Prawie 150 tysięcy kary dla UNIQA TU!

kara UNIQA

Zapadła decyzja o wysokiej karze finansowej dla czołowego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce. Pod koniec czerwca 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego ukarała lidera na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, działającego pod nazwą UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA. W efekcie ubezpieczyciel musi zapłacić ogromną karę pieniężną. Wszystko to za sprawą ujawnionych przypadków naruszeń kluczowych przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych

Nieuczciwe działania UNIQA TU

30 czerwca bieżącego roku zapadła ważna decyzja, która ma na celu ukrócić nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli. Wysoka kara dla UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA (wcześniej AXA Ubezpieczenia TUiR SA) została nałożona przez Komisję Nadzoru Finansowego. To już kolejny raz, kiedy KNF informuje o nałożeniu wysokich kar pieniężnych na zakłady ubezpieczeń. O konsekwencjach za łamanie przepisów przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ pisaliśmy w tym artykule. Z kolei UNIQA TU została obarczona karami pieniężnymi o łącznej wysokości 146 300 złotych. Ta decyzja ma na celu ukaranie firmy za niedotrzymywanie obowiązków względem klientów. Ponadto kara KNF dla UNIQA TU ma przypomnieć wszystkim ubezpieczycielom o konieczności rzetelnego i terminowego rozpatrywania zgłoszeń odszkodowawczych

zadoscuczynienie

Decyzja KNF dotycząca UNIQA TU była efektem ujawnionych 20 przypadków naruszenia art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stanowiło to poważne oskarżenie wobec uczciwości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Warto przypomnieć, że art. 14 ust. 1-3 ustawy precyzuje obowiązki ubezpieczycieli dotyczące terminowego i rzetelnego rozpatrywania zgłoszeń o wypłatę odszkodowań od klientów, którzy zostali poszkodowani lub doznali strat objętych ich polisami ubezpieczeniowymi.

Odmowa wypłaty odszkodowania UNIQA

Wnikliwe dochodzenie KNF wykazało, że UNIQA TU nie wywiązywała się należycie z tego obowiązku. Skutkiem było opóźnienie w wypłacie odszkodowań lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania. To doprowadziło do zniecierpliwienia i niezadowolenia wielu klientów, którzy oczekiwali na sprawiedliwe zadośćuczynienie po wypadku. Naruszenia miały miejsce w latach 2016 oraz 2017. 

Ogłoszenie tej decyzji wywołało falę komentarzy i dyskusji w branży odszkodowawczej. Klienci zaczęli się zastanawiać, czy ich ubezpieczyciele działają w zgodzie z przepisami i czy mogą mieć do nich zaufanie. Z kolei firma odszkodowawcza taka jak UNIQA TU i inne musi podjąć działania naprawcze i wdrożyć środki, aby w przyszłości nie powtarzały się podobne sytuacje. Karę dla UNIQA TU skomentował także na Twitterze ekspert Votum Odszkodowania S.A., Albert Demidowski. 

Nie musieliśmy nawet specjalnie czekać na kolejne przypadki kar związanych z nieprawidłowościami w likwidacji szkód komunikacyjnych. Odnoszę wrażenie, że kolejne interwencje KNF, to kwestia czasu. Nadal uważamy, że wszystko jest ok?

Wysokie odszkodowanie od UNIQA dla klientów GK Votum

Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum niejednokrotnie pomagali uzyskać wyższe odszkodowanie po wypadku z polisy OC sprawcy zawartej w towarzystwie ubezpieczeniowym UNIQA. Jedna ze spraw dotyczyła tragicznego wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym. UNIQA zaniżyła zadośćuczynienie dla rodziny mężczyzny, który zginął w nieszczęśliwym zdarzeniu. Dzięki działaniom naszych doświadczonych specjalistów udało się pozyskać:

  • 103 000 zł tytułem zadośćuczynienia dla żony zmarłego.
  • 40 000 zł tytułem dalszej kwoty odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej dla żony zmarłego.
  • 17 054 zł tytułem zwrotu kosztów pogrzebu.
  • 65 869,50 zł tytułem renty alimentacyjnej za okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r.
  • 2 000 zł tytułem comiesięcznej renty alimentacyjnej, przyznanej wstępnie do końca 2026 r.
  • 104 000 zł tytułem zadośćuczynienia dla syna zmarłego.
  • 40 000 zł tytułem  odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej.
wypadek odszkodowanie UNIQA

Więcej o tym przypadku i działaniach podjętych najpierw przez ekspertów Votum Odszkodowania S.A., a następnie przez prawników Kancelarii należącej do Votum Group pisaliśmy w tym artykule

Wyższe odszkodowanie po wypadku

Eksperci Votum Odszkodowania S.A. od 18 lat pomagają w sytuacjach, gdy zdarzy się:

  • wypadek komunikacyjny.
  • nieszczęśliwy wypadek przy pracy.
  • wypadek na gospodarstwie rolnym.

Niesiemy wsparcie w uzyskaniu wyższego odszkodowania po wypadku oraz zadośćuczynienia dla poszkodowanego lub jego bliskich. Działania naszych specjalistów mają na celu także ustalenie renty powypadkowej lub wnioskowanie o kapitalizację renty, a także zwrot kosztów leczenia i prywatnej rehabilitacji powypadkowej. Codziennie prowadzimy negocjacje z ubezpieczycielami takimi jak PZU, Warta, HDI, Allianz, Generali, Link4, ErgoHestia i innymi dotyczącymi wysokości świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach. Kiedy nie udaje się dojść do porozumienia z zakładem ubezpieczeń, wtedy sprawa kierowana jest do sądu. W takiej sytuacji klientami zajmują się doświadczeni prawnicy z Kancelarii należącej do Grupy Kapitałowej Votum – najlepszej Kancelarii w kategorii działalność odszkodowawcza wg szanowanego rankingu Kancelarii Prawnych “Rzeczpospolitej”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)