsparcie finansowe.

Zwrot kosztów opieki ErgoHestia dla klientki GK Votum

Przykładem jednej z takich spraw, w której eksperci Votum Odszkodowania S.A., skutecznie działali na rzecz klienta, jest zwrot kosztów za opiekę od ErgoHestia w wysokości 5 389, 44 zł. Kobieta poszkodowana w wypadku doznała poważnych obrażeń ciała, co spowodowało konieczność korzystania z pomocy i opieki osób trzecich. Potrzebowała wsparcia przy:

  • myciu i ubieraniu.
  • korzystaniu z toalety.
  • przygotowywaniu posiłków.
  • przemieszczaniu
  • utrzymywaniu porządku.
  • załatwianiu spraw poza domem.

Dzięki profesjonalizmowi i 18-letniemu doświadczeniu w dochodzeniu roszczeń z OC sprawcy eksperci z Votum Odszkodowania S.A. skutecznie uzasadnili potrzebę wsparcia i opieki, której wymagała poszkodowana. W efekcie ErgoHestia wypłaciła z polisy OC sprawcy wypadku ponad 5 tysięcy zwrotu kosztów opieki, umożliwiając klientce skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego.

 

Zwrot kosztów opieki PZU S.A.

Ponad 8 tysięcy dla klientki Votum Odszkodowania S.A.

Nie była to jedyna sytuacja, gdy udało się nam uzyskać zwrot kosztów opieki nad osobą poszkodowaną w wypadku. Możemy się pochwalić, że inna nasza klientka otrzymała wypłatę z polisy OC sprawcy wypadku w wysokości 8 378,20 zł. Zwrot kosztów opieki od PZU S.A. został wypłacony niespełna pięć miesięcy od nieszczęśliwego wypadku. Kiedy poszkodowana zgłosiła się po pomoc do ekspertów Votum Odszkodowania S.A., natychmiast podjęliśmy działania w celu dokładnego zbadania okoliczności zdarzenia. Zebraliśmy niezbędną dokumentację i dowody, w celu jak najlepszego uzasadnienia roszczenia. Dzięki naszemu zaangażowaniu i grupie doświadczonych specjalistów udało się pozyskać nie tylko zwrot kosztów opieki od PZU, ale także zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Warto dodać, że PZU to niejedyny ubezpieczyciel, od którego skutecznie dochodzimy zwrotu kosztów opieki. Dla innego klienta towarzystwo ubezpieczeniowe HDI wypłaciło 4144 złotych zwrotu kosztów opieki.

Sukcesy takie jak ten stanowią dowód na profesjonalizm i zaangażowanie ekspertów z Grupy Kapitałowej Votum w działaniach na rzecz swoich klientów. Opieka nad osobą poszkodowaną w wypadku może być nie tylko trudna i wyczerpująca, ale przede wszystkim kosztowna. Jeśli po ciężkim wypadku zajmujesz się osobą poszkodowaną, jest szansa, by otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy sprawę. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)